LOHUSALIK VE EMZİRME DÖNEMİ YAPILMASI GEREKENLER

Kadın bedeninde büyük değişiklik yaratan hamilelik süreci ardından dünyanın en tatlı varlığını kucağımıza aldığımız sürecin en etkili dönemi lohusalık dönemidir. Lohusalık ve bebeğin emzirilmesinin gerçekleştiği dönem bir kadının en özel zamanlarından biridir. Kadın bedeninin bir canlıyı dünyaya getirme ve onun içerisinde muhafaza ederek sağlıklı bir biçimde büyütme gayreti sonucunda yaşadığı büyük yıkım ve doğum ardından yeniden yapılanma dönemi her kadın için zorlu ve Zorlu olduğu kadar da güzel bir dönemdir…

 

Emzirme ve Lohusa dönemi nedir?

lohusalik-donemi-ve-emzirme-donemi-onerileri-nelerdir
lohusalik-donemi-ve-emzirme-donemi-onerileri-nelerdir

Hem anne hem de yeni doğmuş olan bebeğin sağlıklı biçimde atlatabilmeleri için öncelikle lohusalık döneminde anneyi ve çevresindekileri bekleyenlerin ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

Öncelikle yeni doğum yapacak veya gebeliği yeni başlayan annelere tavsiyemiz bu dönemi gözünüzde korkulu bir süreç olarak büyütüp depresyon ihtimalini doğurmamanız veya artırmamanız gerekliliğidir. Merak etmeyin bu dönemden her kadın geçmekte ve bu sürecin stresli olabileceği gibi çok keyifli dönemler olduğu gerçeğidir.. Lohusalık dönemi birçok araştırma sonucunda fark edilmiştir ki kadınlarda özellikle psikolojik değişimlerin Hormona bağlı olarak gerçekleşiyor olması ve olumlu ve olumsuz duygular arasında , 2 ayrı üçta şiddetli biçimde gidip gelme duygusu içerisinde bulunmaları nedeniyle anne sütü oluşumunu ve emzirme döneminde de olumsuz veya olumlu yönde etkileyebilmektedir…

Bu dönem içerisinde aynı zamanda yeni annelerin almış oldukları gıdalar ve genel olarak yaptıkları birçok davranış hem lohusalık dönemleri konusunda psikolojilerini etkilemekte hem de bebeğe verdikleri sütün içeriğini ve besleyici özelliklerini Hatta şifa veren  ilaç özelliğini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir…

 

Lohusalık döneminde ne yapmalı

Lohusalık döneminde yapılması gereken şeyleri hem davranış biçimleri olarak hem de beslenme şekilleri olarak iki ayrı ana başlıkta değerlendirmek gerekir…

 

Lohusalık döneminde nasıl beslenilir?

Öncelikle lohusalık döneminde bebeğin bütün ihtiyaçlarının gerçek kaynağının anne sütü olduğunu bilmek gerekir. Anne sütünün içeriği annenin beslendiği gıdalardan gelerek bebeğe geçmektedir. Aynı zamanda son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki bebeğin anlık olarak geçirdiği bazı rahatsızlıkların tedavisi için ihtiyaç duyduğu tüm antikorların antioksidanların ve vitamin gibi materyallerin anne sütü yolu ile çocuğa aktarıldığı ve çocuğun bu şekilde bu rahatsızlıklara karşı bağışıklık kazandığı veya rahatsızlıklarını çok daha kolay bir biçimde anlatmaktadır.

Normalde anne sütünden başka çocuğun hiçbir ihtiyacı olmadığı ve 6 aya kadar Sadece anne sütü verilmesi kanaati yaygın biçimde hüküm sürsede farklı düşünceler ve çocuğun suya ihtiyaç duyacağı şeklinde görüşler de mevcuttur.

Fakat bunların hepsinden önce çocuğu sütü ile besleyen annemin aldığı gıdaların içeride Az önce bahsettiğimiz gibi takviye gıdalar alınarak veya Sadece anne sütüyle beslenen bebeğin temel ihtiyacını oluşturmaktadır…

 

  • Mücbir durumlar haricinde ilaç ve gıda takviyelerinin uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer illa bir gıda takviyesi almanız gerekiyorsa Bunu zaten doktorunuzun gözetimi altında yapmanız gerektiğini söylememize gerek yok.

  • Su ve sıvı tüketimini arttırmanız gerekiyor

Öncelikle anne sütü üretimi Dolayısıyla ve kan dolaşımınızı sindirim sisteminizin düzenlenmesi ihtiyacı nedeniyle vücudunuz sıvıya ihtiyaç duymaktadır. Özellikle emzirme döneminde anne sütünün üretimi için fazladan sıvıya ihtiyaç duymanız nedeniyle Ortalama bir buçuk 2 litre kadar normal su tüketiminize ek olarak su tüketmenizi tavsiye ederiz. Yani günde 3 litre su tüketiyorsanız lohusalık döneminin bitimine ve emzirme döneminin bitimine kadar bunu Yaklaşık 4 buçuk ila 5 buçuk litre arasına getirmenizi tavsiye ederiz.

Aynı zamanda gün içerisinde sebze çorbaları ne mevsimine göre özellikle kış mevsimlerinde tahıl içeren çorbalar ve sıvı gıdalar ağırlıklı beslenmeniz hem anne sütünün daha sağlıklı ve kolay biçimde Vücudunuzun üretilmesine yardımcı olacak hem de sizin sindirim sisteminizi destek olarak metabolizmanızı dengeleyecek tir.

  • Rezene ve ısırgan çayı içmeye gayret edin

Tüketeceğiniz ısırgan rezene çayı hem lohusalık döneminde ki olası stres durumundan sizi uzak tutacak hem de anne sütünün kalitesini arttırarak bebeğe değerli besinleri daha rahat aktarmanız a yardımcı olacaktır.

  • Gıdalara koyduklarınıza dikkat edin

Birçok insan genel çerçevesi ile hamilelik döneminde veyahut da bir rahatsızlık döneminde yediği ve içkiyi şeylere dikkat ederken onların içerisine karıştırdığı gereksiz ayrıntılar gibi görünen şeylere dikkat etmezler fakat Gıdalara eklediğimiz şeyler çok önemli ve İçinde bulunduğumuz durumu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir….

 

Lohusalık döneminde çok fazla tuz, işlenmiş şeker ve aroması belirgin baharat türlerini tüketmemeye gayret etmelisiniz.

Özellikle acılı baharatlar ve  esansı çok yüksek olan baharat türlerinden uzak durmanızı gayret etmenizi tavsiye ediyoruz. Çok keskin aromalı baharatlar sütünüzün lezzetini etkileyecek ve bebek bu durumda sütü emmek istememe durumunda kalabilmektedir. Biz işlenmiş şekerin hiç bir türünü ne gebelik ne de lohusalık dönemi için kullanmanızı önermiyoruz şeker ihtiyacınızı meyvelerden gidermeyi tavsiye ediyoruz.

Eğer anne sütünde eksilme veyahutta azalma gözlemliyorsunuz aktarlardan bulabileceğinizi muskatlı çayları en etkili anne sütü arttıran takviye bitkilerden biridir…

 

Lohusalık döneminde psikolojik sağlığı korumak çok önemlidir !

Lohusalık döneminde annenin psikolojisine korunması çok önemlidir Çünkü psikolojik durumu sağlıklı olmayan veyahutta uçlarda gidip gelen bir annenin çocuğu ile bağı henüz kesilmeden dolayı bebek üzerinde gerek beslenmesi gerekse psikolojik oluşumu konusunda olumsuz etki edebilmektedir.

Lohusalık dönemi kadını Sağlıklı uyku uyumalıdır Her şeyden önce lohusalık döneminde ki kadın tamamı ile karanlık şartların oluşturulduğu bir oda içerisinde en az 6 saatlik bir gece uykusu uyumak zorundadır bu annenin yıkama uğrayan bedenini yenilemesi için gerektiği gibi aynı zamanda psikolojisi için de çok gerekli bir durumdur. Genellikle ilk dönemlerinde bebeklerin 34 saatte bir beslenme gereklilikleri öngörülmektedir Fakat bu durum bebeğe göre değişiklik göstermekte ve bu saatler değişebilmektedir fakat bir 2. Ayından sonra bebekler Ortalama olarak 6- 7 saat kesintisiz gece uykusu uyuya bilmektedir. Dolayısıyla bu uyku dönemine gerilmesinden itibaren Annenin de tamamı ile karanlık bir odada en az 6 saat kesintisiz uyku uyuması Onun için sağlıklı olacaktır.

Ayrıca yeni doğan anneler çok doğal olarak belirli kaygıların sahibi olurlar çocuklarını koruyamamak onların bedenlerinden kopmuş olması dolayısıyla yaşadıkları farklı travmalar bunların en başta gelen sebeplerinden biridir. Bu konu ile ilgili şiddetlenen bir durum ile karşılaşılırsa bir uzmandan destek almaktan çekilmemesi gerekmektedir…

YENİ DOĞUM YAPAN ANNELERİN BEBEKLERİ VE KENDİLERİ İÇİN İHTİYAÇ LİSTESİNİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

Yeni doğan o muhteşem küçük bebekle sağlıklı günler dileriz…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.