SABAHATTİN ALİ ESERİ , KÜRK MANTOLU MADONNA ÖZETİ

Günün Tavsiye Kitabı “Kürk Mantolu Madonna”

Türkiye ve Dünyada büyük saygı gören Türk edebiyat dünyasının en saygı duyulan yazarlarından biri olan Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan ” Kürk Mantoku Madonna” romanı Bugün Kadın sitesi , Kültür Sanat bölümümüzde yer vereceğimiz kitap…

 

Sabahattin Ali’nin muhteşem kaleminden bir baş Yapıt

KÜRK MANTOLU MADONNA , SABAHATTİN ALİ
kurk-mantolu-madonna-kitabi-kisa-ozet-2-sabahattin-ali

Kürk Mantolu Madonna adlı edebi roman Sabahattin Ali tarafından kaleme alınmış muhteşem bir aşk Hikayesi.

Öyle ki okuyan herkesi 2 farklı roman okuyormuş gibi içine alan önce biraz durağan gibi başlayan bir drama edebi eser. Sabahattin Ali’nin dil yeteneği konu kurgusu işleyişi ve samimi duygu ifadeleri ile süslediği bu Roman mutlaka okunması gereken eserler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Eminiz sizler de bu romanı okuyan diğer herkesi gibi kendinizi okumaktan alamayacak ve bir çok okur gibi sonunda göz yaşlarınızı tutmakta zorlanacaksınız. Aşağıda sizlerle kısa bir özetini tabi ki finalini ve tüm ayrıntılarını vermeden paylaşacağımız “Kürk Mantolu Madonna” eserinin  Mutlaka kitabı alın ve okuyun

 

“Kürk Mantolu Madonna” Kitabı Kısa Özeti

Kürk Mantolu Madonna Kitabı Ana Karakterleri

Rasim: Hikayeyi anlatan ve hikayenin içerisinde bulunan kişi

Raif Efendi : Kitabın bir bölümünde silik bir kişilik olarak ele alınan ailesine bakan almanca çevirmeni

Maria Puder : Raif Efendi’nin gençlik yıllarında işş için gittiği Almanya’da önce resmine sonra bir şekilde tanışarak kendisine aşık olduğu karın yani romana adını veren “Kürk Mantolu Madonna”

 

Kürk Mantolu Madonna Özet

KÜRK MANTOLU MADONNA KİTABI KONUSU NEDİR ?
kurk-mantolu-madonna-kitabi-kisa-ozet-3-romanin-ozeti

Hikaye sıradan bir kişi Olan Rasim adlı karakterin gözünden anlatılmaya başlıyor. Rasim işsiz kalması sonucu daha önceleri tanıdığı bir insanlar tesadüfen karşılaşıyor. Her ne kadar başarılı ama küstah tavırlarda da olsa iyi durumda olan arkadaşının yaptığı teklifi parasal durumu iyi olmadığı için kabul ediyor, Rasim.

Rasim İşe girdiğinde kendisi ile aynı odada çalışan Raif efendi adında bir adamla tanışıyor . Raif efendi Almanca çeviriler yapma görevini yapıyor. Etrafında ki tüm çalışanlar Raif efendiye kötü ve aşağılayıcı davranıyor. Bu davranışlar karşısında hiç bir tepki vermeyen Raif Efendi’nin bu hali Rasim’in dikkatini uyandırıyor ve hem meraktan hem de duruma üzülmesi nedeni ile Raif Efendiye yaklaşıyor. Raif Efendi soğuk ve tepkileri çok donuk olması nedeni ile anlaşılması zor bir karakter. Raif Efendinin kronik bir rahatsızlığı var ve belli zamanlar izin alarak işe gelmiyor. Bu durumu bahane eden Rasim efendi bir şekilde bir bahane bularak Raif Efendi’nin Ailesi içerisine de giriyor, Rasim, Raif Efendinin karısı, çocukları ve aile yakınlarından oluşan  kalabalık bir ailesi olduğunu ve aile içerisinde de aynı aşağılanma ve ezilme durumu ile karşı karşıya olduğunu fark ediyor. Rasim ile Raif Efendi bir süre sonra arkadaşlık kuruyorlar fakat Raif Efendi mesafesini hep koruyor. Raif efendinin Hastalığının ağırlaşması bir defterin ortaya çıkması  ve Rasim’e bu kitabı okuyabilmesine izin vermesi ve bu durumu takip eden ölümü ile birlikte asıl aşk hikayesi başlıyor.

Raif efendinin günlük olarak tuttuğu gizli defter içerisinde ailesinin işlerini geliştirmek için öğrenim ve eğitim görmesi için gönderdiği Almanya’da bir süre sonra bu amaçtan uzaklaşan Raif’in orada bir sergide gördüğü bir fotoğrafta ki kadın olan Maria Puder yani Kürk Mantolu Madonna’ya aşık olması hikayenin en belirgin noktası. Uzun süre sergiye giderek Kürk Mantolu Madonna’ resmine hayran hayran saatlerce ,günlerce bakan ,ardından bu aşk duyduğu kadınlar tanışması ve yaşadığı ilişkiyi en derin duygular ile anlatan hikaye, Raif beyin neden her şeye sakin bir biçimde tepki verdiğini güzel bir şekilde anlatıyor.

Kürk Mantolu Madonna kitabını Okumadan Ölmeyin

Kürk Mantolu Madonna kitabının anlattığı konu ne kadar aşk temalı olsa da 2 farklı hikaye gibi işlenmiş olması samimi dili , hikayesinin sürükleyiciliği ve duygu yoğunluğuna hayran kalacaksınız.

Kitabı kitap evlerinden basılı olarak alabilir, internet üzerinden sipariş edebilir, e-kitap olarak bilgisayarınıza indirebilir yada sesli kitap şeklinde podcast oalrak yada seslikitap uygulamalarından kolayca edinerek okuyabilir yada dinleyebilirsiniz.

Sevgiyle kalın

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.