Kurban eti nasıl paylaştırılır kimlere verilir

Kurban bayramında Et nasıl dağıtılır, Kurban eti nasıl paylaştırılır?

Öncelikle herkese Hayırlı Bayramlar diliyorum. Genelde Kurban bayramında , Kurbanı kesmek erkek işi olunca, bölüştürme ve dağıtmak görevi de kadınlara düşer. Bugün kadın sitesi Tavsiyeler bölümünde Kurban eti nasıl pay edilip dağıtılır konusuna yer veriyoruz…

Reklam

 

Kurban Eti nasıl dağıtılır?

Öncelikle şunu belirtelim kurban bayramında sadece et ihtiyacı yoktur. İhtiyaç sahibi olanların et haricinde de ihtiyaçları vardır .Dolayısı ile eğer gerekli görüyorsanız etin yanı sıra diğer temel gıda ihtiyaçlarını bağışlamanızı da tavsiye ediyoruz…

 

Kurban eti nasıl paylaştırılır?

Kesilen kurbanın dağıtımı 3′ bölerek yapılır. Paylaşma genellikle şu şekilde yapılabilir. Parçalar eşit (*)  bir biçimde;

  1. Kendisi ve ailesi için (*),
  2. Komşulara,
  3. Fakirlere

dağıtılır…

(*) Zengin Müslümanların, toplumda fakirliğin arttığı dönemlerde kurban etinin büyük bir kısımını ve hatta tamamını dağıtmaları da kabul olunur.

(**) Kurban kesen kişinin ekonomik durumu kötü ise veya orta halli olduğu durumlarda, aile kalabalık ise Hanefi mezhebine göre tüm kurban etinin tamamını kendisine ayırması mümkündür. Yani Ailenin yoksul olması halinde kesilen etin hepsi evde bırakılabilir (Tahâvî, Şerhu Meâni’l-Âsâr, Beyrut 1399, IV, 185).

Kurban kesmeye niyetlenen kişi bunu kendisi de yiyebilir. Kuran-ı Kerim, Hac suresinin 28.ayeti; “Siz de onların etinden hem kendiniz yiyin, hem de yoksula ve fakire yedirin.” buyurmaktadır.

Hz.Muhammed (S.A.V.) kurban etinin 3 parçaya ayırıp, bir kısmını kurban kesemeyen fakirlere dağıtılmasını, bir kısmının akraba, arkadaş ve komşular ile paylaşılmasını, bir bölümünün de evde yenmesini önermiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10).

 

Kurban ile ilgili sıkça sorulan Sorular ve Cevapları :

Kurbanın sütü içilir mi?

İster dana olsun, ister koyun, kurbanlık hayvanın sütünden içmek günah olamamakla birlikte, mekruhtur.

Kurban eti satılabilir mi?

Kendisi için kestiği kurbanın etinin bir kısmını veya sütünü satması veya takas etmesi günah olmasa da mekruhtur.

Kurbanın bir parçasını kasap ücreti yerine vermek mümkün mü?

Kasaba kasaplık ücreti yerine kurban eti verilmesi caiz değildir…

 

Kurban derisi ne yapılır?

Dana derisi, Koç ve Koyun postu gibi kurbanlık hayvanın derisi sadaka olarak verilir. Eğer sadaka olarak verilmezse post ancak seccade veya halı gibi kullanılmak üzere de değerlendirilebilir. Kurbanlık hayvanın kesilmeden önce yünlerini kırpmak doğru değildir. Kesilmeden yünü kırpıldı ise  bunların da sadaka olarak verilmesi gereklidir. Hayvan kesildikten sonra postun yünlerin kırpılma işlemi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kasaptan veya marketten et alıp dağıtmak kurban ibadeti yerine geçer mi?

Kurban kesmiş olmak için kurban niyeti ile alınmış hayvanın Allah (cc) rızası için kesilmesi şart olup, bunun dışında elde edilen etlerin dağıtılması kurban yerine geçmez, ama tek başına sadaka olarak kabul edilir.

Güzel günler ve iyi bayramlar dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.