Kulak Çınlaması Sorununu İhmal etmeyin !

Genellikle Türk toplumunda bazı rahatsızlıkları hurafelere dayandırarak görmezden gelmek yaygın bir alışkanlıktır. “Kulağım çınlıyor biri beni anıyor” da bu tarz hurafe düşüncelerden biridir. Hal bu ki kulak çınlaması çok ciddi bazı sağlık sorunlarını size haber veren bir sinyal olabilir.

 

Reklam

Bugün Sihirli Kadın sitesi olarak sizinle kulak çınlaması nedenleri ve tehlikelerini paylaşmak istiyoruz…

Kulak Çınlaması, Nedeni, Tehlikeleri

kulak-cinlamasi-deyip-gecmeyin-2

Kulak çınlaması, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin toplumun yüzde 10-15’inde görülüyor. Gece yattığınızda bir türlü geçmeyen, uykuya dalmanızı zorlaştıran ve dikkati toplamakta güçlük çekilmesine yol açan kulak çınlaması aslında bir hastalık habercisi olabilir. Özellikle bu çınlama süreklilik kazanmışsa, bu çınlamaya baş dönmesi eşlik ediyorsa ve tek taraflıysa dikkat.

Sürekliliği halinde uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk ve bazı klinik depresyonlara neden olabilen, çocuklarda dikkat dağınıklığı ve davranış bozukluğuna yol açan sorunun vaktinde tedavi edilmesi gerekiyor. Tedavi edilmemesi halinde yaşam kalitesini bozan kulak çınlamaları dış etkenlerin yanı sıra, kişilerin sistemik rahatsızlıkları ve buna bağlı olarak uygulanan ilaç tedavileriyle de tetiklenebilir…

 

Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?

“İşitme azlığına yola açabilecek ^bütün sağlık problemleri  çınlamaya yol açıyor olabilir.”

Kulak yolunu tıkayan kulak kiri, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı, kulağın yüksek sese maruz kalması, kulağa zararlı bazı antibiyotikler ve uzun süre aspirin alımı, kulak ve kafa travmaları, otoskleroz ve Meniere hastalığı gibi bazı iç kulak hastalıkları, çene eklemi bozuklukları, yüksek tansiyon, damar sertliği, iç kulak ve beyin sapı tümörleri ve pek çok farklı sebep çınlamaya yol açabilir. Çınlamanın kendisi bir hastalık değildir, bir belirtidir. Çınlamanın kişiye doğrudan bir zararı olmaz ancak çınlamayı oluşturan sebep zarar verici olabilir. Bu nedenle her çınlama hastası araştırılarak sebep ortaya konmaya çalışılmalıdır. Bazı kişilerde çınlama sebebi ne olursa olsun çok ciddi psikolojik etkilere yol açar. Bunların arasında depresyon, anksiyete, dikkat bozukluğu, uyku problemleri ve intiharı sayabiliriz. Bu durumda çınlamanın bir zararından söz etmek olasıdır.

Çınlama, kişinin duymasını bozacak derecede şiddetli olabileceği gibi, sadece sessiz ortamda da duyulabiliyor. Çınlamaların büyük çoğunluğu sübjektif oluyor. Bu çınlama türü, hasta dışında kimse tarafından duyulamıyor, tarif edilemiyor. Genellikle kulak ve işitme sinirini ilgilendiren sorunlar ile boyun ve baştaki bazı hastalıklar nedeniyle oluşuyor. Nadir görülse de, yakınındaki bir kişi tarafından da duyulan objektif çınlamalar da oluyor. Bu çınlamalar damarlarla ilgili sebepler, yutak ve geniz arasında bulunan bazı kasların istemsiz kasılmasından kaynaklanabiliyor. Bu tür hastalarda omzun, başın veya çenenin hareketi ile çınlama şiddeti ya da şekli değişiklik gösterebiliyor.

 

Reklam

Kulak Çınlamasında Risk Faktörleri Nelerdir ?:

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve geçmişte sigara kullanımı ile kulak çınlaması arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bunun yanı sıra  daha çok gençlerin yüksek sesli müzik dinlediği kulaklıkların iç kulakta yarattığı ‘akustik travma’ da kulak çınlamasının önemli hazırlayıcıları arasında. Endüstriyel gürültü, yangın alarmları ve diğer gürültü türleri kulak çınlamasına ve işitme kaybına yol açabiliyor.

Kulak Çınlama İçin Önlem Alınabilir mi?

Kulak çınlamasının azalması için basit tedbirler alınması gerekiyor. Bunun için yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan kaçınılması, kan basıncının sürekli kontrol ettirilmesi, tuzlu yiyeceklerden uzak durulması isteniyor. Ayrıca, sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigara tüketiminden uzak durulması, günlük egzersizlerle kan akımının düzene sokulması, gün içinde yeterince dinlenilmesi ve çok yorulmaktan sakınılması tavsiye ediliyor.

Yüksek şiddetteki gürültüden (70-90 dB arasında sürekli bir ses veya 100 dB üzerindeki patlar tarzdaki seslerden) akustik travma yaratabileceği için uzak durulmalı. Çınlamaya yol açabilecek ilaçlar, eğer çok gerekli değilse kullanılmamalı.

Kulakta çınlamaya yol açabilecek hastalıklar (Meniere hastalığı, buşon, eksternal otit, tümörler) tedavi edilmeli, östaki disfonksiyonu ve alerjik hastalıklar için uygun tedavi yapılarak orta kulak havalanması artırılmalı.

 

Kulak Çınlaması Nelerin Habercisi Olabilir?

Kulak çınlamasının mekanizması henüz tam olarak bilinmese de, özellikle iç kulakta işitmeyi sağlayan iç ve dış tüylü hücrelerin yıpranmasına bağlı olduğu kabul ediliyor. Diğer yandan kulak ve işitme siniri dışındaki sebeplerde, beyin sapındaki işitme çekirdeğinde çaprazlaşan sinir liflerinin bu sorunun ortaya çıkmasında pay sahibi olduğu da düşünülüyor. Kulak hastalıkları geçici, aralıklı veya kalıcı çınlama sebeplerinin başında geliyor. Alerjik nezle, geniz eti, sinüzit, diğer nezleler gibi burun tıkanıklığı ve geniz akıntısına sebep olacak her şey kulak problemine de yol açabileceği için çınlama nedeni olabiliyor. Dış kulak yolunu tıkayan kirler, orta kulak enfeksiyonları, seröz otitler, kulak zarı delinmeleri, travmalar, çene eklemi ağrı sendromu ve hastalıkları da çınlama nedenleri arasında sayılıyor.

Ayrıca kafatası tümörleri, dolaşım bozukluğu, damar rahatsızlıkları ve kireçlenme, orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi, baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri (anevrizma), denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümör (akustik nörinom) ve işitme kaybı kulak çınlamasına yol açabiliyor. Bu yüzden muayene ve testlerin ihmal edilmemesi ve kulak çınlamasının başka hastalıkların habercisi olup olmadığının öğrenilmesi büyük önem taşıyor.

Bunların dışında alerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, tiroid problemleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler, bazı romatizma ilaçları, kimi antibiyotikler ve sakinleştirici ilaçlar da etki eden diğer faktörler olarak gösteriliyor.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.