KÜÇÜK DİL NE İŞE YARAR

Küçük Dil ve İşlevleri

Vücudumuzda tüm organlar önemli bir görev üstlenir. Bazı organlarda her gün gözümüzün önünde olsa da ne işe yaradıklarını bilmeyiz. Her sabah dişimizi fırçalarken, esnerken, kahkaha atarken görünen küçük dil de bu organlardan biridir. Kadın sitesi sağlık bölümümüzde “Küçük Dil nedir, Görevleri nelerdir ” yazımıza yer veriyoruz

 

Küçük Dil

kucuk-dil-ve-gorevi-2
kucuk-dil-ve-gorevi-2

Küçük dil ağız arka kısmında boğaz ile yemek ve solunum yolu arasında  yer alan minik bir parmak şeklindeki küçük bir organdır. Ancak kişi ağzını açtığında görülebilir. Boyutunun küçük olmasına rağmen sağlık ve bedenin doğru çalışması anlamında önemli işlevleri vardır. İngilizcede ve tıp alanında ki  adı  “uvula” şeklinde kullanılır. Uvula Kelimesinin kökeni Latinceden gelir…

 

Küçük Dilin Görevleri Nelerdir ?

Küçük dil’in en çok bilinen görevi yutma ve konuşma eylemlerinde gösterdiği katkıdır.

Konuşurken ve yutkunurken kapak görevi görüp Yenilen bir gıdanın ciğerlere ve  buruna  kaçmamasını sağlar. Bir çeşit katı,sıvı, hava dedektörüdür

Sesi titreştirme ve dalgalandırma görevi ona aittir.  İspanyolca, İbranice ve Fransızca dillerinde konuşurken bazı kelimeleri kullanırken çıkardığımız sesleri doğru verebilmek için küçük dil kullanılır.

Düzgün bir şekilde telaffuz etmek ve sesleri çıkarabilmek için küçük dile ihtiyacımız vardır. Küçük dilin çalışmaması seslerin burundan çıkması ve sessiz harflerin söylenmesinde zorluk çekilmesine neden olur.

Araştırmalara göre tükürük üretimini düzenleme konusunda oldukça etkili bir görevi  vardır.

 

Küçük Dilin İşlevini Sağlıklı şekilde Gerçekleştirmemesi Nelere Yol Açar

Alerjik enfeksiyonlar, sigara dumanı gibi iritan maddelerin vücuda girmesi, yorgunluk, enfeksiyon, öpüşme hastalığı olarak da adlandırılan mononükleoz ya da alkol tüketimi küçük dilde geçici yada kalıcı büyümelere yol açabilir. ve bu durum küçük dil fonksiyonlarını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Küçük dilin işlevlerini yerine getirmemesi, uyku bozukluğu ve konuşma bozukluğu gibi ciddi problemlere yol açabilir.

  • Küçük dilin görevini yapmaması sessiz harflerin doğru  telaffuzlarını engeller.
  • Horlamaya neden olabilir.
  • Uyurken solunumun durmasının genel adı olan Uyku apnesi gibi çok tehlikeli rahatsızlıklara neden olabilir.
  • Uzamış küçük dil kronik  öksürüğe  neden olabilir…

 

Küçük Dil İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Küçük dile zarar verecek herhangi bir dışarıdan eylem  yapılması mesela Küçük dile piercing takılması gibi şeyler  doğru değildir.

Özellikle sigara ve diğer tütün mamüllerini kullananlarda küçük dilinnişlevi azalır ve bu sürekli nefes borusuna gıda yada sıvı kaçmasına neden olur.

Eğer sürekli bu tarz bir durum yaşıyorsanız mutlaka doktora baş vurun …

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı mutlu günler dileriz

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.