Küçük Banyo Dekorasyonu  nasıl yapılır ?

Küçük olan banyolara eşyaları koymak için yeterli yer yok maalesef. Bu yüzden küçük banyoları olan insanlar eşya seçimine çok dikkat etmek zorundadırlar. Çünkü seçecekleri eşyaları düzgün seçmezlerse banyonuzun daha küçük görünmesinin yanı sıra çok kötü de  görünebilir.

Reklam

Küçük banyolara yeni ve şık bir görünüm oluşturmak isteyen kişiler bu konuda çok uğraşmak zorundadırlar. Bu yazımda sizinle küçük olan banyoların nasıl dekore edilmesi gerektiği konusunu paylaşmak istiyorum.

Küçük Banyo Dekorasyon Tüyoları

kucuk-banyolar-nasil-dekore-edilir-2

Eğer  banyonuz küçük ise aşağıdaki bazı basit alan kullanma ve alanı bük gösterme tekniklerini kullanarak banyonuza olduğundan daha büyük ,  çok şık ve güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

 • Açık renk kullanın

Küçük olan banyolarda renk seçimi yaparken seçiminizi mutlaka açık renkten yana kullanın. Çünkü banyolarda pencere bulunmaz. Siz açık renk bir boya ile banyonuzu boyarsanız bu sizin banyonuzun aydınlık ve ferah görünmesini sağlayacaktır.

 • Ayna kullanın

Küçük banyolarda mutlaka bulunması gereken eşyalardan birisi de aynalardır. Aynaların yansımasıyla banyonuz çok büyük görünecektir. Banyonuzun büyük görünmesi için lavabonun üzerindeki duvarı komple ayna ile kaplatabilirsiniz.

 • Aynalı Banyo Dolabı

Banyonuz çok küçükse lavabo üzerine uygun aynalı dolap kullanmanız men günlük eşyalarınızı koymanız için hem de şirin bir görünüm iççin yardımcı olabilir.

 • Gömme dolap kullanın

Banyonuzda bulunması gereken eşyaları yerleştirmek banyonuzun küçük olmasından dolayı sizi epey yoracaktır. Birçok eşyadan belki vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Banyonuzdaki alanın azalmamasını istiyorsanız, banyonuzda buna uygunsa gömme dolap kullanabilirsiniz. Yaptırdığınız bu gömme dolap sayesinde diş fırçanızı, parfümünüzü, şampuanlarınızı ve kremlerinizi buraya koyarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Eğer dolapları aynalı olarak kullanmayı sevmiyorsanız tamamı ile kapalı kapaklar yerine camlı kapaklar daha geniş bir alan algısı yaratacaktır.

 • Asılabilir Dolap Seçeneklerini değerlendirin 

Eğer banyonuzun Kapı üzeri yada diğer duvarlarında asılabilir dolaplar yerleştirilebilecek alanlar varsa  1-2 adet dolap ile az kullandığınız misafir havlusu deterjan gibi eşyaları o dolaplara yerleştirerek yaşam alanınıza müdahale etmeden banyonuzu dekore edebilirsiniz.

Reklam
 • Camlı duş kabini kullanın

Eski banyolarda genellikle banyo teknesi bulunur. Bu modası geçmiş olan banyo tekneleri banyomuzun çok küçük görünmesine sebep olur. Bu durumdan kurtulmak için modern görünümlü camlı duş kabinlerini kullanmalısınız.

 • Açık Duş veya Küvet Seçeneğiniz de var

  kucuk-banyolar-nasil-dekore-edilir-3

Eğer Fayans akışında bir farklılık yoksa açık duş veya açık küvet seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Bu alanı daha geniş gösteren dekorasyon tekniklerinden biridir.

 • Küçük Dekoratif Resim veya Fotoğraflar

Küçük hatta minik resim ve fotoğraflar dekoratif amaçlı kullanılabileeği gibi aynı zamanda alanı daha geniş gösterme özelliğine sahiptir.

 • Dolap içi Askılar alan kazandırır

Lavabo altı dolaplar gibi dolap içlerinde çoğunlukla lavaboya ait olan evye altı  nedeniyle raf düzeni yoktur yada raflar geride durur.

Bu alanlarda dolap içi küçük vakumlu askılar, yapışkanlı askılar veya askılı sepetler kullanarak küçük temizlik malzemeleri gibi eşyalarınızı daha az yer kaplayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Küçük Banyolarda yapılmaması gerekenler

kucuk-banyolar-nasil-dekore-edilir-4

Küçük banyolarda yapılması gerekenlerin yanı sıra kesinlikle yapılmaması gereken bazı önemli şeyler vardır.

 • Büyük banyo halıları kullanmayın

Banyo halıları yada diğer adıyla banyo paspasları zeminde oluştudukları etki açısından banyo alanını ortaya çıkartırlar. Boydan boya halı kullanmıyorsanız ki bu banyo için pek kullanışlı bir seçenek zaten değildir. Olabildiğince küçük banyo zemini halıları kullanmalısınız.

 • Büyük Objelerden uzak durun 

Banyoyu dekore etmek için çok büyük çiçek dekorlu vazolar büyük kaseler kullanamamaya gayret etmelisiniz. Gerçek yada yapay çiçek kullanıyorsanız daha küçük boylardan hatta minyatürlerinden seçin .

Aynı durum banyo süs sabunları gibi dekorasyon malzemeleri için de geçerli

 • Malzemeleri açıkta tutmayın

Sürekli kullanım malzemeleri olan diş fırçası tarak ve bunun gibi sürekli kullanım malzemelerinin küçük banyolarda açıkta durması boğucu bir alan oluşmasına neden olur eğer yeriniz varsa bu malzemeleri dolap içinde tutmaya gayret edin

Diğer MODA ve DEKORASYON Yazılarımızı okuyabilirsiniz

Güzel günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.