KOZMETİK

CİLTTE KOZMETİK ÜRÜN ALERJİSİ;

Reklam

Biz kadınların güzelleşmek için kullandığımız cilt kozmetik ürünlerinden dolayı sıkça yaşamakta olduğumuz problem kozmetik alerjisidir.

Kozmetik ürünlerinin yediğimiz gıdalar veya kullandığımız ilaçlar gibi yan etkileri olabiliyor, bu sebepten daha dikkatli olmamız gerekiyor.

KOZMETİK ALERJİSİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Cildimze uyguladığımız kozmetik ürünleri, kaşıntıuya yol açıyor,  pullanmış kırmızı lekeler oluşturuyorsa. “ALERJİK KONTOKT EGZAMASI”  adı verilen bir hastalığa sahip olabiliriz. bu rahatsızlığa  yaklaşık her 10 kişiden birini etkiliyor. Bu tip alerjiler genelde biz kadınlarda olmakla beraber %10 oranında gözlenmektedir.

Reklam

Bunun sebebi de biz kadınların günlükk hayatımızda alerjiyi tetikleyen maddelerle daha çok temas halinde olmamız. Kozmetik ürünleri kullandığımız kolye küpe gibi bijuteri malzemeleri, temizlik malzemelerive kemerler bu konudaki faillerin başında gelmekte.

Kozmetik alerjilerinin %30 oranı tırnak cilalarından kaynaklanıyor. Ancak alerjik etkiler bazen yanlızcaparmaklarda değil yanak, çene ve boyun kısmında ortaya çıkabilmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri elimizin yüz bölgelerimizle daha sık temas etmesidir. Derideki bu alerjik tepkiler bağışıklık sistemimize ait hücreler olan T-LENFOSİT ismi verilen hücrelerinin yaydığı gerçek olmayan savunma alarmları sebebiyle meydana gelmekte. Bu hücreler vücudun mikrop, virüs ya da bakteri saldırılarını önlemekle görevli hücrelerdir.

KOZMETİK ÜRÜNLERİ NEDENİ İLE OLUŞAN ALERJİ NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Bu tip alerjilere karşı size birkaç tavsiyede bulunalım, tabi ki bu konunun dermatolog doktorlar tarafından ele alınması öncelikli olmak kaydı ile evde yapılması gerekenler;

  • * Parfüm ve kimyasal yoğunluğu yüksek olan bulaşık, çamaşır deterjanı gibi ürünleri kullanmaktan kaçının yada muhakkak eldiven kullanmaya gayret edin.
  • * Elleriniz için düzenli bir biçimde nemlendirici ve yağ dengesini koruyacağınız kremler kullanın.
  • * Çok yüksek derecelerdeki su ile yıkanmamanız gerekmekte. Yüksek sıcaklıklarda yıkanmak cildi kurutmakta. Duşta çoğunlukla cildinizin yağ ve nem dengesini koruyan ürünler kullanmaya gayret edin.
  • * İç giyiminiz için mümkün olduğunca sentetik malzemelerden kaçının , pamuk gibi doğal ürünlerden yapılmış olan çamaşırlar kullanmaya özen gösterin, ve mümkün olduğunca boya içermeyen ürünler kullanın. Yeni aldığınız giysi , çamaşır ve yatak örtüsü gibi sizlerle temas eden ürünleri kullanmadan önce mutlaka yıkayın.

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.