Kötü Ter Kokusu Oluşumu Nasıl Önlenir?

Kadınlar olarak hepimizin estetik kaygılarından hemen sonra gelen kırmızı noktası kokumuz dur. Her kadın güzel görünmek ve güzel kokmak ister. Bu isteği sabote eden en büyük düşmanımız da kötü ter kokusu dur.

Reklam

Bugün sizlerle kötü ter kokusu oluşumu nasıl önlenir konusunu paylaşmak istiyoruz.

Kötü ter kokusu nedir ?

kotu-ter-kokusu-2

İnsan vücudu doğal olarak terler ve terlemek Aslında sağlıklı olduğumuzun bir göstergesidir.

Vücudun her bölgesi aslında terler. Fakat bazı bölgelerinde terk kurumaz ve daha uzun süre belirli bölgelerde kalır. Bu bölgeler kapalı olan ayaklar koltuk altı ve bacak arası bölgesidir.

Bu bölgeler ne kadar düzgün bakım yaparsanız yapın uzun süre terli kaldığı zaman kötü koku yapar.

Eğer çok uzun süre kalmasada ayak koltuk altı bacak arası bölgemizde kötü koku varsa bu mantar gibi bazı bakteriyel hastalıkların veya şeker hastalığının göstergesi olabilir. Kontrol etmenizde fayda vardır.

Bunun haricinde kötü ter kokusunun en önemli doğal nedenlerinden biri tükettiğimiz gıdalardır. Tenimizin kokusu tükettiğimiz Gıdalara göre kötü koku verebilir.

 

Kötü ter Kokusu için Parfüm, Deadorant ve losyonlar

Kötü kokudan kurtulmak için çeşitli parfüm deodorant ve koku veren esanslar kullanılabilir.

Bunlar kötü kokunun oluşmasını engellemek için iyi bir seçenek olarak görülebilir. Kısa sürede kötü ter kokusunu saklamak kamufle etmek için iyi bir seçenektir ve kötü kokunun açığa çıkmasını geciktirir. Fakat bu hem kalıcı bir çözüm değildir hem de parfüm deodorant gibi Kozmetik ürünlerin derinin deodorant gibi Kozmetik ürünlerin derinin hava almasını engelleyen hem de içerdikleri kimyasallar ile çeşitli zararlar vermesine neden olabilir.

Bu ürünlerin güvenli Olanların da kullanabilirsiniz ve  kokumuzu kısmen de olsa kontrol altına alabilirsiniz.

Kötü Kokmamak için ne yapmalı

kotu-ter-kokusu-3

Kötü ter kokusundan kurtulmak için yediklerinize dikkat etmelisiniz

Eğer şeker hastalığı veyahut da mantar gibi bir sağlık sorununuz yoksa kötü ter kokusunu önlemek için yedikleriniz seçtikleriniz önlemek için yedikleriniz ve istekleriniz çok önemlidir bunun için sizlerle kötü ter kokusuna neden olan gıdaları paylaşıyoruz.

  • Şekerli gıdalar. Içerisinde şeker olan gıdaların tümü ter kokusunun kötü olmasına neden olur
  • İşlenmiş etler. Salam sucuk pastırma gibi işlenmiş etlerin hemen hemen hepsi kötü ter etlerin hemen hemen hepsi kötü ter kokusuna neden olur.
  • Soğan sarımsak Çemen. Soğan sarımsak ve Çemen gibi sarımsak kökenli gıdaların hemen hemen hepsi kötü ter kokusuna neden olabilir. Fakat soğan ve sarımsak çok faydalı 2 gıdadır beslenme listenizden çıkartmak yerine hafta sonu gibi belli zamanlarda tüketmeniz yeterlidir.
  • Ter Kokusu Giyim ile de ilgili..

 

Vücudu iyi kokutan gıdalar nelerdir ?

İnsan vücudu tükettiği yiyeceklerden dolayı kötü ter kokusu salgıladığı gibi bazı şeyleri yiyerek güzel öten ve ter kokusuna sahip olabilir. Tabii ki ter amonyak içeren bir kokudur hiç kimsenin doğal olarak parfüm gibi korkmasa pek mümkün değildir.

  • Gül : Gül güzel kokusunu gıda olarak tüketldiğide de tenimize verir. Gül reçeli hem lezzetli hem de güzel parfüm etkili ir gıdadır.
  • Tarçın : Çayınızın içine atacağınız 1 parça tarçın terinizin ve teninizin kokusunu güzelleştirir.
  • Karanfil : Karanfil koyacağınız bir çay veya Yemekten sonra Çin ne yiyeceğiniz Karanfil teri güzel kokutur.
  • papatya güzel kokan bir çiçektir papatya çayı papatya güzel kokan bir çiçektir papatya çayı Tenin kokusunu güzelleştirir.

Kötü ter kokusu Kıyafetlerinizle ilgili olabilir.

Kötü ter kokusu özellikle sentetik ( Polyester ) dokusu olan kıyafetlerde daha fazla açığa çıkar. Bu kıyafetler Ter kokusunu tutar ve zaman geçtikçe daha da kötü kokar.

Ayrıca sentetik kıyafetler mantar pişik gibi olumsuzlukları da beraberinde getirebilir.

Mümkün olduğunca penye yada pamuklu ürünler tercih etmenizi öneririz ,Özellikle iç çamaşırlarında. 

 

Giyim Şeklinizden dolayı teriniz kötü kokabilir.

Kıyafetleri giyerken teninizin birbirine sürtmesi hem terin oluşumunu hem de ter kokusunu arttırır teninizin temas etmeyecek şekilde giyinmeniz ter kokusunu önler.

Kişisel Bakım hataları ter kokusunu Artırır

Koltuk altı ve bikini bölgesi tüylenme çok daha fazla bakım ister ve ter bu bölgelerde ki tüylere tutunur daha fazla kokuya neden olabilir. Kişisel bakımınıza dikkat edin.

Uzun aralıklar ile duş alıyorsanız koltuk altlarınız ve bikini bölgenizi ıslak bir bezle yada mendille silebilir sürekli olarak çamaşırınızı değiştirerek daha az koku oluşumu sağlayabilirsiniz.

Yukarıda sizlerle paylaşmış olduğunuz giyim şeklini benimser ve gıdaları diyet menünüzü ekler diğer gıdaları azaltırsınız Tan kokunuz her geçen gün daha az rahatsız edici olacaktır.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.