Korkulardan kurtulma da en kolay yöntemi nedir ?

Korku insanı hayatta tutan bir sigortadır ve tehlike olarak algılanan bir şeyden korkmak çok doğal bir canlı güdüsü dur. Neredeyse tüm canlılar mutlaka bir şeylerden korkarlar. Bu durum bildiğimiz canlılar arasında farklı bir akıl kurgusuna sahip olan biz insanlar için biraz daha karmaşık bir durumdur. Kadın sitesi tavsiyeler bölümünde ” Korkudan Nasıl kurtulunur ? ” yazımıza yer veriyoruz…

 

Korku Aslında nedir ve kaynağı nedir

Korkuyu Yenmenin En kolay Yöntemi
Korkuyu Yenmenin En kolay Yöntemi

Korkunun en temel kaynağı ve cümlesi ” sahip olunan şeyin hep sahibi olmayı isteme duygusu” dur.

Bu durumun en temel destekleyici ve beslendiği kaynak ise sahip olunan en değerli şey olan hayatın son bulması olan ” ölüm” korkusudur.

Ölüm korkusu refleks hareketlerle birlikte bilinen tüm canlılarda ortak refleksler gösteren bir duygudur. Herhangi bir canlının Bir tehlike karşısında kaçma saldırma ve bunun gibi birçok tabiatına uygun olan hareket biçimini uygulama sebebi bu reflekse bağlı olarak gelişir.

İnsanların sahip olduğu Korkular ise bilinen diğer canlılardan farklı olarak sahip olduğu haklar daha da karmaşık hale getirdiği örgün ve net tanı ve teşhis koyulması çok zor bir yapıya sahiptir. Fakat buna rağmen insanların sahip olduğu aklın bir diğer özelliği de korktuğu durumu kabullenme üstesinden gelme yerine koyma gibi birçok farklı yetenek ile donatılmış olmasıdır.

Psikoloji ve sosyoloji alanında yapılan birçok çalışma farklı farklı testler ve bunların karşısında da birçok antitez üretilmesinin yanında yaşam koçları adı verilen kişiler korku konusu ile ilgili farklı çalışmalar yapmakta ve bu konu ile baş etmekte zorlanan insanlara yardımcı olabilmek için doğru danışmanlıklar verebilmek için farklı farklı yöntemler kullanmakta…

 

Korkudan arınmanın en kolay yolu nedir ?

Korkudan kurtulmanın en kolay yolu Aslında insanın içinde var olan bir duygu olan “kabul” duygusunu harekete geçirmektir.

Kabul duygusu olarak söylediğimiz zaman birçok akıl bunu korkulan Durumun olabilirliğini kabullenmek olarak değil “yenilmek” “mücadeleyi kaybetmek” olarak algılamaktadır. İşte gerçekliğe kavuşturacak olan ve korkuda. Arındıracak olan Tam da burası, gerçek anlamda ki “kabul” noktasıdır. Olumsuz olarak gördüğümüz birçok şeyin başımıza gelme ihtimali çok yüksek Hatta bir tanesinin gelmesi test indir yani insanların olumsuz gördüğü hiçbir şeyi yaşam boyunca yaşamazsanız bile yine aynı şekilde insanların olumsuz gördüğüm ölüm olgusunu Eninde sonunda yaşayacağız. Içten içe bunun formüllerini araştırıyor daha geç ona ulaşmaya çalışıyor olsak bile içimizde bir taraf bunu çok iyi biliyor ve ölümü kabul ediyor. Fakat kullandığımız kelimelerle ve bizlere yüklemem bazı Gerçek dışı duygularla tehlikeye karşı korumamız gerektiğini düşündüğünüz her an korku hissetmeyin ve bunun refleksinin doğallığının dışında farklı farklı düşünce sistemleri yaratarak kabullenilmesi çok kolay olan küçük denebilecek problemleri bile paranoya yaratabilme aşamasına vardır acak kadar Korkular üretilebiliyor…

 

Kabul nedir ? Nasıl kabul edilir?

Öncelikle insanların yaşam süreçleri boyunca yaşadıkları olumsuzlukların olasılığının var olduğunu kabullen memeleri durumunun aslında Onlara öğretilmiş bir şey olduğunu Bilmemiz gerekiyor.

Basit cümleleri hatırlatmak gerekirse bir çocuğa ölümü çok kötü bir şey olarak anlatmanız veya ölüm diye bir şeyin varlığından hiç bahsetmiyor olmanız onun koruduğumuz olmadığınızı zannederken Aslında onu çok daha büyük ve derin korku ve depresyon onların içerisine sürükleyecektir. Bu durumun uzantısı genel olarak ölümün varlığını kabullenmeme temeline dayanır ve hayati tehlike içeren tüm olguları kabullenememe refleksi gelişmesine neden olabilir.

Dolayısıyla Kabul tam anlamıyla şimdi Evet ölüm vardır Evet bu hayatta olumsuzluklar yaşayabilirim çok sevdiğim insanları bir şekilde kaybedebilirim tüm varlığımı kaybedebilirim ama ben güzel yaşamaya gayret etmeye devam edeceğim, alt metnine ait kendinize ait cümlemizi Bulut yaşadığınız olumsuz durum karşısında o durumun ne kadar kötü ne kadar acı ne kadar üzücü olduğunu düşünüp kendinize acımayı seçmekten vazgeçip o durumdan çıkmayı isteyip istemediğinizi bir kere daha düşünün içinde Bulunduğunuz durumun içinden çıkabilmek için yapmanız gerekenleri yapmaya başlamayı tercih etmelisiniz…

 

Kabul ederken Dikkat !

Unutmayın kabul etmek yani durumun olumsuz olduğunu ve bu durumun sizin başınıza gelmiş olduğunu kabul etmek kaybetmek ya da kaybettiğini kabul etmek değildir.

Söyle ki bu durumun aksine düşünüyorsanız yani hastalığa yenik düştü mü dünyanın bütün kötülüklerine yenik düştüğünde insanların bütün kötülüklerine yenik düştü düştü ya da Çevrenizdeki bir insanı bir şekilde kaybettiğiniz için yeni düştüğünüzü düşünüyorsanız Bu sistemin altında esas ettiğin şey kendini kaynatılmış merkezi olarak kabul eden sağlıklı olmayan bir EGO yapısına sahip olduğunuzdur. Yani İçinizde var olan duygu bütün dünya Her şey bana karşı ve beni düşürebilmek bana kötü hissettirebilmek Beni üzmek Ve sonunda beni öldürmek için kurgulu Örgün bir sistem ile çaba sarf ediyor düşüncesidir.

Evet çok değerlisiniz ve bu dünyada sizin için en değerli olan şey size ait olan hayattır fakat bütün kainat sadece size odaklı olarak bir sistem yürütmez kendi kurgusu kendi sistemi ve aynen en az ve en fazla sizin kadar değerli birçok insan organizma ve hatta cansız organizmada mevcuttur…

Kaynak: Yalın Doğa Karoğlu

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Güzel günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.