OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ BUGÜN AÇILIYOR

İstanbul –  İzmir arası 3 saate indirmesi planlanan Osman Gazi Köprüsü bugün saat 18:00’de yapılacak törenle açılıyor.

Reklam

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan ve dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. Sıraya yerleşen, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde 20 gişe hizmet verecek.  2.682 metre boyundaki köprü sayesinde, otomobil ile Körfezi dolaşarak geçmek 80 dakika, Feribot ile 45-60 dk iken, bu süre yeni köprüyle 6 dk’ya iniyor.

Otoyol geçiş ücretleri aks ve aks aralığına göre değişiyor. Buna göre otomobiller için geçiş ücreti, her kilometre başına 5 dolar/sent olarak belirlendi. Buna göre 35 dolar + KDV (121 TL) olarak öngörülen otomobil geçiş fiyatı, alınan yeni bir kararla %25 düşürülerek 90TL yapıldı.

Aks aralığı ve aks sayısı arttıkça, geçiş ücretleri de artacak. Kamyonlar ve tırlar için, aks genişliğine göre geçiş ücretinin 250 TL’yi bulması bekleniyor.

Her an Müjdeli Haber Gelebilir….

Beklenen müjdeli haber, bayram dönemiyle ilgili olacak. Köprünün, 9 günlük bayram tatili boyunca “ücretsiz” kullanılması için de çalışmalar yapılıyor. Kararın açılış sırasında duyurulması bekleniyor.

Gününüz çok güzel geçsin.

Sevgiler…

 

Güncelleme: Açılışta, Bayram süresince OsmanGazi Köprüsünün ücretsiz diğer günlerde ise otomobiller için 90TL olacağı bilgisi resmileşti.

 

harita

 

 

Yandex, OsmanGazi köprüsünü haritalarında güncelledi.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.