Kolik bebek, belirtileri, tedavisi

Kolik Bebek Ne Demek ?

Özellikle günümüzde yeni doğan bebeklerimizin üzerindeki hassasiyetimiz bizlerden önceki nesillere göre çok daha fazla. Bu durum değişen insan yapıları ile aynı oranda bebek davranışları üzerinde de değişiklik göstermesi ile birlikte daha da hassas bir hal almakta. Bebeğinizin doğru bakımını yapmak bazen yeterli olmamakla beraber güncel rahatsızlıklarda baş göstermekte. İşte bu yazımızda konu aldığımız “Kolik Bebek” vakası da bunlardan biridir…

 

Kolik Bebek Nedir ?

Kolik bebek Nedir , belirtileri nelerdir
kolik-bebek-ne-demek-belirtileri-tedavisi-nedir- 2

İNFANTİL KOLİK ” tıbbi adı ile bildiğimiz kolik rahatsızlığı, bebeğin doğru beslenmesine, gaz çıkartma ritüelinin doğru yapılmasına ve her hangi klinik bir rahatsızlığı bulunmamasına rağmen,  bebeğin doğumundan 3-4 hafta baoyunca veya daha uzun süren, haftada 3-4 gün, günde 4 saate varan ve hatta bazen dahada uzun süren, durdurulamayan, kontrol altına alınamayan ağlama nöbetleri biçiminde tanımlanmıştır…

 

Kolik Bebek Nasıl Anlaşılır ?

Genellikle Kolik olan bebek akşamları ve öğleden sonraları sebepsiz bir biçimde yer yer çığlık arması ve ağlamayla karışık sızlanması ile açıklamak için kullanılan bir terimdir.

Bebeğin gündüz sakin akşama doğru huzursuz olmaya başlıyorsa, genellikle bunun sebebi yorgunluktur. Fakat bazı bebekler, yalnızca yorgunluk olarak nitelendirilemeyecek çok daha şiddetli baş gösteren bir mide rahatsızlığından sıkıntı çekerler.Bebeğinizin karnı şiş, dizlerini karnına doğru çekiyor, normalde olmadığı kadar yüksek sesle ağlıyor veya çığlıklar atıyorsa, ona sarılmanıza ve rahatlatmak için yaptıklarınıza rağmen sakinleşmiyor ve ağlamaya devam ediyorsa Kolik rahatsızlığı olma ihtimali yüksektir.Anne ve Babaların çocuklarını herhangi bir başka sorunu olduğu düşüncesi ile tıbbi destek almaları için çocuklarını hastane hastane ve doktor dolaştırmaları çoğu zaman bu vakıalarda olumsuzlukla sonuçlanmakta ve bu dönem ebeveynler içinde çok sancılı geçmekte.

Öncelikle çocuğunuzla gün içerisinde en çok vakti geçiren siz annelerin iyi gözlemleyip teşhisinizi doğru yapabiliyor olmanızda fayda var.Eğer gün içerisindeki yaşamınızda, ruh halinizde keskin değişimler yoksa ve çocuğunuzun herhangi başka bir klinik durum gözlenmiyorsa ve bebeğiniz bu belirtileri göstermeye devam ediyorsa Kolik bir bebeğe sahip olma olasılığınız yüksek demektir.

Kolik bebek ninnileri, masaj ve kolik bebek müzikleri 

Halk arasında bu durumu geçiştirebilmek ve bebekte psikolojik rahatlama sağlamak için CD, Müzik dinleterek, araba sesi, fön makinesi sesi, elektrik süpürgesi,su sesi, kıyıya vuran dalga sesi dinleterek, özel ninniler söyleyerek konuya çözüm bulduğunu, hatta emzik vererek veya masaj yaparak bebeği sakinleştirdiğini söyleyen ebeveynler olmasının yanında “Bebektir Ağlar” diyerek geçiştirenler mevcuttur.

Tabi ki bu tip yöntemleri denemeden önce Bebeğinizin Doktoruna danışarak Tıbbi yardım almanın doğru olduğu konusunda sizleri uyarmak isteriz.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Bebeğinizle sağlıklı mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.