ÜTÜ EN KOLAY NASIL YAPILIR

Ütüleme İçin Pratik İpuçları

Ütü yapmakta çok zorlanıyor yada ütüleme konusunda acemiyseniz, bu iş angarya göz korkutucu bir görev gibi görünecektir. Kumaş eşyalar ve elbiselerde ki kırışıklıkları gidermek, belirli kumaş türleri için sinir bozucu olabilir. Deneyimsizliğinizi ve yanlış tekniğinizi de ekleyince başa çıkılamayacak hal alabilir. Kadın sitesi pratik tavsiyeler bölümünde” Ütüyü kolaylaştıran pratik öneriler” yazımızı sizinle paylaşıyoruz..

Reklam

 

Zaman Kazandıran Ütüleme İçin İpuçları

PRATİK ÜTÜLEME ÖNERİLERİ
kolay-utuleme-icin-pratik-ipuclari-2

Ütü yapmayı eziyete çeviren bazı faktörler vardır. Bunlardan en önce gelenleri hatalı kurulama ve hatalı üt kullanmaktır. Bu iki faktörü düzeltmeniz halinde ütü yapmak o kadar da büyük bir eziyet değildir. İtiraf edelim her şekilde eziyettir ama bu eziyetin süresini azaltabilirsiniz 🙂

 • Doğru Ütü Ve Ütü Masası Satın Alın

Doğru ütü ve ütü masası ütülemeyi kolaylaştırmakla kalmaz , aynı zamanda ütüleme sürenizi azaltmaya yardımcı olur. İyi bir ütü, daha yüksek miktarda buhar çıkışı ve daha pürüzsüz taban ile kırışıklıklardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olan ve hafif olandır.. Benzer şekilde, bir ütü masası daha geniş bir yüzey alanına sahipse ütüleme sürenizi kısaltabilir. Bu, giysilerinizi ütülemek için yeniden konumlandırıp durmanızı engelleyecektir.

 • Kırışıklıkları En Aza İndirin

Bu adım, kurutma işlemi sırasında başlar. Eğer  kıyafetleriniz asarak kurutuyorsanız da iyice silkeleyip ters olacak şekilde asılmalıdır. Bu aşamalar atlanırsa kırışıklıkları gidermek için çok zaman harcanacaktır.

Reklam

Kurutma makinesini kullanıyorsanız, Kurutma makinenizi ağzına kadar doldurmayın. Makine programı tamamlandıktan hemen sonra giysilerinizi makineden çıkarmanız da önerilir. Aksi halde kıyafetler birbirini sıkıştıracak ve daha çok kırışacaklardır. Bir sepete yığıp bırakmayız veya askıdan alıp dolaba katlamadan dağınık biçimde yerleştirmeyin. Böyle bir iş, olmayan kırışıklıklara sebep olacak ve iş yükünüz iki katına çıkacaktır.

 • Gömleklerinizi askıda kurutun

Gömleklerinizi askıya doğrudan taktığınızda ya mandal izleri oluşur yada toplanarak kırışır. Gömleklerinizi askı ile asabilirsiniz. Hem daha hızlı kurur hem de daha kolay ütü yapmanıza yardımcı olur…

 • Giysilerinizi Nemli Ütüleyin

Ütüleme, giysiler hala nemliyken ütülenmelidir. Kıyafetlerinizi kurutma makinenizden veya askılığınızda  hal biraz nemliyken alın ve doğruca ütü masasına taşıyın.

Üstelik bu yöntem sayesinde kıyafetlerinizi sprey şişenizle veya ütünüzle tekrar ıslatmanıza gerek kalmaz bu sayede hem daha kolay ütü yapar hem de ıslatma aşamasından zaman kazanırsınız.

 

Ütü Sırasında Lekeleri Önlemek İçin İpuçları

 • Talimatları Takip Et

Farklı buharlı ütülerin farklı su gereksinimleri olacaktır. Bazıları normal musluk suyuna izin verirken, bazıları ise sizden yalnızca damıtılmış suyla doldurmanızı isteyebilir. Bu yüzden talimatları dikkatlice okuyun. Bu, buharlı ütünüzün ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, zamanla yanlış türde su kullanıldığında buhar gözeneklerinin tıkanarak giysilerinizin lekelenmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

 

 • Ütü Suyu Nasıl olmalı

Ütü suyu ile ilgili bir çok farklı söylem var. Kimisi musluk suyu kullanmayı önerirken kimileri de içme suyu önerir. Her ikisi de aslında doğrudur fakat içme suları şeker içerdiğinden ve musluk suyu da kireçli olabildiğinden bir süre sonra leke bırakır .

EN sağlıklı ütü suyu arı su yani damıtılmış sudur. Hangi suyu kullanırsanız kullanın önceden kaynatılmaış olması en doğrusudur. .Suyu önceden bir tencerede kaynatın ardından cam bir şişeye ütü suyu olarak ayırarak bu suyu kullanın . Daha az kireç ve şeker kalıntısı olacaktır. Hem ütünün leke yapmasına hem de kanalların tıkanmasına engel olarak ütünün ömrünü uzatacaktır. ..

 • Önce Ütünüzü Test Edin

Ütünüzü kullanmaya başlamadan önce her zaman bir bez parçasına sürerek  test edin. Bu, özellikle buhar deliklerinden kireçli su biriktirmeye meyilli olan buhar kazanlı ütüler için geçerlidir. Ütüye başlamadan önce mutlaka bu bez parçasına yoğun buhar verip sürerek ütünüzün gözeneklerini temizleyin.

.

 • Doğru Sıcaklığı Kullanın

Belirli kumaş türleri için çok yüksek bir sıcaklığı kullanamazsınız. Bu nedenle, ütüye başladıktan sonra her parçada sıcaklığı kumaşınıza göre tekrar ayarlayın. Ütüleyeceğiniz kumaş türü için doğru ayarda olduğundan emin olun. Ütünüz kumaşa göre çok sıcaksa bu parlamaya veya kahverengi bir lekeye neden olabilir. Emin değilseniz de bu durumda düşük ısıdan yüksek ısıya kontrollü bir biçimde çıkın. Neticede ütü, ütülediğiniz giysi için yeterince sıcak değilse her zaman daha yükseğe çevirebilirsiniz.

 

ÜTÜ YAPARKEN EKSTRA ÖNBERİLER

ÜTÜLERKEN DİKKAT EDİN
kolay-utuleme-icin-pratik-ipuclari-3
 • MUTLAKA ÜTÜMASASINI BOYUNUZA UYGUN ŞEKİLDE KULLANIN YADA OTURARAK YAPIN.  ÜTÜ YAPICAM DİYE OMUZ VE BEL AĞRISI YAŞAMAYIN,
 • GÜZEL BİR MÜZİK AÇIN BELKİ BU KEYİFSİZ İŞLEM BİRAZ KEYİFLİ HALE GELİR.
 • DİZİ YADA FİLM SEYRETMEYİN. GENELLİKLE ÜTÜ YANIKLARI BU ŞEKİLDE OLUYOR 🙂

DAHA FAZLA TAVSİYELER ve KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA YAZI İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Sevgiyle kalın

Reklam
Zep

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.