Kısakanmak gücünüz olabilir

Kıskançlık ve İmrenmek ;

Başkalarının başarı, statü, şans, iyi görünüş veya herhangi başka bir özelliğini kıskanmak kişinin kendine zarar veren bir durumdur. Öyle ki bu durum kolay fark edilir ve sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Kadın sitesi kişisel gelişim tavsiyeleri bölümünde ” kıskanma duygusunu nasıl yönetirim” yazımıza yer veriyoruz…

 

Kıskançlık duygusunu yönetebilirsiniz

Kıskançlık avantaja çevirilebilir.
kiskanma-duygusundan-kurtulmak-cok-onemli

Kıskançlık kendinizi utanç içinde hissetmenize yol açan bir duygudur. Çoğumuz ancak başkaları bizim sahip olmayı istediğimiz bir şeye sahiplerse, onlara iyi dileklerde bulunabileceğimizi düşünmeye eğilimliyizdir. Bunu yapmadığımız ve özellikle de birinin bizim istediğimiz şeye sahip olmamasını dilediğimizi fark ettiğimizde, adi ve bencil olduğumuz duygusuyla ,içten içe  kendimizden nefret eder, kendi gözümüzden düşeriz.

Ne mutlu bize ki kıskançlık öldürücü bir hastalık değildir. Bunun üstesin gelmenin en etkili yollarında biri, şiddetle arzu ettiğiniz şeylere sahip olan kişilerle zaman geçirmektir. Kendinizi daha üstün olduğunu düşündüğümüz veya kıyaslama yaparken daha şanslı hissedeceğiniz kişilerle zaman geçirmek sadece geçici bir merhemdir. Oysa diğer yaklaşımın 2 açıdan iyileştirici etkileri vardır.

İlk olarak kıskandığımız insanlarla birlikte olarak hayatlarının tümünü görür hale gelirsiniz. Sadece imrendiğiniz bölümleri değil. Asla tahmin edemeyeceğiniz kusur ve zayıflıklarının olduğunu fark edebilirsiniz. Kaderin onlara verdiğini zannettiğiniz iyiliklerin yanında onların, sizin yaşadıklarınızın çok üzerinde zorluk ve sıkıntılara katlanmış olduklarını keşfedebilirsiniz.

Kıskandığınız insanlarda birlikte olmanız için ikinci neden ise onlardan bir şey öğrenmektir. Tıpkı bir uranyum atomu gibi, kıskançlık ya yakıcı ya yıkıcı güçlere çevrilebilen bir enerjiye sahiptir. Pişman edebilir veya harekete geçirebilir. Sizi sürekli şikayet eden birine ya da bir yarışçıya çevirebilir. İşe kıskandığınız şeyi elde edebilmek için gerekli özellikleri ve almanız gereken tedbirleri belirlemekle başlayabilirsiniz. Biyoloji ve kaderin haksız davranabileceği gerçeğini öncelikli olarak kabul etmek zorundayız. Ama kıskançlığınızın hedefi örneğin belli bir alanda başarı ise buna sahip olanlar hakkında araştırma yapın. Sizin de elde edebileceğiniz yeteneklere, eğitime veya kişisel özelliklere mi sahipler? Sizin de benimseyebileceğiniz bir felsefeye veya birçok değerlere mi sahipler?…

 

Kıskandığın kişilerden Öğrenebilirsin

Onlar hakkında bir şeyler öğrenmek sizi kendinizi “buna sahip olabilmeyi isterdim” yerine “bunu ben de yapabilirim” şeklinde hissetmenizde yardımcı olabilir.

Kıskançlığı harekete dönüştürmeden önce daha kabul edilebilir bir duyguya çevirebilirsiniz.
İlk adım hissedebileceğiniz kinden kurtulmaktır. Başka birinin sizin sahip olduğunuz bir şeyi elde edememesini dilemekten veya kaybetmesini ümit etmekten vazgeçin. Daha sonra ilerideki aşamaya geçebilirsiniz: Hayranlık. Bir insanın başarısına veya iyi şansına, kendinizle bir bağlantı kurmadan hayranlık duymayı öğrenin.

Eğer bir insana hayranlık duyarsanız, kendinizin daha azına sahip olduğunu düşünmeden onun daha fazla şeyi olmasına izin verirsiniz. Sonunda hayranlıktan rekabete geçin. Onu kıskanılabilir yapan özellikleri geliştirin. Kendinizle gurur duyacaksınız. Ve şu bir gerçek ki, guru ve kıskançlık aynı anda hissedilemez!…

 

KISAKANMA DUYGUSUNU YENMEK İÇİN TAVSİYELER 

Kıskanma duygunuzun aslında size bir şeyler anlatmaya çalışan bilinç altınızın  mesajları olduğunu fark edin. Bir şeye ihtiyacınız var ve bu ya karşınızda ki kişide var yada olan şeyden dolayı sizin ihtiyaç duyduğunuz ilgiyi , beğeniyi veya takdiri topluyor. Bir konuda kendinizi eksik hissediyor ama bunu kendinizden gizliyorsunuz. Bunu öteler ve kıskançlık duygusunu beslemeye devam ederseniz bu olumsuz yönde yürümektir ve eninde sonunda sizi mutsuz edecektir . Yada olumlu olarak bu durumla barışıp o yönde ilerleyebilirsiniz. Durumu farkında olmanız sizi geliştirecek ve olumlu yönde değiştirecektir.

  • Kıskançlığınızın farkına varır varmaz durun. Düşünmeden hareket etmeyin veya size karşı işleyen bir düşünceyi benimsemeyin.
  • Başka bir insana karşı tavır aldığınızı fark ettiğinizde, kötü bir insan olmadığınızı, sadece bir şeyin eksikliğini hissettiğinizi ve yapabileceğiniz her yolla acınızı hafifletmeye çalıştığınızı kendinize hatırlatın.
  • Kıskandığınız insanı tanıyın. Hayatındaki gerçeği ortaya çıkarın. Tahmin ettiğinizden çok daha az kıskanacak şey olduğunu keşfedebilirsiniz.
  • Onun sahip olduğunuz sahip olmayı dilemek yerine, o insana saygı ve hayranlık duymaya çalışın. Ve kendi imrenilecek dehanıza odaklanın.
  • O insanının kıskandığınız şeyi elde etmesine olanak sağlayan özellik veya yeteneklerinin neler olduğunu bulun. Eğer bu doğal bir durumsa yani boyu gibi bir şey se bu tabi olarak zor değiştirilecek bir durumdur.  Fakat sizin de ondan önde olan mutlaka bir doğal özelliğiniz vardır.
  • Bu özellik ve yeteneklerin benzerlerini yada kendi özgün yeteneklerinizi nasıl geliştirebileceğinizi ve nasıl bu şekilde değer elde edebileceğinizi düşünün ve bunlara sahip olmak için yapıcı tedbirler alın.

 

Sizin de imrenilecek Özellikleriniz var !

Her insan farklı konularda diğerlerinden öndedir.

İmrenilen insanların diğerlerinden tek farkı bunu erken fark etmiş ve bu özellikler üzerinde daha fazla çaba sarf etmiş olmalarıdır.

Sizin de size özgün diğer insanlardan önde olan özelliklerini bulmanız ve bu doğrultuda çaba göstermeniz sizin de imrenilen kişiye bir süre sonra dönüşmenizi sağlar.

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

İmrenildiğiniz güzel günler dilerim

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.