Kişisel gelişimin anlamı

Son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kelime kişisel gelişim.

Yayınlanan kitaplar yapılan söyleşiler ile birlikte hayatımıza giren kişisel gelişim uzmanlarının telkinleri ile büyüyen bir sektör haline gelen kişisel gelişimin anlamı nedir?…

 

Sihirli kadın, kişisel gelişim nedir sorusunu sizin için cevaplamaya çalışacak.

Kişisel gelişim nedir?

kisisel-gelisimin-anlami-nedir-cocukken-saf-ve-guclu

İnsanlar doğdukları anda boş bir belleğe sahiptir. Gözleri kulakları dili teni burnu gibi bütün duyu organları Dünya’yı algılamaya çevresinde Olup bitenleri anlamaya başlar.

Yavaş yavaş anladıkları şeyleri istekleri doğrultusunda kullanmaya temel ihtiyaçlarını bildirmeye ve çevredeki diğer tüm canlıların ihtiyaçları doğrultusunda yaptıkları davranış biçimlerinden etkilenmeye iletişim kurmaya başlarlar. Bu süreç içerisinde insanların zihinsel yapısı hep pozitif şekilde işlemektedir. Bu pozitif işleyiş nedensizce doldurulan farklı renk ve farklı şekilde küçük kutucuklar gibidir. Bu kutucuklar insanların duygularının yönlendirdiği iletişim yöntemleri ile yavaş yavaş doğduğu andaki saflığı yitirmeye başlar.

Çocukluk zamanında aile ve yakın çevre tarafından atılan bu tohumların olumlu ve olumsuz bir çok etkisi vardır. Çocuklar öğrendikleri şeyleri deneyimleyerek uygulamaya kimi zaman isteklerine başarmaya kimi zaman başaramamaya başlarlar. Her aklın potansiyeli çok yüksek olsada çevre olguları tarafından isteyerek veyahutta istemeyerek baskılamak durumunda kalır. Bu baskılanma nun sonucu olarak çocukluk döneminde edinilen hatalı inançlar yetişkinlik dönemine gelindiğinde içten içe büyümeye ve yanılgılara yol açmaya bu yanıldılar doğrultusunda da insanları istemedikleri şeyler yapmak istemedikleri yerlerde bulunmak istemedikleri gibi davranmak sonucuna ulaştırır.

İnsanların bu durumdan rahatsız olduğu konusunda ayrılmaları ardından geçmişte edindikleri hatalı düşünce ve inanışları değiştirmek için izledikleri yeniden deneyimleme Kendini yeniden tanımlama sürecinin tamamına kişisel gelişim adı verilmektedir…

 

Kişisel gelişim nasıl olur?

Kişisel gelişim kişinin karar vermesi ile birlikte aklının derinliklerine inerek orada kendisi veyahut da başka kişiler tarafından hatalı olarak kodlanan Diğer bir deyişle aşılanan düşünce sistemini bularak Bunu farklı yöntemlerle en saf hali olan çocukluk haline döndürür.

Ardından yıkılan Bir binanın yerine inşa edilen Yeni bir ev gibi hayatını yeniden inşa etmeye başlar. Kısaca kişisel gelişim uzakta kalmış kendine kavuşma yolculuğudur

Kişisel gelişim gerekli midir?

kisisel-gelisimin-anlami-nedir-kisisel-gelisimin-gerekliligi

Kişisel gelişim kelime karşılığı olan insanın kendini geliştirmesi Tabii ki bir gerekliliktir. Fakat bir kişisel gelişim uzmanından destek almak veya Koçluk almak yada seminerlere katılmak kitaplar okumaktan ziyade kişinin her konuda kendisini geliştirmesi anlamına gelen kişisel gelişim temel bir insan hareketidir.

Önemli olan kişinin öz duygusuna uygun olan kendisine mutlu huzurlu ve faydalı klan gelişim sürecinin tercih ediliyor olmasıdır.

Bu durumda kişi eğer kendisinden çok uzak bir noktada ise bu nokta kaçınılmaz olarak ona zarar verir ve kendini bulma yolculuğu olan kişisel gelişim o kişi için gerekliliktir…

 

Yaşam koçu nedir? ( Kişisel gelişim uzmanı kimdir? )

Kişisel gelişim uzmanları ya da diğer adıyla yaşam koçları kişisel gelişime ihtiyaç duyan insanların başvurduğu ücreti mukabilinde Koçluk hizmeti aldığı genelde yazılı bir kitapları olan Seminerler workshoplar düzenleyen internet üzerinde yayınlar yaparak kişisel gelişim konusunda farklı metotlar geliştiren İnsanlara verilen addır.

Kişisel gelişim koçluğu ile ilgili herhangi bir devlet tarafından onaylı okul olmamakla birlikte farklı özel sertifikalı kurumlarda kişisel gelişim uzmanlığı Koçluk sertifikaları alınarak Kişisel Gelişim Uzmanı adı altında insanlar hizmet vermektedir.Kişisel gelişim koçluğu günümüzde bir nevi psikog eş değeri olarak görülmesi nedeniyle daha çok tercih edilmektedir…

Psikologlar tıp fakültesinde bu konu ile ilgili eğitim almaktadır sakat yaşam koçları böyle bir eğitim almamaktadır. Kişisel gelişim koçları spiritüel Koçlar ve bunun gibi farklı konularda metotlar geliştiren ve hizmet sunmayı amaçlayan kişilerin gerekliliği bilgilerinin ve telkinlerine doğruluğu henüz herkes için faydası kanıtlanmış bir durum olmamakla birlikte bu konuda hatalı Telkin veyahutta metotlar kullanan kişilerin zaten yardıma ihtiyacı olan pozisyondaki bireylerin yaşamlarını tehlikeye atabileceği gibi bu insanların çevrelerindeki insanlara zarar vermelerine de neden olabilir….

 

En iyi yaşam koçu kimdir ?

kisisel-gelisimin-anlami-nedir-en-iyi-yaşam-kocu

İnsanlar doğdukları andan itibaren gördükleri dünya duydukları dünya topladıkları dünya taptıkları dünya dokundukları dünya hissettikleri dünya konusunda konusunda en iyi kendileri bilgi sahibidir.

Her insan tamamı ile benzersiz Bir Tek indir ve aynı durumlarda herkesin hissettiği Duygu’nun şiddeti yoğunluğu farklı farklıdır. Aynı şekilde devam eden süreçler de farklı olaylardan hissettiği duyguların bir halka gibi düşünülürse oluşturduğu zincir de birbirinden farklıdır.

Dolayısıyla her insan için en iyi yaşam koçu diğer bir deyimle Kişisel Gelişim Uzmanı kişinin kendisidir…

 

En iyi kişisel gelişim kitabı hangisidir

Günümüzde yüzlerce kişisel gelişim kitabı mevcuttur.

Bu kitaplardan hangilerinin daha iyi olduğu konusunda yorumlar genellikle en çok satanlar olarak değerlendirilir. Fakat bu konu günümüzdeki müzik örneğinde olduğu gibi en çok reklamı yapılan sosyal medya kanallarında en fazla duyurulan ve tanıtımı için en fazla para harcanan en çok satar mantığıyla ilerleye bildiği gibi birçok farklı düşünceyi de beraberinde getirmektedir.

Bizlerin önerisi kişisel gelişim konusunda bir kitap okumak istiyorsanız kendi iç dünyamıza uygun kitabı okuyarak bulmanız olacaktır. Bunun yanı sıra bir psikolog veya pedagog tarafından yazılan bir kitabı öncelik vermenizi tavsiye ederiz.

MUTLULUK HAKLILIK MIDIR ? HEMEN OKU…

ve

DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.