Kış meyvesi Nar ve Harika Yararları

Özellikle yetiştiği kış aylarında manav reyonlarında sıkça görmeye başladığımız nar . Hem lezzetli olması hem de sağlıklı olması nedeni ile çok değerli bir meyvedir. Meyveler arasında Nar kadar etkili olanı neredeyse yok gibidir. Sihirli Kadın Sitesi olarak Hem taneli ve sağlık veren  çekirdekleri ile bereketli olan hem de sağlık açısından çok değerli besin ögeleri içeren bu meyvenin kanıtlanmış faydaları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz…

Reklam

 

Narın Faydaları Nelerdir ?

nar-ve-faydalari-2-saglik-acisindan-yararlari

Nar bir çok kültürde binlerce yıldır bilinen ve sağlık açısından faydaları hem geleneksel olarak hem de bilimsel açıdan kanıtlanmış bir gıdadır.

Bir çok farklı kültürde  nar, sağlık açısından yararları ve çok çekirdekli tohum taneleri ile bereketi simgeler . Öyle ki bir çok kültürde yıl değişimi anlamına gelen yeni yılın ilk gününde evde ve iş yerlerinde nar patlatılarak birim, bin olsun temennisi ile patlatılır.

Bilimsel açıklamalar da nar meyvesinin çok sayıda faydası ile sağlık açısından bereketli bir meyve olduğunu kanıtlıyor.

Narın Sağlık açısından faydaları nelerdir ?

nar-ve-faydalari-3-en -saglikli-meyve

Aşağıda sizlerle paylaştığımız narın sağlık açısından yararları bilimsel deneyler ile ispat edilmiş bulguların sonucunda tarafımızdan derlenmiştir.

 • Nar, Tansiyonu düşürür: Yapılan araştırmalar Nar meyvesinin düzenli tüketilmesinin tansiyonu dengelediğini göstermektedir. İki haftalık 150 ml’lik nar kürü sabah aç karnına alındığında tansiyon düzeyinde dengelenme görülmektedir. .
 • Nar Kalp damar rahatsızlıklarına iyi gelir: Kalp damar tıkanıklığı ve tansiyon yüksekliğine karşı doğal bir ilaçtır. Kalbin oksijenlenmesini artırır (9) ve pıhtı oluşumunu engeller .
 • Nar Eklem sorunlarına iyi gelir: Nar’ın PSA değerini geriletme özelliği vardır ve bu özellik Romatizma ve eklem ağrılarını azaltır…

 

 • Nar Cilt sağlığı için faydalıdır. Nar, derinin esnekliğini, parlaklığını artırarak cilt yaşlanmasını geciktirir. Aynı zamanda egzama , sedef,, vitilligo, güneş lekeleri, gebelik lekeleri gibi cilt sorunlarına da nar çekirdeği yağı ve nar yaprağı özütünün yararları olduğu anlaşılmıştır .
 • Nar Hafızaya iyi gelir : Narın çekirdeğindeki polifenol maddeleri Unutkanlık ve  Alzheimer’e karşı koruyucudur;
 • Nar Hamilelik döneminde yararlıdır: Yüksek miktarda folik asit içerir. Anne sütünü artırır. Plasentayı korur.
 • Nar Menopoz dönemi sorunlarını aza indirir : Nar kadınlarda progesteron  ve Östojen ile dengesizliğini düzenleyerek menopoz yakınmalarını azaltmaya yardımcı olur…

 

 • Nar Kandida ya iyi gelir : mide mantarı rahatsızlığı olan Kandida rahatsızlığına faydalıdır ya karşı etkisi kanıtlanmıştır .
 • Nar Şeker Hastalığına karşı etkili bir savaşçıdır: Yapılan araştırmalarda 12 hafta boyunca günde 250 ml nar suyu içenlerde enflamasyonun  %32 azaldığı gözlemlenmiştir.
 • Nar Gripten korunmak için iyidir.: İçindeki yüksek C vitamini bağışıklık sistemini destekler .
 • Nar Kansere karşı etkili koruyucudur: Bağışıklığı düzenleyerek kansere ve enfeksiyonlara karşı korur …

 

Reklam
 • Nar kadınlarda meme kanseri ile savaşır :  kadınlarda en yaygın kanser türlerinden biri olan meme kanser hücreleri ile etkin biçimde savaşır ve yok etme özelliği vardır..
 • Nar Prostat Kanseri ile savaşır : Erkeklerde en yaygın kanser olan prostat kanserini ve PSA değerini geriletir
 • Nar cinsel yaşam sağlığına iyi gelir: Nar Afrodizyak etkisine sahiptir: Kadınlarda öztrojen , erkeklerde testosteron seviyesini yükselterek cinsel isteksizlik ve  ereksyon sorunlarına iyi gelen etkiye sahiptir …

 

 • Nar enerjiyi arttırır : Nar  Nitrat açısından zengindir. Bu özelliği been gücünü olumlu etkiler  egzersiz performansını, kan akışını artırır. Bunun için spordan 30 dakika önce yarım nar veya 1 su bardağı nar suyu alınması yeterlidir .
 • Nar Kronik enflamasyona iyi gelir: Nar kabuğu ve suyunda çok kuvvetli antioksidan olan punicalagin, nar çekirdeği yağında ise bir çeşit CLA olan punikik asit vardır.
 • Nar Ağız ve diş sağlığına iyi geliyor: Yapılan araştırmalar Nar Ağız içi enfeksiyonlara, aftlara, diş eti çekilme ve iltihaplanmalarına etkili olduğu saptanmıştır.

 

Kış aylarında mutlaka nar Tüketin

Mevsiminde yeteri kadar beslenmek çok önemlidir.

Özellikle Kasım,aralık,ocak,şubat ve mart aylarında yetişmekte olan Nar meyvesini kış boyunca tüketmeniz bir çok açıdan sağlığınızı destekler ve lezzeti ile damaklarımızı şenlendirir.

Mevsiminde ve organik olarak Özellikle kış aylarında her gün mutlaka Nar tüketmenizi öneriyoruz.

SAĞLIKLI YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 . HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.