Kış Aylarında Neden kilo alırız ?

Yaz ayları bitmesi ile birlikte Yavaş yavaş kilo alır Ve yine Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte Daha güzel ve ince görünebilmek için kilo verme çabasına gireriz…

Reklam

 

Peki kış aylarında kilo almamak mümkün mü?

Bugün sihirli kadın sitesi olarak kış aylarında neden kilo aldığımızı ve kilo almayı nasıl önleriz konusunu ele alacağız…

Kış aylarında kilo almanın nedenleri nelerdir?

kis-mevsiminde-kilo-alma-nedenleri-2

Kış aylarında kilo almanın en doğal nedeni insan vücudunun hava soğuduğu zaman otomatik olarak üşümeme reaksiyonu göstererek yağlanma eğiliminde olması dolayısıyla kilo oluşumudur. Kısaca vücut ısısını koruma eğilimi göstererek yağ tutar

Bu durum aslında doğal bir süreç olup kadınlarda 12 kilo erkeklerde ise 3 ila 5 kilo arasında kilo alımı şeklinde değişiklik göstermektedir.

Bu durum doğal bir süreç olup gelen ilkbahar ile birlikte bu Fazla kilolar verilir…

 

Doğal olmayan kış aylarında kilo alma sebepleri

kis-mevsiminde-kilo-alma-nedenleri-3
 • Su tüketiminde azalma

Yaz aylarında su tüketimi doğal olarak ihtiyacımız doğrultusunda artmaktadır fakat Kış ayları geldiğinde su tüketme ihtiyacımız azalır. Normalde bir günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerekirken su tüketimini 2,5 litrenin altında düşürmek vücudun doğal olarak suyu tutma refleksi ne girmesine ve ödem oluşmasına neden olarak kilo alımına neden olur.

Reklam
 • Vücudun ihtiyacından fazla yağ tüketimi

Vücut kış aylarında doğal olarak yağlı tutarak sıcak kalma refleksi gösterir. Alınması gereken yağ oranından daha fazla yağlı gıdalar tüketmek fazla kilo almaya neden olan sebeplerden biridir.

 • Hareketsizlik

Bahar ve yaz aylarında çok daha fazla hareket eder ve dışarıda çok daha fazla vakit geçiririz. Kış aylarında ise genellikle dışarıya çıkmaz daha çok kapalı alanlarda vakit geçirmeyi tercih ederiz. Bu da vücudun biriken yağların metabolizmada yakılmasına engel olur ve kilo alımına sebebiyet verir.

 • Güneşe çıkmamak

Vücudun en önemli ihtiyaçlarından biri D vitaminidir. D vitamininin en doğal kaynağı ise güneştir. Vücutta D vitamini eksikliği söz konusu olduğu zaman vücut doğal olarak kilo alma refleksi gösterir. Kış aylarında kısalan günler sonucu zaten Güneş altında olmak zorlaşırken kapalı alanlarda zaman geçirmek D vitamini alımını olabildiğince eksilterek kilo alımına neden olur.

 • Karbonhidrat ağırlıklı beslenme

Vücut ısısını koruma nedeniyle doğal olarak insanların daha fazla unlu mamüller tüketmesi konusunda kış aylarında her zamankinden daha fazla sinyal verir. Eğer bu durumu fark ederek hamur işi adı verilen Gıdalara yönetilirse bu durum doğal olarak fazla kilo alımına neden olur.

 • Gereğinden fazla şeker ve şekerli gıdalar tüketmek

Günümüzde işlenmiş şekerlerin çok büyük zararları olduğunu zaten biliyoruz. Bunun yanı sıra kış aylarında vücudun ısınma enerjisine sağlayabilmek için şeker tüketme ihtiyacı da aynen yağ ve karbonhidrat tüketme ihtiyacı gibi artar. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için çoğunlukla sağlıklı besinler olarak gördüğünüz meyvelere yöneliriz. Fakat bazı meyveler Çok fazla şeker ihtiva etmesi ve tüketim saatleri nedeni ile Hem fazla kilo alımına hem de sağlığın bozulmasına neden olabilir…

 • Karamsar ruh hali

Kış ayları da en az diğer aylar kadar güzel mevsimler ken insanların birçoğu havanın daha erken kararması ve günlerin daha karanlık geçmesi Dolayısıyla karamsar ruh hallerine bürünürler. Bu nedenle doğal olarak daha fazla hareketsiz ile şiir ve daha fazla ihtiyaç fazlası Gıda tüketirler. Bu durum doğal olarak kış aylarında fazla kiloları neden olur…

 

Kış aylarında kilo almamak için ne yapmalı ?

kis-mevsiminde-kilo-alma-nedenleri-4
 • Kış aylarında sıvı tüketiminizi çok dikkat etmeli ve çay kahve meyve suları gibi içeceklerden ziyade saf Yani herhangi bir şey karıştırılma mış normal vücut ısısında en az iki buçuk litre su tüketmeye dikkat etmeliyiz.
 • Kış ayları daha hareketsiz olduğumuz dönemler olduğu için günde en az 1 saat yürüyüş yapmaya gayret etmeliyiz. Böylece hem sindirim sistemimiz olması gerektiği gibi çalışacak hem de bölgesel yağlanmalar olmayarak çok daha formda kalırız.
 • Mümkün olduğunca zeytinyağlı seçeneklerini tercih etmeli Doymuş yağ oranı yüksek gıdalar ı az tüketerek dengeli yağ tüketimi sağlamalıyız. Özellikle balık tüketimi ve ceviz gibi gıdalardan doğal şekilde yağ tüketimi sağlamaya dikkat etmeliyiz.
 • Hamur işlerinden uzak durarak mümkün olduğunca mevsim sebzeleri ile beslenmeye gayret etmeliyiz.
 • Günde en az yarım saat Gün Işığında dışarıda vakit geçirmek vücudun ihtiyacı olan D vitamini alması için yeterli olacaktır.
 • Tüm şekerli gıdaları tüketirken vücudun ihtiyacından fazlasını almamaya gayret etmek gerekir. Özellikle Biz kadınlar muayyen günler periyodunda çok fazla şekere ihtiyaç duyar ve bu konuda Tabiri caizse Gözümüz dönebilir. Dengeli şeker tüketmeye dikkat etmeliyiz.
 • Ruh halimiz ne kadar kötü olursa olsun kapalı alanlarda vakit geçirmekten ziyade açık alanlarda vakit geçirmeye dikkat edersek ve psikolojimiz bozuk diye yemekten vazgeçersek fazla kilo alımı gerçekleşmez.

En başta belirttiğimiz gibi vücut doğal olarak kış aylarında kadınlar için 2 kilo erkekler için 4 kilo civarında kilo olabilir bu durum doğaldır.

Hiç kilo almamak için dengesiz diyetler yapmak vücudun ihtiyacından daha az yağ tüketmek karbonhidrat alımını tamamı ile kesmek ve egzersiz yüklemeleri yapmak düşünülenin aksine kısa vadede kilo alımına engel olurken uzun vadede sağlığımızı bozarak problemlere yol açabilir.

Dolayısıyla mümkün olduğunca Dengeli beslenmeye hareketli olmaya ve kapalı alanlardan ziyade gerekli giyim önlemlerini alarak dışarıda vakit geçirmeye gayret etmeliyiz.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.