Kış ayları saç bakımı nasıl olmalı

Kış ve saç

Kış ayları soğuyan havalar ve havanın bacalardan tüten dumanlar nedeni ile kirlenmesi sebebi ile saçlarımız olumsuz etkilenir. Bu durumu sıcaktan soğuğa geçişler de saçlarımızın sağlığının bozulmasına olması gerekenden daha fazla dökülmesine ve esnekliğinin kaybolması takip edebilir. Kadın sitesi güzellik bölümünde ” Saçlarımıza kış aylarında nasıl bakmalıyız ” yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

Saçları soğuktan korumak için bilinmesi gerekenler

Saçları soğuktan korumak için
kis-etkilerinden-saclarinizi-koruyun-2

Havalar soğudu ve mevsim geçişlerinde ki olumsuz etkiler gibi çok soğuk havalar da güzellik sembollerimizden biri olan saçlarımızın yapısının bozulmasına neden olmakta.

Aslında saç bakımı için her mevsim saçlarınızı doğru şekilde beslemeniz gerekmektedir. Saçların dışarıdan alınan kremler, şampuanlar  ve maskeler gibi bir çok ürün olduğu iddia edilmektedir. Fakat bu ürünlerin bir çoğu saçın kendisini kaplamaktadır.

Bilinmesi gerenken en önemli şey saçların aslında tamamı ile içerden yani saç derisinden beslendiği ve sağlıklı şekilde büyümesi gerekliliğidir dolayısı ile  saçlarınızın doğru şekilde beslenebilmesi için beslenme sistemimizin doğru olması gerekliliğinin bilinmesidir.

 

Saçlarınızın kurumamasına dikkat edin

Saçların olması gerekenden fazla kuruması saçların yapısının ve esnekliğinin bozulmasına neden olur.

Kışın su tüketimi çok önemli 

Kış aylarında bir çok insan su tüketimini azaltır ve bu vücudunun susuz kalmasına ve cildin nem oranının düşmesine neden olur. Nem oranı düşen cilt ve özellikle saç dipleri kurur ve bu da saçların güçsüzleşmesine , saç kayıplarına neden olur. Kış aylarında kendinizi zorlayın ve en az günde 2 litre su tüketin.

 • A Vitamini 

Bu sebepten dolayı A vitamini içeren gıdalar tüketmeye gayret edilmelidir. A vitamini aynı zamanda cildin genel sağlığını da destekler.

A vitamini takviyeleri de saç sağlığını güçlendirir fakat bu vitaminleri doktor kontrolü ile almanız çok önemlidir.

A vitamini içeren dışarıdan kullanılan ürünlerin saç derisi emilimi yüksek olanların tercih edilmesi ve yine bir hekim kontrolünde bu ütrünlerin hangileri olduğunu öğrenmek çok önemlidir.

 

 • Biotin 

Biotin saçları besleyen çok önemli bir mikro besindir. Vücutta biotin eksikliği saç dökülmelerine ve saçların güçsüzleşmesine neden olabilir.

Aşağıda ki besinler biotin içeren besinlerdir.

 • Karnabahar.
 • Avokado
 • Yumurta sarısı
 • Organ et ürünleri (karaciğer ve böbrek gibi)
 • Yemişler (badem, yer fıstığı, pikan cevizi ve fındık)
 • Kuru yemişlerde bulunan Yemiş yağları
 • Soya fasulyesi ve diğer baklagiller.
 • Tam tahıllar..

Bu gıdaların dengeli biçimde tüketilmesinin yanı sıra hekim tavsiyesi ile biotin takviyesi çeklinde de vücuda alınabilmektedir.

 

 • Saç Kremi

Saç kremleri saçları dıştan kaplar ve çoğu aynı etkiye sahiptir. Nemi koruyan türde saç kremleri kullanmanız saçınızın kış aylarında zarar görmesini belli bir oranda engellemektedir.

 

 • Aşırı sıcaktan uzak durun. 

Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da aşırı sıcaktan saçlarınızı sakınmanız çok önemlidir.

Yüksek ısıda saç kurutma makinasına maruz bırakmak saçlarınızı hızla kurutur. Bu da saç köklerinin ölmesine saçlarınızın hızla hasar görmesine neden olabilir.

 

 • Ani hava değişimlerine dikkat

Saçlarınızı ısıdan ve soğuktan korumanın yanı sıra ani hava değişimlerinden de sakınmanız gerekir. Aniden sıcaktan soğuğa yada soğuktan sıcağa geçişlerde saç çok hızlı biçimde nemini kaybeder. Eğer böyle bir durumda kalırsanız yanınızda sprey saç yağlarından bulundurabilirsiniz.

 • Kozmetik kimyasallara dikkat

Saç boyaları çok ağır kimyasal maddeler içermektedir. Saç boyatmak için doğru mevsim kış değildir. Eğer boyatmak zorundaysanız organik saç boyalarını tercih etmenizi öneriyoruz.

 • Saçınızı doğru şekilde doğru ürünlerle yıkayın

Saçınızın tipine yani kuru ,yağlı yada normal saç gibi farklı yapıya sahip olan saçlar için olan şampuan saç kremi yada saç maskesi gibi ürünleri uygun olanlardan tercih edin.

Zeytinyağı argan, keratin gibi doğal yağları yada doğal olduğuna emin olduğunuz bu bileşenler olan saç ürünlerini kullanarak saçınızı az da olsa koruyabilirsiniz.

 

 • Saçınızı doğru şekilde yıkayın 

Saç kayıplarının en yaygın nedenlerinden biri saç yıkarken ve yıkaa sonrası yapılan yanlışlardır. Saçlarınız nasıl doğru yıkanır öğrenin ve uygulayın…

Kuru saçlar Nasıl onarılır ? , Yıpranmış Kırık saçlar için ne yapılabilir ? , Sağlıklı saç bakımı kılavuzu gibi yazılarımızı da mutlaka okumanızı öneriyorum.

Ayrıca,

ESTETİK VE GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Güzellik dolu günler dilerim.

 

 

 

 

Zep

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.