Kış Ayların Mutfaklarda Pişen Yemekler Neler olmalı?

Her mevsimin kendine özel yemekleri bulunuyor. Ancak özellikle  kış yemekleri hem artan soğuğa bağlı ve bulaşıcı ( viral ) dönemsel kış hastalıklarına yakalanmamak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak  hem de daha zinde ve hareketli olmamamız açısından biraz daha önemlidir. İşte sofralara lezzet katan adeta şifa deposu lan kış yemekleri

Reklam

 

Kış Mevsimi Sağlık Açısından Önemli Yemekleri Nelerdir ?

kis-aylarin-mutfaklarda-pisen-yemekler-1

Kış ayları gelip havalar soğumaya başlayınca ve yavaş yavaş da hastalıklar ortaya çıkmaya başlayınca soluğu mutfakta alıyoruz. Birbirinden şifalı kış yemekleri kış aylarını kay bir şekilde atlatmamıza yardımcı oluyor. Günümüzde antibiyotik ve diğer ilaçların yan etkilerini sanırım bilmeyen yoktur. İlaç ve Antibiyotiklerin yerine hem karnınızı doyurabileceğiniz hem de sağlığınızı koruyabileceğiniz bu en şifalı kış yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz…

 

En sağlıklı Kış yemekleri

kis-aylarin-mutfaklarda-pisen-yemekler-2
  • Kış sebzeli çorbalar
  • Ispanak Yemeği
  • Tavuklu Pırasa Yemeği
  • Bal Kabağı
  • Bol Sebzeli Makarna ( Mümkünse Glütensiz undan üretilmiş makarnalar)
  • Enginar
  • Karnabahar
  • Kereviz
  • Kuru fasulye
  • Nohut, Mercimek…

 

Kış Mevsiminde Yenmesi Gereken Yiyecekler ve içecekler

kis-aylarin-mutfaklarda-pisen-yemekler-3

Soğuk karlı ve viral kış hastalıklarına neden olan mikroplu havalar pek çoğumuzu hasta eder. Bu sebeple kış mevsiminde biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Günlük beslenme düzenimizde tüketmemiz gereken yiyecekleri tükettiğimizde kışı daha kolay bir şekilde atlatabiliriz. Kış yemekleri içerisinde yoğun biçimde tüketilmesi gereken besinler:

Patates: C vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengin olan bu besin mineraller açısından da oldukça doyurucudur. Tatlı çorba ve yemeklerde kullanabilirsiniz.

Barbunya: Kış aylarının en sevilen yiyecekleri arasındadır. Konserve ya da haşlanmış olarak tercih edebilir yemek ya da salata olarak tüketebilirsiniz.

Kereviz: Kış denilince hemen hemen herkesin aklına kereviz geliyor. Patatese benzemesiyle hoş bir görünüme sahip olan bu besin vitamin potasyum manganez açısından da çok zengindir. Soğuk zeytinyağlı olarak tüketebilir salatalarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Dilerseniz saplarından çorba da yapabilirsiniz.

Reklam

Avokado: Kış aylarında biraz hareketsizlikten biraz da soğuktan dolayı metabolizmamız yavaşlamaktadır. Buna çözüm sunabilecek olan avokado sindirim sistemi dostudur. Sağlık açısından oldukça yararlı olan bu besini ekmeğinize sürüp kullanabileceğiniz gibi salatalarınıza renk katmak amacıyla da kullanabilirsiniz…

 

Turşu ve turşu suyu : Turşu içerdiği antioksidanlar ile şifa verir. Özellikle Lahana turşusu hem kışa uygun bir sebze hem de turşu olduğu için çok faydalıdır. Tabi çok miktarda değil olması gereken miktarda tüketmeniz olası kalp ve tansiyon rahatsızlıkları  açısından çok önemlidir. Turşu suyunu da haftada 1 2 defa tüketmeniz sağlığınız açısından çok faydalıdır.

Kış meyveleri: Kış meyveleri özellikle turunçgiller yani mandalina, portakal ve greyfurt ( Bazı özel durumlarda tüketilmemeli. ) ve nar kış aylarında hemiçerdikleri C vitamini hem de antioksidanlar açısından çok değerlidir. Günlük olarak sağlıksız atıştırmalık ve aburcubur tatlılar yerine 1 adet kış meyvesi tüketmeniz sağlığınızı korumanız açısından çok önemlidir.

Su içmeyi unutmayın: Kış aylarında yaz aylarına nazaran su tüketimimiz azalma eğilimindedir. Fakat su tüketimini azaltmak faydalı yağların taşınmasını yavaşlatır. Gereksiz yağ birikimlerine neden olur ve dolaşımın bozulması nedeni ile soğuk algınlığı ihtimalinin artmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflayarak bulaşıcı hastalıklara karşı direncimizin düşmesine neden olur. Ayrıca su tüketimini azaltmak depresyon ve mutsuzluk duygusuna yol açarak olumsuz gıdalara yönlenme eğilimi göstermemize neden olabilir. Günde en az 2 litre su tüketmeniz yukarıda belirttiğimiz gıdaların yanı sıra çok önemlidir.

KIŞ AYLARINDA YETİŞEN SEBZE , MEYVE VE BALIKLARI ÖĞRENMEK İÇİN…

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.