Kış Aylarında Kalorifer temizliği Neden Gerekli

Kış ayları geldi çattı. Soğuk havalardan korunabilmek için kimimiz merkezi sistem kimimiz kombi ile ısınırız. Fakat kışa hazırlıklı olmayan kalorifer petekleri hem daha fazla yakıt tüketmemize ve buna bağlı olarak daha fazla para ödememize hem de bir türlü evimizi veya iş yerimizi ısınmamasına dolayısıyla üşümenize neden olabilir. Dolayısı ile kalorifer temizliği ve kombi bakımı hem cebiniz hem de sağlığınız için önemlidir. Kadın sitesi Tavsiyeler Bölümünde ” kaloriferi kış aylarına hazırlayın” yazımızı paylaşıyoruz…

Reklam

 

Kalorifer Temizliği neden gerekir ?

kis-aylarinda-kalorifer-temizligi-neden-gerekli-2

Kalorifer peteklerinin temizliği kalorifer peteği içerisindeki kanalların açılarak sıcak suyun daha sağlıklı devir daim yapmasına yani dolaşmasına yardımcı olur.

Kaloriferlerin içerisinden geçen su ya kombiden yada merkezi sistem kazanı içerisinden geçer. Bu su hem ısı hem de kendi içerisindeki yabancı maddeler nedeni ile zaman içerisinde yağ benzeri koyu bir renk alır ve yoğunlaşır. Bir süre sonra ısı ile birlikte kalorifer peteklerinin içerisini daraltmaya tıkamaya başlar.

Daralan bu peteklerden su geçişleri azalabilir. bu durum hem ısınamamanıza hem merkezi kazanın yada kombinin daha fazla enerji harcayarak daha fazla yakıt ( doğal gaz, kömür, fueloil tüketmesine neden olabilir. Ayrıca su dolaşımı sağlıklı biçimde gerçekleştirmeyen kombinin elektrik motoru daha fazla çalışır daha fazla elektrik çeker ve bozulma ihtimali daha da fazla artar. Bu durum kış aylarında hem maddi sorunlara yol açabilir hem de üşümenize ve hasta olmanıza neden olabilir. Ayrıca olası kombi bozulması durumu da fazladan masraf çıkartabilir…

 

Kalorifer bakımı nasıl yapılır ?

Kaloriferin en basit bakımı kaloriferde biriken havanın boşaltılmasıdır. Bu kişinin kalorifer yanında bulunan su vanasını hafif gevşeterek havayı çıkarması ve kalorifer içerisinde sadece su dolaşmasını sağlaması ile olur fakat kaloriferdeki havayı almak genelde yeterli bir bakı işlemi değildir.

Kombi tamir ve bakım servisi uzmanları bakım için çağrılmalıdır. Bu uzmanlar gelerek önce kombinin boşaltma işlemini çalıştırarak kalorifer petekleri içinde ki boşlukların boşaltılmasını ve kombi içinde ki suyun boşaltılmasını sağlar. Eğer kombinin bakıma ihtiyacı yoksa bu işlem yeterlidir.

Kombi bakımı ise petek temizleme işleminin yanı sıra yapılan bir işlemdir ve bu ikisi genelde farklı ücretlere tabidir. Bu işlem için kombi cihazı açılır ve cihaz içerisinde oksitlenen parçalar temizlenir. elektrik düzeneği kontrol edilir ve motor bakımı , gaz filtreleri bakımı ve temizliği yapılır.

Reklam

Kombiniz bozulmadıysa bile bu bakım sırasında değişmesi gereken parçalar olabilir…

 

Kalorifer ve kombi bakımı kime yaptırılır ?

Kombi merkezi ısınma sistemi kazanı gibi araçların bakımı sahip olunan markanın yetkili servisi tarafından yapılabilir. Özellikle garanti dahilinde ki cihazlar ve farklı bir servis hizmeti bulamayanlar için en sağlıklı servis hizmeti alma yöntemi budur.

Eğer yakınınızda güvendiğiniz farklı bir servis varsa ondan da hizmet alabilirsiniz fakat bu servisin güvenilir olması ve eğer değişmesi gereken parça varsa bu parçanın kombi markası ile aynı orijinal parça olması hayati önem taşır. Nihayetinde içerisinde gaz geçen bir cihaz eğer ciddi bir olumsuzluk yaratırsa bu hayati tehlikeye neden olabilir…

 

Kombi bakımı ve kalorifer temizliği ne sıklıkta yapılmalı ?

Kombi bakımı yetkili servislerin tavsiye ettiği aralıklarla yapılmalıdır.  Bu genellikle yılda 1 dir. Fakat bu süre içerisinde kombi arıza yapar yada beklenmedik bir arıza verirse mutlaka bu süre dolması beklenmeden servis çağrılmalıdır.

Kalorifer petek temizliği ise şebeke suyunun temizliğine göre değişkenlik gösteren biçimde yapılabilir. Genellikle 2 sene de bir kesin yapılmalıdır fakat tavsiyemiz kombi bakımı yaptırırken kalorifer temizliğini de rutin olarak yaptırmanızdır.

Kalorifer peteği temizliği ve özellikle kombi bakımı hem ısınma hem de yakıt masrafı açısından mutlaka rutin olarak yaptırmanızı tavsiye ettiğimiz bir uygulamadır…

 

Kombi bakım maliyetleri ne kadar ?

Kombi bakım maliyetleri kombi markasına göre değişiklik gösterir 2020 yılı referans alırsa 200-800 lira civarında  kombi marka ve servisin belirlediği göre  yetkili servis ücretleri mevcuttur. Bu bakım  güvenilir bağımısz servislerde 100-350 Türk Lirası  arasındadır. TABİ ESKİYEN VEYA BOZULAN PARÇALARIN FİYAT VE SERVİS ÜCRETLERİ SERVİSİN BELİRLEDİĞİ SERVİS ÜCRETLERİ VE KOMBİ MARKASINA AİT ORİJİNAL PARÇA FİYATLARINA GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLİR. ..

 

Kalorifer temizliği fiyatları ne kadar ?

Kalorifer temizliği genellikle 50 tl ile 500 tl arasında firmalar arasında farklılık göstermektedir.

Tabi ki yukarıdaki fiyatlar değişkenlik gösterebilir tavsiyemiz yetkili servis ve kombi bakım hizmeti yapan güvenilir firmalardan fiyat ve hizmet almanızdır.

DAHA FAZLA TAVSİYELER ve KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA YAZI İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Mutlu ve sıcacık günler dilerim.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.