Kilo Yapan Hormonları Kontrol Altına Alın

Ağırlığımızın yalnızca tükettiğimiz kalorinin sayısına değil, aynı zamanda bedenimizin içindeki bazı görünmez kimyasallara bağlı olduğunu rahmin etmek zor değil. Aslında, hormonlar metabolizma süreçlerimizi etkiler ve vücudumuzun yağ depolamaya ya da yağ almayı durdurmasını emreder. Kadın sitesi  sağlık ve estetik bölümlerinde ” kilo aldıran hormonları nasıl kontrol altına alırız” yazımıza yer veriyoruz….

 

Kilo Hormonları nelerdir ?

Hormon adı verilen bu kimyasallar, vücudunuza yağ depolamalarını veya yakmalarını söyleyen kimyasallardır. Vücut ağırlığını etkileyebilecek çok sayıda faktör vardır. Bunların arasında fiziksel aktivitemiz, genetik, beslenme alışkanlıklarımız ve stres önde gelmektedir. Bunların yanında, bu süreçteki en önemli rolü metabolizmanın düzenlenmesinden sorumlu olan hormonlara aittir…

  1. İnsülin

Glikoz, hücreleriniz için önemli bir enerji kaynağıdır. Yemek yedikten ve kan şekeri seviyeniz yükselttikten sonra, pankreasınıza, hücrelere glikoz vermeye yardımcı olan daha fazla insülin salınması sinyali verilir. Sanki insülin hücrelerinin kapısını çalıyor gibi. Hücreler vurduklarını duyar, açılır ve glikozda bırakırlar.

İnsülin bize enerjiyi sağlar, ancak yağ toplamakta ve saklamaktadır. Eğer insülin yüksekse, vücudunuz yağ depolama refleksi verecektir.

  1. Kortizol (Hidrokortizon)

Kortizol bir stres hormonu. Kan şekeri seviyelerinin normalin altına düşmesini önlemek için adrenalin bezler tarafından üretilir. Bu yüzden stresli olduğunuzda, dondurma, kek, çikolata ve şekerlemeler gibi daha şekerli ürünler yemeye meyil ederiz. Bunu yaparak, vücudunuzun zor durumlarla başa çıkabilmesi için güç kazanmasına yardımcı olmaya çalışırız.

Kortizol daha fazla enerjiyi korumak için metabolizmayı yavaşlatır. Kandaki yüksek kortizol seviyeniz yüksekse kilo alırsınız.

  1. Leptin

Leptin tokluk hormonudur. Yağ hücreleri tarafından salgılanır ve doyduğunuz zaman beyne bir sinyal gönderir. Leptin metabolizmanızı kontrol eder ve hücrelere yağ depolama veya yağ yakmaya karar veren hormondur. Leptin seviyeniz düşük olduğunda iştahınız artar ve vücudunuz fazla yiyecekleri yağ olarak tutma eğilimindedir. Bu hormonun seviyesi sıklıkla, uyku yoksunluğu nedeniyle azalır. Bu yüzden yeterince uyku uyumak çok önemlidir.

  1. Tiroit hormonları

Tiroid hormonları (T3 ve T4) tiroit bezleri tarafından üretilir ve esas işlevi lipolizi (lipolysis ) uyarmaktadır. Metabolik süreçlerin düzenlenmesinde de önemli bir rol oynarlar. Vücudunuzda düşük tiroit hormonlarınız varsa, kilo alma ihtimaliniz çok yüksektir..

 

Kilo vermek için nasıl yemeli ve egzersiz yapmalısınız?

  • Kilo vermek için Ne yemeli?

 

Son yıllardaki araştırmalar, sürekli kilo kaybı için en uygun yeme sıklığının günde üç öğün olduğunu göstermektedir.

Çok sıkı bir diyet yapmak sağlıklı değildir. Bunu yaparak daha ince olursunuz, ancak bu zayıflık uzun sürmez . Mesele şu ki, düzenli olarak yemediğinizde vücudunuz aç olduğunu düşünürve yağ tasarrufu sağlamaya çalışırken kas ve dokudan enerji alır. Sonuç olarak, günde sadece bir kez yerseniz bile kilo alabilirsiniz. Ve bu kilo ne yazık ki doku ve kas hücrelerinizden olur yani kaslarınız eriyor dokunuz bozuluyor demektir

Yavaş yavaş Kilo vermek vücudunuz için daha iyi ve uzun sürede vermiş olduğunuz kilo çok daha kalıcı olacaktır. Daha ince olmak için , küçük bir kalori açığını korumanız yerterlidir  (günlük kalorili ihtiyaçlarınız boyunuza, kilosuna, Yaş ve etkinlik düzeyine göre değişir , örneğin normal kalorin alımınız günde 1,800 Kcal ise, bu miktarı günde 1,600’e düşürün). Bu basit kurala uyarsanız, vücudunuz yağmursuz bir gün bile yiyecekleri saklamaz ve size kilo aldırmaz.

Vücudunuzdaki yüksek insülin düzeyine katkıda bulunmayacak olan gıdaları tüketin. Bunlar, bir kişinin kan şekeri seviyesindeki gıda etkisini gösteren bir sayı olan düşük glisemi indeksi (GI) olan ürünlerdir.

Karbonhidratlardan kaçının ve bunun yerine protein ve lif bakımından zengin gıdalar tüketin – onlar daha güçlü ve aktif hissetmenize yardımcı olacak ve böylece yemek yemeyeceksiniz. Protein kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olur ve kas dokusu istirahat halindeyken bile vücut yağlarından daha fazla kalori yakar.

 

  • Kilo vermek için Egzersiz nasıl yapılır?

Egzersiz yaparken kaslar daha sıklıkla çalışır ve enerji olarak yakmak için daha fazla glikoza ihtiyaç duyar. Dolayısıyla fiziksel olarak aktif birisiyseniz, şeker tedarikinizi her gün tekrar doldurmanız gerekir. Sportif faaliyetlerinizin daha sık olması insülin duyarlılığının artmasını sağlayacağı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Eğer aralıkları 2 -3 gün olan egzersiz süresini kendinize ayırıyorsanız bunun verimli olabilmesi için o günler yaklaşık   1 – 1.5  saat spor yapmak için ayırmanız gerekir.

Bunun yanı sıra , yüksek yoğunluklu ve kısa zaman aralıklı olan mesela her gün yoğun programlı bir egzersiz türü (ör:crossfit )  yapabilirseniz günde 20 dakika yeterlidir.

Yüksek yoğunluklu ve sık egzersiz programınız bittiğinde, vücudunuz geri kalan gün boyunca ve hatta uyurke,ekstra kalori yakmaya devam edecek! Egzersiz sırasında karbonhidratları ve proteinleri içeren bir içecek yada yiyecek  tüketmek de çok önemlidir.

Bu, kortizol hormonunu her zamankinden daha hızlı kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli şey fazla kilonun aynen kilo alamamak gibi aslında bir rahatsızlık olduğudur. Rahatsızlıktan kurtulmanın ve tekrar hastalanmamanın en önemli yolu yaşam şeklinizi düzeltmek olduğudur.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sevgi ile kalın

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.