Kilo vermeyi engelleyen besinler ve yiyecekler nelerdir? 

Zayıflamayı engelleyen engelleyen gıdalar şunlardır:

 

 • Yağlı etler
  Vejetaryen değilseniz, kilo vermek için çabaladığınız dönemde yağlı kırmızı etler, tavuk derisi, hamburger ve diğer yağlı etleri yemek yerine ince bir dilim et ( ince dilim biftek, bonfile veya sığır filetosu) yemek sizin için yeterlidir. Hayvansal yağlar doğrudan kalça ve karın bölgesinde birikim yaptığından olabildiğince az yağlı ve ızgara etleri yemelisiniz.

Not: Toplumda dana etinin daha az yağlı olması nedeniyle koyun eti pek tercih edilmemektedir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalarda dana etinde yağ az olsa da insan bedeninin sindirmesinin koyun etinden daha zor olduğu belirlenmiştir. Koyun eti daha yağlı olmasına rağmen insan vücudu tarafından kolayca yakılmaktadır. Bu nedenle koyun eti tercih etmelisiniz.

 • Fast food
  İçeriğinde yüksek miktarda sodyum ve çin tuzu bulunan fast food gıdalar doğrudan beyindeki nöronları uyarır, kişiye zevk verir ve daha çok acımaya neden olarak alışkanlık yaratır. Bu sebeple Fastfood yiyeceklerden mutlaka uzak durmalısınız.

Kızarmış patates en kolay şişmanlatan yiyeceklerin en başında yer alır. Cipsler ise ikinci sırada. Bu nedenle kızarmış patates yerine fırında patates tercih edilmelidir.  Yağsız patates protein ve lif kaynağı olduğu gibi fırında yapılan patates daha uzun süre tok tutar.

 • Trans yağlar
  Damar tıkanıklığı sebebi olan ve sağlıksız olduğu bilim otoritelerince belirlenmiş olan trans yağlar, neredeyse bütün şarküteri yiyeceklerde (sosis, salam, kavurma ve sucuk…) bulunur.  Trans yağlar vücutta birikime sebep olduklarından özellikle Bel bölgesi yağlanmasına neden olarak zayıflamaya engel olurlar.
 • Şeker
  Vücudumuz kendisi için ihtiyacı olan şekeri zaten kendisi üretir. Bu sebeple şeker takviyesi alınmasına gerek yoktur. Üstelik şeker doğrudan doğruya yağ olarak depolanır. Kilo vermenizi engellemesini istemiyorsanız yaşamınızdan şekeri ve şekerli besinleri çıkarmalısınız.
 • Gazlı içecekler herhangi bir besleyici özelliğe sahip değildir. Diyet yapanların bir kısmı sadece diyet kola içerek zayıflayabileceklerini sanırlar.  Gazlı içecek içmek, kilo verme emeklerinizi sabote etmektir. Canınız gazlı içecek çektiyse limon sıkılmış maden suyu (soda değil, ikisi farklı şeylerdir) içmenizi tavsiye edebiliriz.
 • Alkol
  Kilo vermek istiyorsanız alkoldeki yüksek kalorinin dışında çoğu kokteylde şeker bulunması kilo vermeyi engelleyen nedenlerden biridir. Mutlaka alkol alacaksanız örnek olarak; yüksek kalori içeren daiquiri kokteyli yerine düşük kalorili olan mojito seçimi yapabileceğiniz gibi. Bloody Mary ve mimoza kokteyli de diğerlerine oranla daha düşük kalori içerir. Bu arada yemek ile iyi giden rakı ve şaraptan uzak durmalı, göbek yapan birayı tercih etmemelisiniz.
 • Tuz
  Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık problemlerinin mimarı olan tuzu fazlaca tüketmek vücutta su tutulması ve ödeme neden olur. Bu sebeple tuzu azaltmak veya hiç kullanmamak, tuzsuz bir diyet kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • D vitamini eksikliği ve demir eksikliği
  D vitamini eksikliği de kilo vermeyi engeller. Bu nedenle güneş (Ultraviyole) ışını alınmalı ve kaynağı balık, yürek ve karaciğer gibi yüksek Demir ve D vitamini içeren besinleri kullanmalısınız. Gizli alerji de kilo vermeyi engeller.

 

KİLO VERME KONUSUNDA KESİM ÇÖZÜMÜ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

 

% 100 ETKİLİ KİLO VERME YÖNTEMLERİ

 

SAĞLIKLI BESLENDİĞİNİZ GÜNLER DİLERİZ.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.