Ketogenic diet

Ketojenik Diyet

Her geçen gün yeni bir diyet türü hayatımıza girerek düzenli bir yaşam belirlemekte zorlanan biz kadınların aldığı fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olmaya gayret etmektedir. Son zamanlarda bu diyetlere yeni bir diyet türü katıldı Ketojenik diyet ( ketogenic  diet) diğer bir adıyla Ketojen diyetleridir. Kadın sitesi sağlık ve zayıflama konusunda son zamanlarda önemli bir yer edinen “Ketojenik Beslenme” hakkında bildiklerimizi paylaşmak istiyoruz.

Reklam

 

Ketojen Diyet ve Faydaları

ketojen-diyeti-nedir-nasil-beslenilir

Ketojenik diyetler yüksek yağ ve protein, düşük karbonhidratlı diyetler olarak bilinmektedir.  Fakat temel olarak Ketonojenik diyetler  düşük karbonhidratlı diyet prensibine uygundur. Diyetisyenlerin farklı uygulamalar eşliğinde ürettikleri diyet teknikleri ile Birçok farklı isim kullanılabilmektedir.  Ketojenik diyetler, düşük karbondioksitli diyet olarak algılanmalıdır; bu diyetlerde vücut, enerji olarak kullanılabilmesi için karaciğerde ketonlar üretir. Karbonhidrat açısından yüksek değerde bir şeyler yediğinizde vücudunuz glikoz ve insülin üretecektir.

Glikoz, vücudunuzun enerji olarak kullanması ve diğer enerji kaynaklarının arasında en kolay enerji üreten molekülüdür.
İnsülin vücudunuzun dışarıdan alının ve kan dolaşımına karışan glikozun işlemesi için üretilmektedir.

Beden tarafından Glikoz birincil enerji olarak görülmesi ve kullanılması nedeni ile ,  yağların enerjiye dönüştürülmesine ihtiyaç duyulmaz ve bu nedenle bedende yağ depolaması meydana gelir. Tipik olarak normal, daha yüksek bir karbonhidrat diyeti üzerinde vücut ana enerji şekli olarak glikoz kullanır…

Karbonhidrat eksiği nedeni ile bir çok insan tarafından enerji düşüklüğü yaşanacağı yanılgısı yaşanmaktadır. Ama doğru beslenme prensipleri ile tüketilen yiyecekler aksine enerji veren yiyeceklerdir.

Ketoz durumu vücudun acil durum halidir !

Yediğimiz gıdalar sağlıklı yada hastalıklarla mücadele etme gücü az insanlar olmamıza neden olur. Karbonhidrat alımını düştüğünde, vücut ketoz olarak adlandırılan bir durum içerisine girmektedir. Ketoz, gıda alımı düşük olduğunda vücudun hayatta kalmamıza yardımcı olmak için başlattığı doğal bir süreçtir. Bu durumda, karbon da ki yağların parçalanması amacı ile üretilen ketonlar üretiyoruz.

Düzgün sürdürülmüş bir keto diyetinin amacı, vücudunuzu bu metabolik duruma zorlamaktır. Bunu karbonhidrat kaynaklı kaloriler açlığı aracılığı ile Yapılmamaktadır…

Ketojenik Diyetlerin Faydaları nelerdir ?

ketojen-diyeti-nedir-nelere-iyi-gelir

Ketojen diyeti uygulamada birçok fayda mevcut. Bu diyet türü ilk olarak yüksek kiloda olan kişilerin kilo verme süreçlerinde ve artan enerji seviyelerinden Kanser gibi vakaların terapötik tıbbî uygulamalarında. Çoğu kimse, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yemekten yararlanabilir. Aşağıda, ketojenik bir diyetten elde edebileceğiniz faydaların kısa bir listesini bulabilirsiniz;

 • Kilo verme
  Ketogenic diet esas olarak enerji kaynağı olarak vücut yağınızı kullanır – bu nedenle açık kilo kaybı faydaları vardır. Keto’da insülininiz (yağ depolayan hormon) seviyeleri düşer ve vücut yağ yakma makinesine dönüşür.

Bilimsel olarak, ketogenik diyet, düşük yağ ve yüksek karbonhidratlı diyetlere kıyasla daha iyi sonuçlar vermiştir; hatta uzun vadedede etkileri belirgindir.

 • Kolesterol ve Kan Basıncı düzenleme ( Tansiyon ) 
  Bir ketojenik diyet, trigliserid düzeylerini ve arteriyel birikim ile en çok bağlantılı kolesterol düzeylerini iyileştirdiğini göstermiştir. Daha spesifik olarak düşük karbonhidratlı, yüksek yağ içerikli diyetler, HDL’de belirgin bir artış ve düşük yağlı diyetlere kıyasla LDL parçacık yoğunluğunda azalma olduğunu göstermektedir.

Düşük karbonhidratlı diyetler üzerine yapılan birçok çalışma da diğer diyetlere kıyasla daha iyi kan basıncında daha etkili düzelmeler meydana geldiğini  göstermektedir. Bu diyetin Kolesterole faydalarının yanı sıra, bazı kan basıncı sorunları aşırı kilo ile de ilişkilidir, ve ketojenik diyetin  kilo kaybına yol açma eğiliminde bir bonusu da mevcuttur…

 

 • Diyabete Bağlı Rahatsızlıkların tedavi desteği
 1. Kan Şekeri Kontrolü ( Diyabetik Kontrol ) 
  Keton doğal yediğiniz gıdaların tipine bağlı olarak kan şekeri seviyesini düşürür. Araştırmalar bile, ketogenik diyetin, düşük kalorili diyetlere kıyasla şeker hastalığını yönetmek ve önlemek için daha etkili bir yol olduğunu göstermektedir.Diyabet öncesi veya Tip II diyabetliyseniz, ketojenik bir diyeti ciddi olarak düşünmelisiniz. Keto üzerindeki kan şekeri kontrolü ile başarı elde eden birçok vak’a mevcuttur.
 2. İnsülin direnci
  İnsülin direnci yönetilmeyen bırakılırsa tip II diyabet oluşturabilir. Çok miktarda araştırma, düşük karbonhidratlı, ketojenik bir diyetin insanların insülin seviyelerini sağlıklı aralıklara düşürmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Atletik yapıya sahip  olsanız bile, omega-3 yağ asitleri bulunan gıdaları tüketerek keto üzerindeki insülin optimizasyonundan yararlanabilirsiniz.
 • Zihinsel odaklanma Sorunun çözümü 
  Birçok kişi özellikle artan zihinsel performans için ketojenik diyeti yaygın olarak kullanmaktadır.Ketonlar beyin için büyük bir yakıt kaynağıdır. Karbon alımı seviyesini düşürdüğünüzde, kan şekerinde büyük artışlar önleyebilirsiniz. Birlikte, odaklanmanın ve konsantrasyonun iyileşmesine neden olabilir.Yapılan Çalışmalar, artan yağ asitleri alımının beynimizin işlevine olumlu yararlar gösterebileceğini gösteriyor.

 

 • Enerji artırma ve Yüksek açlık hissini yok etme
  Vücudunuza daha iyi ve daha güvenilir bir enerji kaynağı vererek, gün boyunca daha enerjik hissedeceksiniz. Yağlar yakıt olarak yakmak için en etkili molekül olarak gösterilir.Bunun üzerine, yağ doğal olarak daha tatmin edicidir ve daha uzun süren doymuş (“tam”) bir durumda bizi bırakır.

 

 • Epilepsi rahatsızlığına tedavi Desteği 
  Ketogenik diyet, epilepsiyi başarıyla tedavi etmek için 1900’lerin başlarından bu güne farklı şekillerde  kullanılmaktadır. Bugün hala kontrolsüz epilepsisi olan çocuklar için en yaygın kullanılan yardımcı tedavilerden biridir. Ketogenik diyet ve epilepsinin ana faydalarından biri, daha mükemmel ilaç kontrolü sağlarken daha az yada daha az yüklerde ilaç kullanılmasını sağlıyor olmasıdır. Son birkaç yılda gerçekleştirilen çalışmaların, ketojenik diyet desteği ile de tedavi edilen erişkinlerde de anlamlı sonuçlar verdiği belirtiliyor.

 

 • Akne Tedavisi 
  Ketogenik bir diyet uygulandığında cildinizde olumlu şekilde gelişmeler yaşarsınız. Düşük karbonhidrat diyetine geçerken lezyonlarda ve deri inflamasyonlarında damlaları gösteren bir çalışma. Yüksek karbonhidrat yeme ve artmış akne arasında olası bir bağlantıyı gösteren bir başka çalışmada, bu nedenle keto’nun yardımcı olabileceğinin muhtemel olduğunu göstermiştir…

 

Katojenik diyet ürünleri

Katojenik diyet ürünleri günümüzde yaygınlaşmakta. Bu ürünler arasında Ketojenik içecekler, ketojenik barlar ve ketojenik amino asitler gibi ürünler bulunabiliyor. Fakat bizler zamanında yetişen gıdalar ile organik ketojenik diyet uygulanması taraftarıyız.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.