BEL FITIĞI, NEDENLERİ, KORUNMA YÖNTEMLERİ, TEDAVİSİ

Fıtık

Fıtık Genellikle küçümsenen bir çok insanın dilinde dolaşmasına rağmen özellikle bel fıtığı hayatı olumsuz etkileyen ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı Felç gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Kadın sitesi Sağlık Bölümünde “Fıtığa Karşı Belinizi Koruyun ” yazımızı halk dilinde bilgiler ile sizinle paylaşıyoruz…

 

Fıtık Nedir ?

BEL FITIĞI, NEDENLERİ, KORUNMA YÖNTEMLERİ, TEDAVİSİ
kendinizi-fitiktan-koruyun-2

Çok fazla doktor diline geçmeden daha anlaşılabilir olabilmesi için  “Sizlere bel fıtığı nedir ?  konusunu  en basit dille anlatmak istiyoruz. Fıtık Olmaması gereken her hangi bir beden elemanında ki taşma dışarı çıkma yerinden başka yere doğru salınma durumunun genel anlamıdır Bel fıtığı da vücuda beyinden dağılan ve tüm bedensel işlevleri gerçekleştiren sinirleri taşıyan omur ilik üzerinde yapısal yada dışsal faktörler nedeni ile meydana gelen yer değiştirme taşma durumudur.

Bel fıtığı Omur ilikle ilgili bir durumdur ve omur ilik vücudun beyin sapından başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan kemiklerin birbirlerine tutunarak ve esnek yapıya sahip olan bir parçasıdır. Omur ilik içinden geçen sinirlerin geçtiği kanal vücudun tüm sinirlerinin geçtiği kanaldır. Bu kanalın ezilmesi yırtılması bir çok farklı sağlık sorununa yol açabildiği gibi kalıcı felç durumuna da yok açabilir.

Dolayısı ile belinizi daha doğrusu omur iliğinizi fıtıktan korumanız hem yaşam kaliteniz hem de sağlığınız için çok önemlidir.

 

Fıtık Neden Olur ?

Fıtık kalıtsal ,doğuştan nedenlerle omur ilik yapısı bozukluğu nedeni ile olan skolyoz gibi sebeplerle olabildiği gibi, hatalı bedensel hareketler yada şiddetli kazalar nedeni le de olabilmektedir.

Doğuştan , yada yapısal bozulmalar veya kaza nedeni ile olan durumlar kontrol edebileceğimiz durumlar değildir. Fakat yaşam içerisinde yaptığımız bazı hatalı davranışları düzenleyerek fıtık olmaktan kendimizi koruyabiliriz

Fıtık kadınlarda da erkeklerde de meydana gelen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde genellikle “Ağır bir şeyi yanlış şekilde kaldırmak”  gibi yanlış beden kullanımı nedeni ile fıtık meydana gelirken kadınlarda fıtık oluşumunu tetikleyen bir çok farklı faktör vardır. Özellikle kadınlarda görülen omur ilik yapısında öne yana eğilmeleri ifade eden skolyoz rahatsızlığı kadınlar için fıtık nedenlerinden biridir.  Ayrıca çocuk sahibi kadınların ve ev kadınlarının da hatalı beden hareketlerini sürekli olarak yapmaları da önemli fıtık nedenlerindendir.

 

Fıtık Belirtileri Nelerdir ?

Bel ve boyunda meydana gelen en yaygın boyun , bel fıtığı ve omur ilik yapı bozukluğu  belirtileri nelerdir.

 • Arkadan bakıldığında omur ilik dümdüz aşağı doğru inerken omur iliğin S şeklinde bir kavis çizmesi. Skoliioz rahatsızlığını ifade eder ve mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Önden yandan arkadan kişinin görünümünde bir yana doğru yatıklık.
 • Şiddetli bel ağrıları
 • Çok ani giren kamaşma ile karışık saplanan ağrı, acı hissi
 • Boyun ağrıları,
 • Bitmeyen baş ağrıları
 • Ayaklarda , bacaklarda güçsüzlük,
 • Parmak uçlarında uyuşma hissizlik,
 • Bacak baldır üstünden diz kapağının arkasına doğru çekme , yanma, acıma , ağrı hissi . Buna siyatik adı verilir ve omur ilik ike ilgili bir orunu işaret eder.
 • Vücudu hareket ettirme zorlukları. ( çok ciddi bir durumdur halk arasında inme, felç gibi durumları gösterir. )

 

Belinizi Fıtıktan Koruyun

Belinizi fıtıktan korumanız hayatınızın konforu ve sağlığınız açısından çok önemlidir. Bu konuda bilinmesi gereken fıtığın sadece ani 1 hareketle 1 anda meydana gelebilmesinin yanı sıra sürekli olarak yapılan bir bedensel davranış biçiminin sürekli tekrarlanması ile yavaş yavaş da meydana gelebildiğidir.

 

Fıtığa neden olan davranışlar ve yapılması gerekenler

FITIĞA NEDEN OLAN HATALI DAVRANIŞLAR VE DOĞRULARI
kendinizi-fitiktan-koruyun-fitik-nedenleri-3

Fıtık konusunda bilinen en büyük yanlış deyim “ağır kaldırmak” deyimidir.  Çünkü fıtığa neden olan şey ağır kaldırmaktan ziyade yanlış kaldırmaktır. İnsan bedeni büyük bir koordinasyona sahiptir ve bir arada çalışan kaslar önemli bir güce sahiptir. Fakat tüm hatalı davranışlarda mutlaka belli bir yere zarar verecektir.

Ev hanımlarının ve annelerin yaptığı hafifi işlerde de sürekli yaptıkları bazı hatalı davranışlar da fıtık, bel kayması gibi sorunlara yol açabilir. Yani 20 kiloluk su bidonun kaldırdığından değil, 4 kiloluk çocuğunu sürekli yanlış şekilde kaldırdığından dolayı fıtık yada bel kayması sorunu yaşayabilir.

 • Yükü belinizle değil bacaklarınızla taşıyın 

Taşıdığınız yada elinizden alacağınız yük hangi ağırlıkta olursa olsun belinizle değil önce bacaklarınızla kaldırmalı taşımalısınız. Eğer bacaklarınızın taşıyamayacağı bir ağırlıksa, bölerek taşıyın , değilse  O AĞIRLIĞI KALDIRMAYIN.  Ya biri ile birlikte taşıyın yada sağlıklı şekilde kaldırabilecek birinden yardım isteyin .

 • Hafif demeyin doğru şekilde kaldırın ve yerine koyun

Özellikle anneler bebeklerini sürekli olarak kucağına aldığından dolayı şikayet ederler. Aslında sorun genellikle çocuğu kucağında taşımaktan meydana gelmez. Çocuğu yatağına yada yatacağı yere yatırırken ve oradan alırken öne doğru belden eğilip ilerinde alma yada yerine koyma hareketi yaparlar. Karın kasları bu harekete doğal olarak alışkın olmadığı için büyün yükü sırta ve dolayısı ile omur iliğine bindirir. Bu da zaman içerisinde bel ağrılarına, omur ilik kaymalarına neden olabilir ve fıtık sorununa yol açabilir.

 

 • Ev İşi yaparken dikkat edin

Özellikle elektrik süpürgesi ile evi süpürmek ve ütü yapma  en yaygın bel sorunlarına yol açan nedenlerdendir. Bunun haricinde eşyaları sürekli itip çekerek iş yapmak, Yer silmek gibi bir çok farklı bel fıtığına yol açabilecek neden vardır.

Fakat burada aslında o işi yapmanız değil o işi yanlış şekilde yapmanızdan kaynaklı yada ekipmanınızın hatalı olması dolayısı ile bu sorun gerçekleşir. Evin düzenini sürekli kullandığınız malzemelerin kolay ulaşılır olacak şekilde ağır yükü olabildiğince az taşıyacak şekilde düzenlemeniz çok önemlidir. Basit bir örnek vermek gerekirse  eğer düdüklü tencereyi sürekli kullanıyorsanız  o 3 ila 5 kilo arasında değişen aracı sürekli aşağı bir dolaptan alıp yerine koyuyorsanız ve bunu belden yapıyorsanız kendinizi bir süre sonra bel ağrıları içerisinde bulmanız sizi şaşırtmasın. Ya doğru şekilde dizden eğilerek almayı kendinize öğretin yada eğilmeden alabileceğiniz yükseklikte bir dolaba yerleştirecek şekilde yeniden düzenleme yapın

 

 • Yatak Çok önemli 

Yatak firmaları bir çok farklı yatağı kullanıcı bütçesine ve ihtiyacına göre dizayn eder ve satışa sunar.

Bu yataklar günümüzde 500 liradan başlayıp 20.000 liraya kadar artabilmekte. Yatağın vücut yapınıza, boyunuza göre olması yada ortopedik yatak olması çok değerlidir. Bunun yanı sıra yatağın doğru şekilde kullanımı da çok önemlidir. Vücudu doğru şekilde itme boşlukları bozulmuş yapıda yataklar bel rahatsızlıklarını tetikleyen çok önemli durumlardır.  Eskiyen yapısı bozulmuş yataklarda uyumak bu olumsuz durumun artmasına neden olur.

Dolayısı ile yeni bir yatak almak sağlık açısından çok önemlidir. Bütçenize uygun sizin beden yapınızı doğru şekilde destekleyen bir yatak almanızı öneriyoruz. Çünkü yatak nedeni ile bel fıtığı olmanız yada farklı bir bozukluk olması durumunda hem ağrılı bir konforsuz hayat sürer hem de olası bir sağlık sorununda emin olun kaçındığınız yatak maliyetinden çok daha fazlasını harcamak zorunda kalırsınız. Çünkü bel fıtığı gibi rahatsızlıklar küçümsenmeyecek kadar sıkıntılı yaşam konforunu azaltan sağlık sorunlarıdır. Yani duruma  “dişim çürüdü yaptırmayayım en fazla dişimi kaybederim”  gibi bakamazsınız.ki dişiniz çürüdüğünde ve gittiğinde de yerine koymak için diş hekimlerinde zorlu zamanlar geçirir ve yerine koyacağınız implant yada kaplama için aynı oranda ciddi maliyetlerle karşılaşırsınız.

Ayrıca yatağınızın bozuk durumda olması yada size uygun olmaması sağlıklı bir uyku uyumamanıza neden olarak farklı sağlık sorunlarına da yol açar…

 

 • Otururken dikkat

Fıtık günümüzün en yaygın iş hastalıklarından biridir. Hem evde hem de iş yerinde oturma şeklimizde ki bozukluklar ve oturduğumuz sandalye ve koltuk yapısının hatalı olması nedeni ile yük sırtımıza olması gerekenden fazla biner.

Masa başında iş yapanların durumu ise daha zorludur. Çünkü hatalı sandalye veya duruş bozukluğuna bedenleri daha uzun süre baruz kalır ve bu durum bel fıtığı ihtimalini arttırır.

Çalıştığınız sandalyenin ortopedik beli dolduran boynu doğru şekilde tutan bir yapıda olması çalışırken öne eğilerek belinize yük bindiren şekilde yapmadan yaptığınız işe aşağıya doğru değil göz hizzanızda odaklanmanız bel fıtığı oluşumu ihtimalini azaltır.

 

 • Cep telefonu kullanırken dikkat

Günümüzde cep telefonu kullanmayan heralde yoktur. Htta 1 günde toplam 2 saatin altında cep telefonuna bakmayan yoktur.

Neredeyse tuvalette bile elimizden düşürmediğimiz bu cihazı kullanırken aşğıya boynumuzu öne eğerek bakma alışkanlığı ise çok yaygın bir durum ve bu durum bel fıtığı boyun düzleşmesi gibi sorunlara yol açıyor.

Dolayısı ile kolumuz yorulsa da elimizi göz hizamıza getirerek yada uzakta tutup boynumuzu dike yakın bir açıya getirip telefon kullanımı bel fıtığı ve boyun düzleşmesi sorununu önlememize yardımcı olacaktır,

 

 • Hatalı Egzersiz

Egzersiz yapmak sağlık için çok önemlidir. Fakat hatalı egzersiz büyük tehlikedir.

Özellikle evde kendimiz spor yaparken yada spor salonlarında yeterli destek verilmediğinden dolayı hatalı şekilde egzersizleri yapmak ciddi bel fıtığı tetikleyicisidir ve kas sakatlanmalarına da neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek için doğru egzersiz uzmanlarından ilk desteği alarak hareketin ne kadar ve nasıl doğru şekilde yapılacağını iyice öğrenip ve bedeninize öğretip yapmanız bel sağlığınız açısından çok önemlidir.

 

 

 • Egzersizi İhmal Etmeyin

Bel rahatsızlığı ile ilgililenen doktorların hem fıtık öncesi hemde operasyon sonrası tamamlayıcı tedavi önerileri arasında egzersiz bulunmaktadır. Bunların en yaygınları yüzme ve pilates dir. Doğru bir eğitmenden yada medikal egzersiz uzmanından destek alarak egzersiz yapmanız bel sağlığınızı korumanız açısından çok önemlidir.

 

Bel fıtığı nasıl tedavi edilir.

FITIK TEDAVİSİ
kendinizi-fitiktan-koruyun-fitik-teshis-ve-tedavisi-4

Bel fıtığı tedavisi doktorun MR gibi görüntüleme sonuçlarına bakarak karar verdiği bir süreçtir. Kimi zaman belde ki bozulmayı fizik tedavi yada medikal egzersiz uzmanı çalışmasına yönlendirirken sinirlere baskı uygulayan bel fıtığı durumunda ise çeşitli tıbbi dolgular ile yada vida uygulamaları ile bel fıtığına müdahale etmesi durumu gerçekleşebilmektedir. Eğer böyle bir sorununuz varsa mutlaka bir an önce ihmal etmeden doktora baş vurmanız erken tanı ve kolay tedavi konusunda sizin için en doğru olandır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dilerim

 

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.