Kedi Bakmanın Temel Kuralları

İnsanların en temel dost canlılarından önde gelenlerinden kedi ile birlikte yaşamak binlerce yıldır süregelen bir durumdur. Peki kedi besleyenler ve ya İlk defa bir kedi ile birlikte yaşamaya başlayanlar kedi ile birlikte yaşamanın temel kurallarını biliyorlar mı…

 

Kediyle Yaşamanın Temel Kuralları
Kediyle Yaşamanın Temel Kuralları

Kedi ile yaşamak

Kedi Veya birkaç kedi ile birlikte yaşamak bu duyguyu bir kere tadan biri için muhteşem bir deneyimdir kedi ile birlikte yaşamak hem farklı bir canlı türü ile birlikte yaşamanın huzurunu hem de insanın duygusal yapısını olumlu yönde değişmesine katkıda bulunan çok önemli bir faktördür.

Tüm diğer canlılar ve hatta insan dahil doğru davranış biçimi sergileme diğinde nasıl bozuk karakteristik yapılar sergiliyor ve kimi zaman istenmeyen şekilde kendilerine bizlere ve hatta çevrelerine zarar veren davranışlar sergiliyorsa kedilerde aynı şekilde sadece birlikte yaşadıkları insanların yanlış davranış biçimleri Dolayısıyla Hoş olmayan davranışlar sergileyebilir.

Bu durum ile karşılaşmamak için sihirli kadın sitesi olarak sizlerle kedi ile birlikte yaşamın birkaç temel kuralını paylaşmak istiyoruz…

 

Kedi ile Yaşam Kuralları

kediyle-yasamanin-temel-kurallari-2

Kuralları paylaşmadan önce Her kedinin kendisine ait bir karakter yapısının olduğunu ve her türün birbirinden farklı özellikler gösterdiğini belirtmek istiyoruz bahsettiğimiz kurallar sadece birlikte yaşam için gerekli olan temel davranış biçimlerini içermektedir

  • Bedeninizin hiçbir yerini kedi oyuncağı yapmayın !

Eğer evinize getirdiğiniz ve birlikte yaşamaya karar verdiğiniz kedi saldırgan davranışlar sergiliyor etrafta topluyoruz zıplıyor elinizi parmağınızı bacaklarınızı ısırıyor tırmalıyor ise bunun nedeni Siz eve getirmeden önce birisinin bedeninin herhangi bir yerini kediyle oynamak için kullanmış olması veyahut sizin kediyle oynamak için parmağınızı elinizi kıyafetiniz den sarkan Bir ipi oynamak için kullanmış olmanızdan kaynaklanmış olma ihtimali çok yüksektir.

Kediler Yaşları kaç olursa olsun yani yavru bir kedi ya da olgun bir kedi hiç farketmez oyun oynamayı çok severler. Oynamak onların hem avlanma güdülerini hem de eylenme dıygularını tatmin eder.

Eğer siz elinizi ayağınızı çorabını veya kıyafetiniz den sarkan herhangi bir şeyi onunla oynamak için kullanırsanız bir süre sonra çok doğal olarak siz onun için yürüyen bir oyuncak haline gelirsiniz.

Bunun doğal sonucu olarak da bir süre sonra kolunuzda parmaklarınızla ellerinizde Hatta vücudumuzun birçok yerinde doğal olarak tırnak izleri ve diş delikleri oluşacaktır. Eğer bunun olmasını istemiyorsanız bedeninizin hiçbir yerine kediye oyuncak yapmayın…

 

Ona oyuncak alın
Bedeninizin herhangi bir yerini ona oynatmak yerine kedinin çılgınlar gibi oynayabileceği oyuncaklar alın.

Olta şeklinde bir çubuğun ucuna takılı ip üstünde hoplayıp zıplaması konusunda onu teşvik edecek zil top küçük fare gibi şeylerin takılı olduğu oyuncaklara bayılırlar. Ayrıca kediler için özel olarak yapılmış arka ayaklarıyla sırtüstü yaptıktan sonra tekme ledikleri oyuncaklar üretiliyor onlardan da alın. Böylece doğal hayat avlanma güdülerini de tatmin etmelerine imkan vermiş olacaksınız.

Bu oyuncaklar sayesinde hem sizleri incite bilecek davranışlar sergileme yiyecekler hem de Etraftaki eşyaları daha az zarar verecek sizleri daha az maddi sıkıntı içerisinde sokarak ev içerisinde daha sakin olmalarına yardımcı olacaktır…

 

  • Kediler Kötü enerjinizi alır ama !

Yapılan bilimsel araştırmalar kedilerin tüylerinin negatif yüklü enerji alarak Bir nevi insan psikolojisi üzerinde tedavi etkisi gösterdiği kanıtlanmıştır.

Dolayısıyla Kedilerle içli dışlı olan kişiler olumsuz Duygulardan daha az etkilenirler Bunun sebebi de kedilerin ile olandüzenk temastır.

Fakat bu durum aynı zamanda o negatif enerjinin kedilere yüklendi ya anlamına gelmektedir Yani siz iyi olurken Aslında bir nevi o rahatsızlanmaktadır …

Onları Özgür bırakın

Kediler çok fazla negatif enerji yüklendikleri de insanlarla dokunsal teması Keser ve kendi kendilerine vakit geçirmeye ihtiyacı duymaktadır.

Bunun nedeni özellikle evde yaşayan ve toprağa doğal olarak temas etmeyen kedilerin negatif yükle yüklenmiş olup bunu atamıyor olmalarıdır. Belli yaşlardan sonra bu negatif enerji kedilerin böbrek rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar yaşamalarına neden olabilmektedir.

Kediler Eğer sizinle temas etmek istemiyorsa Onları asla zorla sevmeye zorlamayın Hatta Eğer mümkünse bir şekilde toprağa temas etmelerini sağlayın. Bu Eğer evinizin bahçesi varsa çok da zor olmayacaktır.

Eğer kendinizi dışarıda Özgür dolaşa bilecek şekilde büyüttü iseniz mutlaka boynuna bir zil nerede olduğunu duyabileceğiniz bir ses çıkaran çan takarak serbest bırakın…

 

  • Kedi için iyi olan en az bir kedi daha

Kediler insan değildir yani sizin her ne kadar Çocuğunuz gibi olsalar da onlar bir insan çocuk değillerdir.

Dolayısıyla eğer evde bir Kediniz varsa veyahutta eve bir kedi almak istiyorsanız Size tavsiyemiz bir tane daha almanız olacaktır Aksi takdirde sürekli olarak sadece Sizler ile iletişime geçecekleri için hem karakter yapıları tür olarak ne olduklarını bir süre sonra şaşıracak hem de sizin ilginize sağlıklı olmayan bir şekilde sürekli muhtaç olacak ve bu onu ilgisiz kaldığı zamanlar da çok üzecekler

Fakat eğer yanında kendi türünden rahatlıkla oynayabileceği ve iletişimde olabileceği başka bir kedi olursa bu hem çok daha sağlıklı bir birlikte ev yaşama imkanı sunacak hem de onun da yalnızken veyahut da siz başka bir şeyle ilgilenirken çok daha mutlu olmasını sağlayacaktır…

 

  • Asla fiziksel şiddet uygulamayın

Kediler zaman zaman çok neşeli ve sizi çok eğlendiren mutlu canlılar olmakla birlikte kimi zaman Yaramazlık yapmakta ve hatta bizleri çok sinirlendirme potansiyeline sahip canlılardır.

Bu tip durumlarda kesinlikle onları dart etmemeniz fiziksel şiddet uygulamanız gerekmektedir. Uygula uygulayacağınız fiziksel şiddet ona hiçbir şey öğretmen Ece’yi gibi agresifleşme sine şiddet eğilimleri göstermesine neden olacaktır Bunun da sebebi sadece kendini koruyabilmektir.

Kediniz Eğer şiddet eğilimi gösteriyorsa veya hoşlanmadığınız bir şey yapıyorsa sadece hoşunuza gitmeyen şey yaparken yüzüne yüklemeniz ve bunu birkaç defa aynı şeyi yaparken tekrarlamanız onu o hoşlanmadığınız şeyi yapmaktan vazgeçirecek tir. Veya su fısfısı kullanarak kendisine o hoşlanmadığınız şey yaparken su sıkabilirsiniz. Çoğu kedi sudan hoşlanmamak da birlikte bazı kediler Suyu çok sevdiklerinden dolayı bu taktik işe yaramaya bilir…

 

  • Kedinin mutlaka kendine ait bir yeri olmalı

Kedilerin hem sizinle temas etmek istemedikleri zaman hem de kendilerini temizlemek istedikleri zaman sadece kendilerine ait olan bir yere gitmeye ihtiyacı olur.

Bunun için mutlaka bir sepet bir yastık gibi sadece onlara ait olan bir sığınma alanları olması gerekir. Bu kedinin uyumak istirahat etmek, kendini yalayarak temizlemek gibi birçok özel ihtiyacını karşılayabilmek için ihtiyacı olan bir alandır.

Bu alanı temiz tutmanız ve ona özel kılmanız onun daha huzurlu olabilmesi için bir gerekliliktir…

 

  • Kedi için Düzenli Veteriner gözetimi çok önemli

Kedilerin , hem kendisine hem de çevresine zararlı olmaması için yapılması gereken parazit uygulamaları hem de sağlık durumunun kontrolü açısından veteriner gözetimi altında olması çok önemlidir.

Sizin sağlığınız için onun taşıyabileceği rahatsızlıklardan korunmanın yanı sıra onun sağlığı için de gerekli ulan müdahalelerin veteriner tarafından zamanında yapılması hem sizin hemde kedinizin uzun ve sağlıklı birlikte bir yaşam sürebilmesi için çok önemlidir.

Aynı zamanda Büyük şehirlerde yaşayan kişilerin birlikte yaşadıkları kediler doğal ortamları olan tabiatta olamadıkları için insanların kime benzer birçok farklı ve bağışıklık sistemlerinin gidermesi mümkün olmayan rahatsızlıklara sahip olabilmektedirler. Bu rahatsızlıkların Erken teşhis ve tedavisinin yapılabilmesi için düzenli olarak hayvan Doktoru gözetimi altında olmaları çok önemlidir…

 

  • Kedinin Beslenmesi Çok Önemlidir

Aynen insanlarda olduğu gibi kedilerin de yaşlarına göre yemeleri gereken şeyler ve miktarları değişiklik göstermektedir.

Kedilerin tüketmemesi gereken şeyleri öncelikli olarak öğrenmeniz yaşlarına göre ve varsa rahatsızlıklarına göre doğru gıdalar veyahutta mamalar ile beslemeniz onun sağlıklı uzun bir ömür sürebilmesi için çok önemlidir.

Aksi takdirde yanlış şekilde yada miktarda beslenen kediler de kısa süre sonra ciddi rahatsızlıklar baş göstermekte ya sıkıntılı bir ömür sürmekte veyahutta erkenden bizlerden ayrılarak bizleri derin üzüntülere boğabilmektedir…

 

  • Kedinin temizliği çok önemlidir

Kedinin temizliği olarak kastettiğimiz şey bedeninin temizliği değildir kediler dillerinin fizyolojik Vestel’in yapıları nedeniyle kendilerini yalayarak temizlerler ve eğer kendilerini temizlemek konusunda bedensel bir engelleri yoksa çok sık Yıkanmaya ihtiyaç duymazlar.

Onların dışkılama ihtiyaçlarını gidere bilmeleri için ya evde yaşamaları durumunda bilenler içerisinde koyulan kedi kumu ismi verilen ince veya kalın şekilde olan taş parçalarından oluşan dışkılama alanları vardır. Bu alanların olması gereken sıklıkta kediler ihtiyaçlarını gidermesi ardından temizliği doğru bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Bu durum kediden çok birlikte yaşayan Biz insanlarin hijyen şartları için çok önemlidir. Çünkü kediler çok temiz varlıklar olduğu için çok kirlenmiş bir alana tekrar pislemez ler Dolayısıyla ya farklı bir alan bularak oraya pisler ya da karakter yapılarına bağlı olarak Siz temizleyene kadar idrar veya dışkılarını tutarlar bu da onların rahatsızlanması ne neden olur…

 

  • Kedilerin kısırlaştırılması

Bu konu çok hassas bir konu olup birçok farklı fikir ve düşünce mevcuttur.

Kim hayvanseverler kedilerin kısırlaştırılması nın hem yaydıkları biz insanların hoşuna gitmeyen kokular nedeni ile hem de kısırlaştırılmayan kedilerin kısırlaştırılan kedilere göre yaşlık hastalıklarına daha geç yakalanarak daha uzun süre yaşamaları nedeniyle gerekli olduğunu savunurken.

Bizim gibi düşünen diğer bir hayvansever düşünce sahibi insanlar ise kedilerin yaymakta oldukları cinsel Çağrı anlamına gelen o kokunun bu tabiatın bir parçası olduğunu düşünmekte ve bundan rahatsız olma ihtimali olan kişilerin kedilere dışarıda bakmaları gerektiğini savunmakta Bunun yanı sıra da kedileri kısırlaştırmak onların cinsel ihtiyaç duygularını baskı lamanın canlı sever bir yanı olmadığını düşünmektedir.

Tabii ki yine de bu seçenek kedi ile birlikte yaşayan insanların düşüncesine kalmıştır…

Eğer Sizlerin de arasında Kediler ile birlikte yaşayan arkadaşlarımız varsa önerilerini bizimle paylaşmaları bizleri çok mutlu edecektir.

KEDİM BANA NE ANLATIYOR YAZISINI ZİYARET EDİN, KEDİNİZ HAREKETLERİ İLE NE ANLATIYOR HEMEN ÖĞRENİN. 

VE

HAYVAN SEVGİSİNİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLERİNİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

 

Mutlu günler diliyoruz…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.