Kayısının Önemli Faydaları

Yaz aylarının en önde gelen meyvelerinden biri olan kayısı bir çok fayda içermektedir. Bu faydalar bir kaç tane ile özetlenemez .

Reklam

Bugün sizlerle kayısının en öne çıkan faydalarından derlediğimiz “kayısının faydaları nelerdir ?” konusunu paylaşıyoruz.

 

Kayısının Yararları Nelerdir ?

kayisinin-onemli-yararlari-kuru-kayisi

Kayısı özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında yetişen harika lezzetli bir meyvedir. Komposto, hoşaf, reçeli yapılabilmekle beraber kurutularak ve çekirdeği çıkartılarak da tüketilebilen harika bir yaz meyvesidir. Hem kayısının çiğ halinin hem de kayısıdan doğal şekilde üretilen ürrünlerin bir çok faydası mevcuttur.

 • Kayısı Vücut ısısını dengeleme ve eklem sağlığı için faydalıdır

Kayısı bol  miktarda su içermektedir. Taze kayısı yaz aylarında vücudun susuz kalmaması, vücut ısısının düzenlenmesi, eklemlerin sağlığı ve tansiyon açısından çok koruyucu bir besindir.

 • Kayısı Antioksidandır

Kayısıda pek çok kronik hastalığa yol açan oksidatif stresi önleyen çeşitli antioksidanlar bulunur. Bunların en önemlileri flavanoidlerdir ve kayısıda bolca bulunur.

 • Kayısı Çok Besleyicidir 

Kayısı  A , C , e vitamini içerir. Posalı bir meyvedir. Kayısıda,  potasyum vardır.

 • Kayısının Kalorisi düşüktür.

Kayısı içerdiği değerl vitaminler mineraller ve posalı yapısı nedeni ile çok besleyici ve lezzetli bir meyvedir. Kayısının diğer meyvelere oranla kalorisi çok düşüktür. Bu sebeple yaz mevsimlerinde diyetisyenlerin verdiği diyet listelerinin vazgeçilmez meyvelerindendir.

 • Kayısı göz Sağlığı için Değerlidir. 

Kayısı, gözü koruyan vitaminler olan C ve E vitaminlerinin yanı sıra lutein, beta-karo-ten , zeaksantin,  içerir.

 • Kayısı Cildi besler destekler.

Kayısının içerdiği antioksidanlar cilt sağlığına iyi gelir ve cildi olumsuz çevre etkilerine karşı korur.

 • Kayısı Sindirim ve Bağırsak sağlığına iyi gelir .

Kayısı önemli  miktarda sindirimde çözünebilir lif içermektedir.. Bu lifler yararlı bakterileri beslediği gibi, sindirimi düzenler. Bu kayısının sindirim açısından çok değerli bir meyve olduğunun en önemli göstergesidir.

 • Kayısı Yorgunlukla savaşır

Kayısı Potasyum açısından çok zengindir. Potasyumdan zengin beslenmek hem vücudun yorgunlukla mücadele etmesine yardımcı olur hem de yüksek tansiyonu önler,  inme riskini azaltır.

 • Kayısı Karaciğer sağlığını korur.

Kayısının faydaları konusunda yapılan bilimsel araştırmalar  kayısının karaciğeri oksidatif stresten koruduğunu kanıtlıyor .  Bu koruma karaciğerin zarar görmesini engelliyor ve onarıyor

 • Kabızlık sorununa doğal bir önlemdir. 

Kayısı kapızlık sorunu yaşayanlara için güzel bir yiyecektir. Günde 3-4 kayısı taze olarak veya kuru kayısı yiyerek kabızlık sorununu en aa indirebilirsiniz. Eğer çok ciddi bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız doktorunuzun tedavisinin yanı sıra günde 3-4 kayısı bir gün önceden suda bekletilerek tüketilebilir veya önceden hazırlanmış kayısı hoşafı içilerek rahatlatılabilir.

 • Kayısı tüketilmesi çok kolay bir besindir. 

Kayısı  4 mevsim farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Tazesi  tüketilebileceği gibi en sağlıklısı güneş kurutma yöntemi ile olan  kurusu yenilebilir. Aynı zamanda  yoğurt, salata veya yemeklere de ilave edilerek tüketilebilmesi bu meyvenin en önemli ve değerli özelliklerinden biridir.

 • Kayısı çekirdeği Faydalıdır 

Kayısı içerisinde bulunan kabuklu çekirdek içerisinde bulunan bademe benzeyen küçük çekirdek içerdiği krom , çinko, Omega-3  ve demir nedeni ile çok önemli bir yemiş besinidir.

Kayısının Zararları Nelerdir ?

 • Kayısı genel olarak zararı olmayan bir meyvedir.  Fakat tabi ki tüm gıdalar gibi fazlası tüketildiğinde bir çok soruna yol açabilir.
 • Şeker hastaları ve ciddi mide sorunu olanların özel durumları olabilir ve kayısı bu durumları olumsuz etkileyebilir.
 • Kayısı şeker içermektedir. Früktoz olan bu şeker akşam üstü saatleri olan 4-5 (16.00- 17.00 ) ten sonra tüketildiğinde früktoz etkisi ciddi oranda artmaktadır. Bu da hem ensülinin dengesini bir çok meyve gibi bozabilir. Saat 3 ten önce tüketilmesi önerilmektedir.
 • Çok fazla tüketildiğinde ishal ( diare ) yapabilir.
 • Çok tüketildiğinde şiddetli gaz ve buna bağlı karın ağrısı ( Gaz Sancısı ) yapabilir.

 

Kayısı Nasıl Tüketilmeli ?

Kayısı yaz aylarının meyvesi olduğu için tazesini yaz ayları olan Haziran temmuz ve ağustos aylarında tüketmekte yarar vardır. Günde 4 ile 6 arasında büyük boy veya şeker kayısı adı verilen küçük kayısı türünden 8-10 tane tüketmek hem sindirim sağlığı hem de beslenme diyeti olarak çok sağlıklıdır.

Kayısı kış aylarında doğal olarak bulunmaması nedeni ile kurusunu tüketmekte fayda vardır. Fakat tüm meyve kurularında olduğu gibi kayısı da kurutulduğunda içerdiği fruktoz adı verilen şeker oranı yükselir. Bu nedenler kış aylarında her gün -3-4 adet kayısıyı aşmamakta fayda vardır.

Kahvaltı sonrasında veya öğlen yemeği ardından tüketebilirsiniz.

Kayısının hoşafını yada reçelini yaparak kış aylarında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yoğurt içerisine taze veya kuru kayısı doğrayarak sağlıklı harika bir öğün sonu tatlısı yapabilirsiniz.

YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 . HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Güzel Günler dileriz

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.