Karbonat ne işe yarar

Karbonat Mucizesi

Sodyum bikarbonat, ya da halk arasında bilinen adı ile “karbonat” hamur işlerinin temel malzemelerinden biridir. Karbonatın mutfak dışında da çok işe yarayan bir madde ve özellikle doğal ürünleri tercih edenlerin vazgeçilmezi olduğunu biliyor muydunuz?  Karbonat hijyen ve sağlık açısından kullanımı önemli bir üründür . Kadın sitesi  Tavsiyeler bölümünde “karbonat kullanım alanları ve faydaları” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Karbonatın saymakla bitmeyen faydaları ve kullanım alanları

karbonat nasıl kullanılır
Karbonatın kullanım alanları

Örneğin evinizdeki halıları süpürseniz de silseniz de zamanla kokmaya başlar. Halı yıkamacılara  verdiğiniz halı bilin ki, en  kötü kimyasal deterjanla, yerlerde araba yıkanır gibi yıkanmaktadır. Oysa kokuyu çıkarmak için şunu yapabilirsiniz.

 • Bir  iki avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1-2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Halınızdaki o kötü kokudan eser  kalmayacaktır.
 • Buzdolabınızdaki  kokuyla baş edemiyorsunuz. Bütün yiyecekleri dışarı çıkar, sil, süpür, kurula  vs. uğraşmak istemiyorsanız bir kâse karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun.  4-5 günde bir karıştırın. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Ayrıca  dolapta sakladığınız meyve sebzeler üzerinde koruyucu bir etkisi olacaktır  karbonatın.

 

 • Halı, koltuk,  elbise üzerine yağ mı damladı? Panik yapıp, deterjana saldırmayın! Çünkü  deterjan leke olan bölgenin rengini açıp renk dokusunu bozacaktır. Bunun  yerine yağ lekesinin üzerine karbonat dökün ve üzerini hafifçe ıslayın. 1-2  saat bekledikten sonra silin. Yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Zira suyla birleşen karbonat yağları söküp atan  doğal bir sabun haline gelir.
 • Mutfak  tezgâhınızın mermerlerini ve fayanslarını limonlu karbonat ile ovun ve  durulayın. En güzel temizleyicidir. Kimyasal deterjan kalıntısı kalmadığı için üzerine meyve- sebzelerinizi, ekmeğinizi rahatlıkla  koyabilirsiniz.
 • Kirli  lavabolarınız için krem deterjanlar yerine limon ve karbonat kullanın. Lavaboya  karbonat döküp limonla ovun. Hem kirlerin kaybolduğunu hem de parladığını göreceksiniz.
 • Ayrıca tıkanan  lavabolarınızı açmak için bir su bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 bardak sirke ilave edip 2 litre kaynar suyu lavaboya  boşaltın. Tıkanan lavabo açılacaktır.
 • Dibi tutan tava ve  tencerelerinize akşamdan karbonat döküp, sıcak su ilave edin. Sabah  temizlerken zorlanmayacaksınız…

 

 • Kıyafetlerin daha beyaz olmasını sağlamak için yarım kova suya 2 çay kaşığı karbonat ekleniyor. Çamaşırlar bu suyun içine bastırılıyor ve 30 dakika bekletiliyor ve ardından her zamanki gibi makinede veya elde yıkıyorsunuz.
 • Paslanabilecek  eşyalarınızı karbonatla ovarsanız paslanmasını engellemiş olursunuz.
 • Porselen gibi  kararan eşyalarınız varsa limonlu karbonat ile ovun. Rengi  açılacaktır. Aynı şekilde gümüş eşyalarınızı suyla macun haline getirdiğiniz karbonat ile ovarsanız, rengi  açılıp parlayacaktır.
 • Elbise dolabınızda  rutubet ve küf kokusu varsa ve naftalin kokusunu da sevmiyorsanız dolabınızı bir  köşesinde ağzı açık şekilde kavanozda karbonat  bulundurun.
 • Karbonat doğal bir deodoranttır. Koltukaltına sürülen karbonat terlemeye ve kötü kokulara engel olur. Aşırı terleme sorunu olan insanlara banyo sonunda sirke ve karbonatı macun gibi yapıp kol altlarına masaj yapmaları, hatta yumuşak bir fırça ile fırçalamaları öneriliyor. Bu yöntemle ertesi gün deodorant kullanmaya bile gerek olmadığı gibi, kol altları ipek gibi oluyormuş. Gün içinde karbonat kullanacaksanız dikkat, bazı kıyafetlerin kol altında renk bozulmasına sebep olabilir.
 • Banyo duşa kabin  camlarını karbonat ile silip durulayın. Duş alırken daha rahat nefes  alacaksınız.
 • Kepek sorununuzu gidermek için şampuanla yıkadığınız saçınıza karbonatla masaj yapıp durulayın. Ardından da son durulama suyuna 1 kaşık elma sirkesi ekleyin ki saçınız pırıl pırıl olsun…

 

 • Banyonuzda veya evin herhangi bir yerinde küfle başınız dertteyse sirke ve karbonat karışımı yardımıyla küften arınabilirsiniz. Sirke ve karbonatı birbirine karıştırıp hemen küflü bölgeye dökün. Köpürmeye başladıktan sonra bir fırça veya bezle ovun.
 • Banyo  terlikleriniz ister tahta ister plastik olsun üzerine karbonat dökün ve öyle duş alın. Hem  terlikleriniz hem de ayaklarınız rahat edecek. Bu yolla tahta takunyalarınızın  ömrü uzayacağı gibi kimyasal temizleyiciler, cildinizden uzak tutmuş olacaksınız.
 • Çamaşır  makinesinde kullandığınız deterjan miktarını yarı yarıya azaltıp gerisini  karbonat ile tamamlayın. Çamaşırlarınız daha temiz ve kimyasal artıklardan uzak  kalmış olacaktır.
 • Ağız sağlığı ve  diş bakımı için de karbonat çok önemlidir. Akşamları yatmadan önce 1’e 1  oranında tuz ile karıştıracağınız karbonat ile dişlerinizi fırçalayın. Diş çürüklerinde yerleşip yaşayan ve vücudu kansere hazırlayan bağışıklık yok edici  virüslerin iki düşmanından birisi karbonattır. Sabaha kadar ağzınızda ve  dişlerinizdeki bakteri ve virüsler karbonat ve tuzun etkin temizleyiciliği  ile tamamen temizlenmiş şekilde uyuyacaksınız. Ayrıca ağız ve diş kokuları da  önlenmiş olacaktır…

 

Karbonatı gıda gibi tüketirken dikkat

Karbonatı gıda desteği olarak tüketme şeklinde kullanmadan önce, karbonatın etkili bir kimyasal madde olduğunu da aklımızdan çıkarmamalıyız. Fiziksel kullanımlarda (özellikle ciddi bir tıbbi sorununuz varsa) mutlaka doktora danışmalısınız.

TAVSİYELER VE KİŞİSEL GELİŞİM İLE İLGİLİ  DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN ZİYARET EDİN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.