KARANTİNA KİLOLARI NASIL VERİLMELİ

Karantinada Alınan Kilolar

Karantina süreci bitti derken yine bu hafta sonu yine 2 günlük karantina olacağı resmi olarak açıklandı. Pandemi döneminde hepimiz evde kapandık ve gelsin atıştırmalıklar, hamur işleri derken aramızda 2-3 beden hacim kazananlar bile oldu. Peki pandemi de alınan kiloları ne yapacağız. Kadın sitesi form ve güzellik bölümünde sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenler yazımıza yer veriyoruz. ..

Reklam

 

Pandemi Kilosunu nasıl Vereceğiz ?

Karantina sürecinin bir çok olumsuz yönü oldu ve neredeyse hepimizin bedeninde hareketsizliğe ve kapalı kalmaya bağlı sorunlar yarattı.

Bu sorunların en önde geleni kilo alımı. Hele ki yaz dönemi yaklaşıp da kilo almak özellikle biz kadınlar için kıyamet günü gibi bir şeydir. Gönlümüze su serpen tarafı eğer karantina süreçleri devam ederse bu kiloların görünmeyecek olması.

Bu kiloları vermek için doğal bir refleks gösteriyor olabiliriz. Fakat pandemi sürecinde sadece kilo almadık ve diyet egzersiz gibi kilo vermeye yönelik ani ve çok keskin bir şeyler yapmadan önce bazı konularda dikkatli olmalıyız.

Reklam

Gaza Gelmeyin ! Şiddetli spor ve diyet yapmayın !

Daha önce de kararantina durumu haricinde buna benzer durumlar yaşamış olabiliriz. Yani kış aylarında biraz kilo alıp ardından bir diyet ve/veya egzersiz kürü yaparak bu fazla kiloları veriyorduk.

Fakat bugün durum biraz farklı. Evet daha önce de şok diyet ve egzersiz süreci yaşayarak kilolarımızı veriyorduk ama normal hayatımıza devam ettiğimiz bir sürecimiz vardı. En az yürüyenimiz bile günde 1500- 2000 adım atıyor en çok yürüyenlerimiz 10000 adıma kadar çıkıyordu. Ayrıca besin dengemiz de harcadığımız bedensel enerjiye yakındı. Eklemlerimiz aktif olarak çalışıyor kaslarımız gün temposuna uyumlu olarak güçlü kalıyor yada kalmaya çalışıyordu.

Karantina sürecinde ise eğer disiplinli şekilde spor yapmadıysak farkında olmasak da kilo almanın yanı sıra kaslarımız zayıfladı , eklemlerimiz hareketsizlikten daha durağan bir yapıya dönüştü, metabolizmamız zayıfladı , dolaşım daha yavaş bir duruma uyum sağladı. Bu durum kilo almayı da ekleyince durum bedenimiz açısından çok büyük bir değişim haline geldi.

 

  • Yeme sisteminizi Sağlıklı ve Bedeninizin ihtiyacına göre düzenleyin

Diyetinizi bedeninizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlemeniz bu dönemde çok önemli . Eğer mümkünse kendinize hayat sistemini sağlığına kavuşturan bir diyetisyenden destek almanız. Lütfen bu beslenme uzmanının gerçekten insan bedeni için sağlıklı olan yemek listesini ve yaşam düzenini önemsemesine dikkat ederek seçin. Sadece şok diyetlerle bedeni yıkan ve kısa zamanda sonuca ulaştıracağını vaat eden “sözde” beslenme uzmanlarından ve internet sitesi yazılarından uzak durun .

Metabolizmanızı aniden değil yavaş yavaş normal hıza getirmeniz hayati önem taşıyor. İç organlarınızın ne durumda olduğunu bilmiyorsunuz. Damarlarınızda yağlanma oranı yani kolesterol ,Trigliserit gibi değerleriniz ne durumda bilginiz yok. Karaciğeriniz biraz yağlanmış olabilir ve bunu farkında olmayabilirsiniz. Kalp kaslarınız zayıflamış olabilir. Dolayısı ile beslenmenizi bedeninizin ihtiyacına göre belirlemeniz çok önemli.

 

  • Ani çok şiddetli egzersizden kaçının

Düzenli olarak spor yapmak hem sağlıklı hem de fit bir yaşam sürmek için çok önemlidir. Fakat insan bedeni sürekli aktif olursa sağlıklı olur ve egzersiz şiddetini arttırabilir.

Ama beden sürekli durağan bir süreç geçirdiyse bir anda şiddetli bir hareketlilik durumunda zarar görür. Bu durum karantina süreci sonrasında da aynen böyle. Eğer evde yürüyüş bandında yürümediyseniz yada pilates gibi etkinlikleri düzenli biçimde yapmadıysanız kaslarınız eklemleriniz, sindirim sisteminiz , kan dolaşımı sisteminiz ve tüm iç organlarınız durağan bir formda başka bir değişle hareketliliğe karşı tembelleşti.

Bir anda şiddetli bir spor yada bedensel etkinlikte bir travma yaşaması kaçınılmaz . Bu dönem de bir sorun yaşanırsa eğer şanslıysanız kas yırtılmaları eklem sakatlanmaları yaşarsınız. Bu sorunlar zorlu süreçleri size yaşatır. Fakat farkındaysanız şanslıysanız dedik . Söz konusu olan hayatınız ve kan ve yağ birikmesinin bir anda çözülerek halk tabiri ile pıhtı anma ihtimali sonucu hayatınız tehdit altında olabilir.

  • Uyum sürecini uzun ve hafif olsun 

Umarız bunların hiç birini yaşamazsınız fakat yapmanız gereken şey bedeninizin tahammül edebileceği şekilde diyet ve spor yapmanız.

Her diyet ve spor aktivitesi programının bir uyum süreci vardır. İyi egzersiz uzmanları ve konusunda iyi beslenme uzmanları uyum yani adaptasyon sürecini kişi üzerinde doğru biçimde uygular. Yani bedenin o beslenme sürecine veya spor etkinliğine bedenin uyum sağlayabilmesi için hafif bir programla başlar . Bunun nedeni bedenin kademe kademe bu değişime vücudun olumsuz bir travma yaşamaması yada en az şekilde yaşaması için bu adaptasyon süreçlerini uygularlar. Böylece beden de adım adım farklı yeme düzenine alışır ve tüm dolaşım sistemleri o besin düzenine alışır. Aynı şekilde bedensel etkinlikler de kasların iskelet sisteminin ve kan dolaşımı sisteminin bu egzersize alışması sağlanır.

Bedeninize kilo durumunuza ve sağlık durumunuza uygun sporu uyum sürecini biraz daha uzun tutarak yapın. Belki biraz daha uzun sürede fit vücudunuza kavuşursunuz ama  Bu şekilde hem olumsuz bir beden travması yaşamanızın önüne geçer hemde sağlıklı biçimde fazla kilolarınızdan kurtulursunuz.

EVDE BASİT EGZERSİZLERLE KİLO VERMEK İSTİYORSANIZ MUTLAKA OKUYUN

ve

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim

 

Reklam
Zep

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.