Corona Virüs Normalleşme Süreci

Korona Virüs Normalleşme süreci Başladı mı ?

DÜnyayı Saran #koronavirüs ile birlikte başlayan #karantina günleri tüm Dünya gibi Türkiye genelinde de duyarlılık ile evde geçirme sürecine girdi. Bu süreç bir çoğumuz için zorlayıcı bir süreç oldu ve #normalleşme sürecinin ne zaman olacağı da merak konusu haline geldi.

Reklam

 

Normalleşme Süreci Ne demek ?

Normalleşme süreci yaşanılan bir sağlık yada ekonomik krizden normal hayat şartlarına geçişi ifade etmekte iken bu durum ekonomik buhranlardan çıkışı ifade ettiğinden bu günlerde daha fazla anlam ifade etmekte.

Ekonomik buhranlar yada krizler genellikle insanları maddi anlamda bunaltmakta fakat belli oranlarda harcama kısıtları azaltılarak durum dengelenebilmektedir. Fakat içinde bulunduğumuz #pandemi döneminde konu sağlık olması ve ölümcül sonuçlar doğurma ihtimali nedeni ile çok daha zorlu bir dönemi ifade etmekte.

Dünyanın İtalya,İspanya, İngiltere gibi ülkelerinde yavaş yavaş normalleşme sürecine girilmekte ve Bu ülkelerden daha sonra Covid-19 ile karşı karşıya gelen Türkiye’de Hükümet tarafından belirtilen veriler doğrultusunda Nomalleşme sürecine geçiliyor gibi görünüyor…

 

Korona Vaka sayıarı ve Ölümler azalıyor, ama dikkat !

karantina-normallesme-sureci-2-tatile-yapılabilecek-mi

Türkiye de bayram yaklaşmakta , Okulların açılmayacağı ve uzaktan eğitime devam edileceği kesinleşti . Yaz aylarının da gelmesi bizleri dışarıya çıkmaya davetkar havaları ile zorlamaya başladı fakat dikkat  etmemiz gerekiyor.

Bir çoğumuz evlerde kalmaktan sıkıldık hem bizler hem ilerlemiş yaşta olanlar hem de çocuklarımız bu durumdan olumsuz etkileniyor. Bu kadar zaman eve kapanmayı boşa çıkartacak bir yayılımın olmaması için Korona virüs kuralları olan mesafe, maske ve hijyen kurallarını ihmal etmemiz gerekiyor.

Gerek dünya genelinde Korona salgının yol açtığı ekonomik buhranı gidermek gerekse psikolojik anlamda salgını atlatmak konusunda ilerlerken yapılacak zincirleme dikkatsizlikler ve boş vermişlik duygusu salgının yeniden hortamasına neden olabilir.

 

Covid-19 vakaları azalıyor fakat henüz aşı ve ilaç Bulunmadı !

Bugün itibariyle ( 20.Mayıs 2020 )  Korona vaka Sayıları ları ve ölümler azalıyor gibi görünmekte fakat bunun nedeni bulunan bir aşı veya ilaç değil;  kontrollü yaşam .

Dolayısı ile Özellikle sosyal hayatın hareketlendiği ve insanların birbiri ile daha yakın temasta bulunduğu yaz ayları virüsün yeniden hortlayabilmesi için uygun şartları oluşturuyor.

Sosyal mesafeyi Korumaya ve hijyen şartlarını özenle uygulamaya hatta bunu yaşamımızın vazgeçilmezi haline getirmeye özen göstermeliyiz. Bu zorlu pandemi süreci bunu bize gösterdi.

 

Tatile gitmek isteyenler dikkat !

Bütün yıl boyu çalışıyor ve kış ayları hep yaz aylarının hayalini kurarak yaşıyoruz. Bu sene bir de karantina süreci ile iyice bunaldık.

Bazılarımız maddi zorluklar nedeni ile tatil planları yapamaz yada küçültürken bazılarımız bu durumun olumsuz etkilerini unutmak için tatil planlıyor olabiliriz . Tatil yerleri açılmaya başlayacak ve tatilcileri ağırlamaya başlayacak gibi görünüyor. Bu konuda bir çok hijyen çalışması da yapıldığı belirtiliyor. Fakat unutmayın Covid-19 henüz dünya üzerinden silinmedi ve bu virüs hakkında henüz kesin bilgilere sahip değiliz. Yani havuzda klorlama ve devir daim olabilir yada denizde bulaşıcılık olmayabilir gibi bilgilerin ötesinde bilgimiz yok. Ayrıca olsa bile tatilde sadece havuz veya denize girmiyoruz bir çok insanın temas ettiği yerlere normalden daha fazla dolaşım olduğu için daha fazla temas ediyoruz.

Süreç bize ne gösterecek kesin olarak kimse bir şey bilmemekte bu sebepten dolayı tedbiri elden bırakmamanızı öneriyoruz.  Mümkün olduğunca kalabalık alanlara girmemeye  de dikkat etmeliyiz. Unutmayın Sağlığımız en önemli hazinemiz.

Sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.