Karaciğer yağlanması nedir, tehlikeleri nelerdir ?

Günümüzde karaciğer yağlanması çok yaygın bir durumdur. Obezite yani fazla kiloya yol açmasının yanı sıra karaciğer yağlanmasının sağlık açısından birçok farklı olumsuz etkisi mevcuttur. Kadın sitesi sağlık bölümünde sizinle ” Karaciğer Yağlanması, Belirtileri ve Tehlikeleri ”  yazımızı paylaşıyoruz…

 

Karaciğer yağlanması nedir ?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan insanların dörtte biri karaciğer yağlanması sorunu yaşamakta.

Karaciğer yağlanması karaciğer dış yüzeyinin yağlanarak büyümesini ifade etmektedir.

Karaciğerdeki bu yağlanma doğrudan karaciğere hasar vererek siroz gibi rahatsızlıklara neden olarak yaşam kalitesini boza bildiği ve hatta ölümlere yol açabildiği gibi farklı rahatsızlıklara da neden olarak hayatı risk altına atabilmektedir.

Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir ? 

Karaciğer yağlanması bazen çok belirgin şekilde kendisini belli etmesede

 1. Nedensiz aşırı yorgunluk,
 2. Kaşıntı yaratan veya yaratmayan akneleri sivilceler alerjik cilt sorunları,
 3. Ellerde ayaklarda şişme ve ödem,
 4. Nedensiz kilo alma ve verme gibi değişimler
 5. Uyku bozuklukları

Gibi sorunlar en yaygın biçimde gözlemlenene karaciğer sorunları belirtileridir….

 

Karaciğer yağlanmasının tehlikeleri nelerdir ?

Karaciğer yağlanması yağları parçalamaya yarayan trigliserit ismi verilen hormonların yeniden karaciğere dönüşerek üzerinde yağ dokusu oluşmasına neden olabilmektedir.

Karaciğer yağlanması karaciğerin trigliserit üretime dengesini bozarak yağın kana karışmasına ve kalp damarları gibi birçok damar sayesinde diğer organlara ulaşmasına veyahut da damarlarda birikerek kalp rahatsızlıkları Solunum ve diğer birçok rahatsızlığa yol açarak hayatı tehlikeye sokmasına neden olabilir…

Bilinen birçok farklı hatalı düşünce ile yapılan bazı davranışlar karaciğerin daha fazla yağlanmasına neden olarak Çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Sihirli kadın sitesi olarak bugün karaciğer yağlanmasının ne olduğunu karaciğer yağlanmasının nedenlerini ve karaciğer yağlanmasına Nasıl engel olacağımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz…

Karaciğer yağlanmasının nedenleri nelerdir ?

karaciger-yaglanmasi-ve-tehlikeleri-hepatit-b

Karaciğer yağlanmasının en önemli nedeni Hepatit B virüsü adı verilen bir virüstür. Hepatit B virüsü karaciğer rahatsızlıklarının birçoğuna neden olan bir virüs türüdür.

Bu virüs yakalanmamak için hepatit B aşısı adı verilen bir aşı yapılmaktadır. Eğer bu aşı Olmadıysa vücut bağışıklığı mevcut değildir veya aşı olunması üzerinden çok uzun süre geçirmişse aşı etkisini kaybetmiş olabilir.

Bu aşığı yapılmadıysa yapılması gerekmektedir etkisinin geçip geçmediğini anlamak ise çok basit kan tahlilleri ile mümkündür Eğer belli bir süre önce yapılmış Hepatit B virüsü aşısı etkisine kaybetmişse yeniden yapılarak bağışıklık sağlanabilmektedir…

HEPATİT B İLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN OKUYUN

Yaşam şekli Karaciğer yağlanmasına neden olabiliyor

Yaşam şekli Karaciğer yağlanmasına neden olabilen en yaygın durumlardan biridir.

Hatalı beslenme uyku düzensizlikleri, hareket eksikliği, hızlı kilo kaybı alkol kullanımı Karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir.

Bilinenin aksine karaciğerin yağlanmasının diye fazla kilosu olan insanların yaptıkları diyetler sonucu hızlı kilo vermesi de Karaciğer yağlanmasına neden olan en önde gelen faktörlerden biridir…

 

Karaciğer yağlanması nasıl önlenir?

 • Beslenme şekli çok önemli

  karaciger-yaglanmasi-ve-tehlikeleri-yemek-aliskanliklari

Yaşam şekli bozuklukları arasında birçok rahatsızlığa yol açan hatalı beslenme alışkanlıkları karaciğer yağlanması konusunda da olumsuz etkiler yaratmaktadır. Akdeniz tipi beslenme türü yani sebze ağırlıklı beslenme türü Karaciğer sağlanması konusunda en etkili beslenme türlerinden biridir.

Mümkün olduğunca sebze ağırlıklı beslenmeye gayret etmeli Lifli gıdalar tüketilmeli kırmızı et Daha Nadir beyaz et daha yoğun beslenme şekli benimsenmelidir.

 • Düzenli egzersiz yapılmalı.
karaciger-yaglanmasi-ve-tehlikeleri-duzenli-yuruyus

Birçok uzman konu ile ilgili farklı yorum yapmasına rağmen ortak kanı şudur ki düzenli hareket hali vücudun her organı için çok önemli olduğu gibi karaciğer için de çok önemlidir durumdur.

Hareketsizlik karaciğeri yağlandıran en önemli faktörlerden biridir. Fakat egzersiz yapacağım diye spor salonlarına gidip sürekli olarak yapamayacağımız egzersizleri yapmamız tam aksi etkiler gösterebilmektedir. Aynı zamanda protein takviyeleri gibi ekstradan alacağımız gıda takviyeleri de karaciğeri korumanın Tam aksine ona zarar verebilmektedir.

Dünya üzerinde egzersizler ve Gastroenteroloji uzmanlarının ortak yaygın Kadısı düzenli olarak yürüyüş yapılmasıdır. Bilinmesi gereken en önemli şey düzenli olarak Geçkin yaşlarda ağır sporlar yapılanmaya bilir fakat yürüyüş neredeyse yaşamın her döneminde yapılabilmektedir.

Günde en az bir saat yürümelisiniz…

 

 • Alkol kullanımından uzak durun
karaciger-yaglanmasi-ve-tehlikeleri-alkol-tüketimine-dikkat

Alkol direkt olarak şekere dönüşerek karaciğeri çok ciddi biçimde yoracak işte bu ne tam anlamıyla yerine getirememesi neden olan en önemli faktörlerden biridir.

Alkol tüketimi fazla olan insanlarda alkol tüketimi olmayan insanlara nazaran çok daha yaygın biçimde karaciğer yağlanması gözlemlenmektedir.

Fazla alkol tüketmeye dikkat edilmelidir.

 • Hızlı kilo alınmamalı

Fazla kilolar karaciğer yağlanmasından dolayı olabildiği gibi aynı zamanda Karaciğer yağlanmasına da yol açabilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi yeme şeklinizi değiştirerek ve düzenli yürüyüşler yaparak fazla kilo alımına engel olabileceğiniz gibi dengeli biçimde kilo vermenizi sağlayacaktır.

 • Hızlı kilo vermekten kaçının
karaciger-yaglanmasi-ve-tehlikeleri-kilo-alimina-ve hizli-kilo-kaybina-dikkat

Fazla kilo ve kilo almak Karaciğer yağlanmasına yol açabildiği gibi çok hızlı kilo vermek de karaciğer yağlanması sorununa yol açabilmektedir.

Günümüzün gelişen teknoloji ile değil ile internet üzerinde gördüğümüz şok diyetleri uygulamak karaciğerimizi iyi olabilir ve karaciğer yağlanmasına yol açabilir.

Eğer Fazla kilolarınız ciddi boyutta değilse yaşam şeklinizi düzeltmeniz dengeli biçimde kilo vermenizi sağlayacak ve karaciğerinizin fazla yağlanmasına neden olmadan sağlıklı olmanızı sağlayacaktır…

 

 • Düzenli uyku çok önemli

Bütün organlarımız gündüz yoğun biçimde çalışıp , yorulur.

Tüm organlarımız gibi karaciğerimiz de gün içerisinde yediklerimizi ölçmek ve kanı temizlemek için çalışır ve yorulur.

Uyku organların yenilenmesi için en önemli faktörlerden biridir. Özellikle gece uykusunda bütün organlar en verimli biçimde dinlenerek bir sonraki güne hazırlanmaktadır Dolayısıyla karaciğerimiz ve diğer organlarımızı için Düzenli uyku uyumaya gayret etmeliyiz.

 • Düzenli doktor kontrolü

Düzenli doktor kontrolü sadece karaciğerimiz için değil diğer bütün organlarımız için çok önemli bir önlemdir.

Özellikle Türkiye’de insanlar Çok ciddi sağlık problemleri yaşamadıkları sürece düzenli doktor kontrolü yaptırmamakta ve bazı sağlık sorunları Erken teşhis ile çok kolay çözümler inebilecek en çok ciddi sorunlara yol açarak Hayati tehlikelere dahi yol açabilmektedir…

SAĞLIK KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILARIMIZI MUTLAKA OKUYUN. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.