Kanser Gıdaları

Hangi besinler kanser yapar?

Her geçen Yıl Kanser araştırmaları yoğunlaşıyor ve farklı sonuçlar elde edilerek bu sonuçlar doğrultusunda bu hastalığın tedavisi için çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yapılan bazı araştırmaları sonuçları ise günlük olarak hepimizin tükettiği bazı besin ve besin tatlandırıcılarının ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor.

 Kanser Riskini arttıran Gıdalar

kansere-neden-olan-besinler
kansere-neden-olan-besinler-2

Dünyanın bilinen en tehlikeli hastalıkları arasında görlen Kanser hakkında Dünya Kanser Araştırmaları Merkezi’nin tarafından yapılan araştırmasına göre günde 50 gram işlenmiş kırmızı et yani bir sosis ya da üç dilim jambon tüketenlerde bağırsak kanseri riski yüzde 20 artıyor, prostat, akciğer, mide kanseri riski de yükseliyor. Kanser riskini en çok artıran ürünler, pastırma, jambon, sosis, salam gibi uzun süre dayanması için tütsülenen ya da tuzlanan gıdalar. Siz siz olun sağlıklı olmak için şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durun.

Kansere en çok neden olan gıdalar Hangileri ?

1. Sosisli sandviç  

Zira içinde çok fazla nitrat vardır. Kanser koruma koalisyonu, çocukların ayda 12 adetten fazla sosisli sandviç yememelerini önermektedir. Sosisli sandviçsiz yapamıyorsanız, sodyum nitratsız yapılan cinsini satın alın.

2. Katkı maddeleri:

Bazı katkı maddeleri kansere zemin hazırlar. Bu nedenle, güvenilmeyen katı yağlar, meyve suları, çikolatalar yenmemelidir.

3. İşlenmiş et ve domuz pastırması  

Sosisli sandviçte, domuz pastırmasında ve diğer işlenmiş etlerde bulunan aynı yüksek sodyum nitrat aynı şekilde kalp hastalığı riskini yükseltir. Domuz pastırmasında doymuş yağın aynı şekilde kanserde payı olur.

4. Tatlandırıcılar(aspartam – sakkarin):

Sakkarin, böbreklere zarar verdiği gibi, mesane kanserine de neden olmaktadır.

5. Yağda kızarmış şekerli çörek veya lokma

Lokmalar kansere yol açan çiftli dertlerdir. Birincisi, bunlar beyaz undan, şekerden ve hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıda kızartılır. Bunlar, belki de kanser riskini arttırmak için yiyebileceğiniz en kötü yiyecektir.

6. Kızarmış patates

Lokmalar gibi, kızarmış patates de hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıda kızartılır. Bunlar ayrıca, kızarma işlemi sırasında ortaya çıkan ve kansere neden olan akrilamid maddesini de içerir. Bunlara “French fries” değil, “kanser fries” olarak çağırılmalıdır.

7. Gıdalardaki küf oluşumları:

Gıdalar üzerinde üreyen küfler “aflatoksin”denilen kanser yapıcı maddeyi meydana getirir.

8. Cips, kraker ve kurabiye, bisküvi  

Tümü genellikle beyaz un ve şekerden yapılır. Etiketinde “trans yağlar içermez” yazılı olsa bile, genellikle az miktarda trans yağ vardır.

9. Yiyecekler ve hazırlanış şekilleri:

Fazla et yiyenlerde kalınbağırsak kanseri sık görülür. Proteinli gıdalar, 100 C üzerinde pişirildiklerinde kanser yapan maddeler oluşur. Aşırı ısıtılan yağlarda kızartılan yiyecekler kanser yapıcı olurlar. Kullanılan kızartma yağları tekrar tekrar kullanılmamalıdır.

10. Alkol:

Alkolün neden olduğu kanserler ağız boşluğu kanseri, larenks, özefagus ve karaciğer kanserleridir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.