Kanser Tedavisinde Yeni Umut “Sıcak Kemoterapi”

Kanser hastalığı günümüzün en ölümcül hastalığı olarak kabul ediliyor. Tıp ve bilim bu konu ile ilgili yoğun çalışmalar yapmakta ve her geçen gün yeni bir kanserle mücadele tekniği geliştirilmekte. Bunlardan en son ve en etkili olarak kabul edilen tekniklerinden biri Sıck Kemoterapi uygulaması…

ISI KEMOTERAPİ NEDİR?

Uzmanlar kanser konusunda son yıllarda dünyada tercih edilen bir yöntem haline gelen ve başarıyla uygulanan sıcak kemoterapi tedavisi ile kanser hastalarının yaşam kalitelerinin arttığını ve süresinin uzadığını bildiriyor.

Reklam

Özellikle kalın bağırsak, mide, yumurtalık, karın zarı ve apandisit kanserlerinin ileri evrelerde vücuda yayıldıklarında karın içinde çok sayıda tümör oluşturabiliyorlar. Karın içine yayılan ileri evredeki kanserli hastalarda uygulanan cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi gibi yöntemlerde zamanla yanıt alınamayan bir süreç başladığını belirten uzmanlar, yaşamı sonlandıran dönemin de genellikle karın içine yayılan ve sayılamayacak kadar çoğalan bu tümör
parçalarının bağırsak sistemini tıkayarak çalışamaz duruma getirmesi sonucu başladığını ifade ediyor.
Bu noktada son yıllarda uygulanmaya başlanan “Sitoredüktif cerrahi”, yani tümör hücre sayısını azaltan işlem ve “sıcak kemoterapi” uygulamaları hastanın yaşam kalitesini arttırıyor ve süresini de uzatıyor…

Bu yöntemin karın bölgesine açık ameliyat yapılarak uygulanıyor. Cerrahideki amaç ise, karın içindeki tümör parçalarını mümkün olduğunca temizlemek ve sonrasında uygulanacak etkin kemoterapi tedavisine imkan sağlamak. Uygulaması oldukça zor olan ve yaklaşık 6-8 saat süren operasyonda karın zarı soyularak tümörler temizleniyor. İhtiyaç duyulduğunda kanserden etkilenmiş olan dalak, safra kesesi, kalın bağırsak, rektum, rahim ağzı, yumurtalık gibi birçok organ çıkarılıyor. Ardından sıra sıcak kemoterapi uygulamasına geliyor.

Sıcak kemoterapi uygulaması cerrahi işlem sonrasında, ameliyathanede, hasta genel anestezi ile uyurken uygulanıyor. Mevcut kanserin cinsine göre kemoterapi ajanları ortalama 42 dereceye kadar ısıtılıyor. Böylece kemoterapik ilaçların etkileri arttırılarak, ardından pompa özelliği olan cihaz yardımıyla ilaçlar defalarca karın içinde dolaştırılarak karın içi yıkanıyor. Bu işlem sırasında karın içine yerleştirilen ısı probları ile hastanın vücut ısısı sürekli kontrol ediliyor. Kemoterapinin sıcak olarak verilmesinin amacı ise , sıcaklığın tümörleri daha iyi kontrol edebilme yetisine sahip olması.

Son yıllarda dünyada tercih edilen bir yöntem haline gelen ve başarıyla uygulanan ‘sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi’ sayesinde hastaların yaşam kaliteleri artıyor ve süresi de uzuyor.
Ancak her hastanın bu yöntemden faydalanamadığını vurgulayan uzmanlar, yöntemin sadece karın içinde yayılım gösteren ileri kanserlerde uygulandığını, ayrıca kanserin karın içinde de sınırlı olması, yani beyin, kemik veya akciğer gibi başka bir organa sıçramamış olması gerektiğini belirtiyorlar.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.