Son zamanlarda öne sürülen bir iddiaya göre kanser hastalığının sonu geldi işte bu iddiayı bugün siz sihirli kadınlarla paylaşmak istiyoruz .

Reklam

 

KANSER HASTALIK DEĞİL Mİ ?

KANSER HASTALIĞI GÜNÜMÜZDE O KADAR ARTTI Kİ  SADECE YAŞLILARI DEĞİL GENÇLERİ DE  YAKALIYOR!

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki bu ve bunun gibi yazılar, bu tarz dev sektörlerin başlarında yer alan sektör devleri ve dev firmaları çok  rahatsız etmekte…

Bunun en büyük kanıtlarından birine örnek vermek gerekirse, “Kansersiz Dünya” (“World Without Cancer”), isimli kitap, hala Türkçeye ve birçok dile çevrilmedi!..

Bu ve benzeri yayınların iddiası şu, KANSER diye bir hastalık yok!.. Kanser, vitamin B17 eksikliğinin tetiklediği sonuçtan öte  bir şey değil!..

Aynı düşünce , Kemoterapi, ameliyat veya değişik ağır haplar almanıza gerek olmadığını söylemekte.

Bu durumu şöyle örnekliyorlar, Bir zamanlar, çok sayıda denizci ölmekteydi sebebi  İSKORBÜT denilen hastalıktı, birçok insan busebepten hayatını kaybettive bazı kişiler iskorbüt hastalığı tedavisi sunarak çok büyük gelir elde etti! ardından anlaşıldı ki İskorbüt yalnızca aslında bir hastalık bile sayılmayacak C vitamini eksikliğiymiş!

Reklam

Bu iddialar, KANSER HASTALIĞININ da aynen öyle bir şey olduğunu belirtmekte!

Artık “KANSER SANAYİSİ” diye bir sektör mevcut ve sıfırları kolay sayılamayacak şekilde gelir elde eden devler mevcut.

KANSER SANAYİSİNIN temelleri,  ikinci dünya savaşına kadar dayanmakta!

“Kansersiz Dünya” (“World Without Cancer”) isimli kitap, kanserin VİTAMİN B 17 eksikliği olduğunu iddia etmekte.

Eğer size kanser tanısı koyulmuşsa, öncelikle Kanserin  ne olduğunu anlamak gerekiyor- KEMOTERAPİ yaptırmadan önce araştırın.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÇOK ÖNEMLİ !

En önemli silahımız bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi zor bir şey değildir.

Buğday bir kanser ilacıdır. Düzenli olarak tüketilen, buğday şırası kanser oluşumuna engel olur ve bu en  önemli bir bitkisel tedavi araçlarından biridir. Buğday çimi, bol miktarda klorofil maddesinin yanı sıra yüzlerce mineral, vitamin ve önemli besin maddesi içermektedir.

Taze olarak kullanılan Buğday çiminde, aynı ağırlıktaki portakaldan 60 kez daha fazla C vitamini ve aynı ağırlıktaki ıspanaktan 8 kat fazla demir bulunmaktadır. Buğdayın bir başka özelliği ise kandaki toksinleri nötralize eden maddeler içermesidir. Sıvı oksijenle dopdolu olan buğday çimi doğanın en güçlü anti kanseri olan `laetril` içermektedir.

EVDE BUĞDAY ÇİMİ ÜRETİLEBİLİRMİ ?

Evde, BUĞDAY ÇİMİ TOHUMU BULUNARAK, küçük bir saksı içerisinde bile üretilebilir ve tüketilebilir.

Evde buğday çimi üretemeyenlere tavsiye, buğday şırası üretmeleridir.

BUĞDAY ŞIRASI NASIL YAPILIR ?

Bir bardak aşurelik buğday, önceden iyice yıkanarak bir litrelik cam bir kavanoza koyulur. Üzerine yarım litre( 1/2 litre ) ilave edilir. Kavanozun bir tülbent aracılığı ile kapatılarak serin bir yerde 1 gün boyunca (24 saat)  bekletilir.

İlk su kullanılmayarak dökülür. Kavanoza yeniden yarım litre ( 1/2 Litre ) su koyulur ve yine 1 gün( 24 saat ) bekletilmesi ardından , biraz gazozu andıran su bir kaba aktarılır. Çok lezzetli bir içecek haline gelmemiş olan buğday şırasının içerisine biraz limon veya c vitamini içeren tablet ilave ederek çok daha lezzetli bir içecek haline getirebilirsiniz. Bu şekilde 1 bardak aşurelik buğday ile kış aylarında 1 günde 5 defa, yazın aylarındaysa günde 3 defa  şıra tüketilebilir.

Japon Bilim Adamı Nagivara, taze buğday çiminde bu maddeyi etkisiz hale getiren enzimler ve amino asitler bulmuştur.

 

Buğday çimi ekin, Buğday şırası için.

KAYISI ÇEKİRDEĞİ ve ACI BADEM 

LEATRİL, buğday çiminden başka nelerde bulunur?

LEATRİL, buğday çimi haricinde, Elmanın çekirdeği, acı badem, kayısı çekirdeğindede bulunmakta.

Türkiye`de,  laetril`e en kolay ulaşabileceğimiz besinler kayısı çekirdeği, badem ve daha az içersede elma çekirdeğidir. Elmayı çekirdeği ile tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Denemekten zarar görmezsiniz, günde sadece 15-20 adet kayısı çekirdeği yemeniz yeterli!

Pakistan`daki Hunzakut Prensliğinde kanserden ölüm olmadığı belirtilmekte. Hunzakutlular, çok miktarda acı badem ve kayısı çekirdeğini tüketiyor ve kansere yakalanmıyorlar. Türkiye’de  kayısı ve acı badem tüketilen bölgelerde kanser tanısının azlığı da dikkat çekmekte.

 

Füme  ve ızgara et gibi besinlerin kanserojen maddeler içerdiği kanıtlanmıştır.  Bu gıdaları az miktarda tüketmek daha faydalı olacaktır.

 

Bu düşüncenin yanı sıra biz www.sihirlikadın.com ‘un önerisi tabi ki bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek üzerinedir ve en iyi tedavi, kendimizi doğru bir biçimde dinlemek ve  öncelikle hasta olmamaktır.

Benzer yazılar

Bir yorum var: “KANSER HASTALIĞINA DOĞAL ÖNLEMLER !

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.