HDL , LDL ve Kolesterol 

Genelde kan tahlilleri sonucu olarak görülen bu değerler halk arasında ; HDL iyi kolesterol  ve LDL Kötü Kolesterol olarak adlandırılır.

 

HDL,LDL Kolesterol değildir.

Aslında HDL, LDL kolesterol değildir. Kolesterol süt yumurta,et gibi hayvansal besinlerden alının yağ benzeri hücrelerdir ( sterol ) ve vücuda girdikleri zaman hareketsizdirler. Bu kolesterolü taşıyan proteinler vardır bunlara taşıyıcı proteinler adı verilir.  HDL VE LDL  de taşıyıcı proteinlerdir.

HDL NEDİR ?

HDL : İyi taşıyıcı proteindir. Yani kolesterolü doğru yere doğru miktarda taşıma görevi üstlenen taşıyıcı proteindir.  Kan değerlerinde yüksek olması iyidir

LDL NEDİR ?

LDL : Kolesterol hücreleri açısından kötü taşıyıcı proteindir. Kolesterolü damar gibi yanlış noktalara taşır ve tıkanmaya yol açabilir, damar ve kalp rahatsızlığı ihtimalini arttırır.  Kan değerlerinde yüksek olması iyi değildir.

Kolesterol kendi başına normal seviyelerdeyken zararlı değildir. aksine vücudun ihtiyacı olan hücre yapılarını oluşturan maddelerden biridir.

Sağlıklı Kolesterol Kan değerleri Nedir ?

Sağlıklı bir kişi kan değerlerindeki  total kolesterol 200 mg/dL’nin altında , trigliserid düzeyi 150 mg/dL’nin altında,  LDL düzeyi 130 mg/dL’nin altında,  ve HDL düzeyi kadınlarda 40 mg/dL, erkeklerde ise 50 mg/dL’nin üzerinde olmalıdır.

 

Kolesterol ve veya LDL değerinin yüksek olmasının tehlikeleri nelerdir ?

Kolesterolün yüksek olması kalp damar hastalıkları riskini arttırır.

LDL ve Kolesterol değerleri yüksek olan kişilerin bir an önce doktor gözetiminde olması gerekmektedir.Kolesterol yükselmesinin Yol açma ihtimali olan sorunlar ise kalp krizi damarlarda tıkanıklığa bağlı inme ,felç , vücudun belirli bölgelerinde Emboli adı verilen kan , yağ hücrelerinin akciğer, beyin gibi yerlere gitmesi sorunu  ve beyin kanaması gibi kanama riskleridir.

Kolesterol bazen doktor kontrolü ve tavsiyesi ile ilaç tedavisi ile kimi zaman da yemek alışkanlığı düşük dozda egzersizler gibi yaşam şekli değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir.

 

Kolesterol Riski Nasıl azaltılır ? 

Düzenli egzersiz ve sağlıklı dengeli beslenme ile Kolesterol riskini en aza indirebilirsiniz. günde 1 saat dakikada 100 adım atacak şekilde yürüyüş yapmanız ve dengeli bir besin alışkanlığı oluşturmanız yeterli olacaktır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ 

Sağlıklı Günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.