Kan kaybı tehlikeleri

İnsan vücudunda yaşam süreci içerisinde kanamalar veya vücuttaki kanın eksilmesine Yol açan farklı nedenler Dolayısıyla kan kaybı meydana gelebilir …

Reklam

 

İnsan vücudunda ne kadar kan vardır ?

kan-kaybi-ve-tehlikeleri-2-vucutta-ne-kadar-kan-var

Kan insan vücudunun en önemli sıvılarından biridir. Yaşamsal önem taşımakta olan kan beyin kalp önde gelmek üzere kas sistemi ve sindirim sistemine kadar temizleme yaşıma görevi görür. Kanın içerisinde al yuvarlar ak yuvarlar çeşitli karbonhidrat , protein ve mineraller bulunur.

İnsan vücudunda kilosuna ve metabolizma yapısına göre farklı oranlarda ve miktarda kan bulunmakla birlikte genel ortalamada insan vücut ağırlığının 13 de 1 i (1/13 ) kadar kan bulunmaktadır.

  1. Bebekler ve çocuklarda vücut ağırlıklarına oranlı biçimde yaklaşık 1 ila 4 kilo arası kilosuna göre değişiklik göstermekle birlikte kan bulunmaktadır.
  2. Yetişkinlerde ise kilosuna göre yaklaşık 4 ile kilosu yaklaşık 100 kilo sınırına kadar 8 litre civarında kan bulunmaktadır.

Bunu örneklemek gerekirse :

  • 52 kiloluk normal kiloda bir kadında yaklaşık olarak: 52/13 = 4 Litre
  • 65 kilo bir kadın veya erkekte : 65 / 13 = 5 litre
  • 80 kilo bir erkekte : 80/ 13 = 6 Litre civarında
  • 104  kiloluk bir erkekte : 8 litre civarında kan bulunur

 

Kanamalar ne zaman tehlikelidir

Kanamalar farklı şekillerde iç kanama veya dış kanama temel ana başlıkları altında toplanmaktadır.

  • Herhangi bir sebebe bağlı olan dış kanamalar yani kanın vücuttan dışarı atması durumlarında vücutta bulunan yaklaşık üçte biri kayıp edilmesi durumunda bilinç kapanmaya başlar yani kişi artık kendisini kontrol edemiyor sağlıklı konuşamıyor sağlıklı davranış biçimi sergile yemiyor olur. Bu durum aynı zamanda kişinin yapması gereken Hayati işlevleri yapamaması nedeniyle kan kaybı artabilir ve bu ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sorunlara yol açabilir. Kişinin acil biçimde müdahale edilmeye muhtaç olduğu bir durumdur ve kan nakli gerekebilir.
  • Iç kanamalarda ise durum çok daha ciddi olabilir. Iç kanama vücudun içerisinde meydana gelen farklı bölge seyahat organları da farklı sebeplerden kanama oluşması durumudur. Bu durum gözle görülemeyen bir sorun olması nedeniyle müdahale edilmesi daha zor Ve bazen çok daha tehlikeli sonuçlar yaratan problemlere neden olur. En yaygın Gülen iç kanama türleri beyin kanaması Mide kanaması aort damarı yırtılması gibi damar yırtılmalarıdır. Mide kanaması gibi rahatsızlıklar kanama başladıktan sonra dışkıda görülen renk koyuluğu ile anlaşılabileceği gibi kanama başladıktan sonra tespit edilmektedir ve ciddi bir sağlık sorunudur. Aynı şekilde beyin damarlarında meydana gelen kanamalar aynı biçimde kişinin bilinç kaybı yaşamasının hayatının sona ermesine veya felç olması gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Dış kanamaların aksine kanamalarda çok az miktarda bir kanama olması halinde bile kişinin Hayatı tehlike altındadır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.