Kan gruplarına göre diyet listeleri

Kan gruplarına göre diyet 

Diyetler arasında en etkili olanlardan biri de kan grubuna göre diyetlerdir. Bu diyet dünyanın bir çok yerinde yaygın biçimde kullanılan bir diyettir ve doğru egzersizler ile etkinliği kanıtlanmış diyet çeşitlerinden biridir. Kadın sitesi Form ve diyet bölümünde ” Kan grubuna göre diyet ” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Kan grubuna göre diyet Listeleri

Hangi kan grubu hangi diyet
kan gruplarına göre diyet listeleri

Kan grubunun özelliklerine bakarak diyete başla.Sağlık sorunları yüzünden diyet yapmaya korkuyor musunuz?

Öncelikle belirtelim Not: Kan gruplarına göre diyet listeleri oluşturulmasında RH+ (Pozitif) ve RH- (Negatif) ayrımı yapılmamaktadır.

İşte A,B,0,AB kan gruplarına göre beslenme özellikleri …

 

Hangi kan grubu Hangi diyetle zayıflar

  • A Grubu kanlar:

Asya’ya da Ortadoğu’da M.Ö. 25000-15000 yılları arasında ortaya çıkan A grubunun ataları ilk vejetaryenlerdir. Yeni taş devri insanlarının yavaş yavaş toprağı işlemeye başlaması ve artık otlarla, bitkilerle beslenmesi yeni bir kan grubunun doğmasına yol açmıştır. Enfeksiyonlara karşı çok dirençli olan bu gruptaki insanların, kolera ve çiçek gibi hastalıkları atlattığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bugün Batı Avrupa’da en yaygın olan bu kan grubu en çok Akdeniz, Adriyatik ve Ege bölgelerinde yaşayanlarda görülür. Doğu Asya’da ise A Grubu’nun en yoğun olduğu ülke Japonya’dır.

A grubu kan özellikleri: Onlar ilk vejetaryenlerdir. Sindirim sistemi duyarlıdır. Bağışıklık sistemi dayanıklıdır. Yerleşik beslenme ve çevre koşullarına kolayca uyum sağlar. Stresi yenebilir. Güçlü ve sağlıklı kalması için sebze ağırlıklı diyet uygulamalıdır.

A grubunun yemesi gereken besinler: Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeler, balık ya da tavuk eti, sebze (daha çok çiğ ya da buharda pişirilerek), brokoli, havuç, balkabağı, ıspanak, sarımsak, erik, vişne gibi meyveler.
A Grubunun yememesi gereken besinler: Kırmızı et (bu gruptakiler et yedikleri zaman ağırlık hisseder, enerji kaybına uğrarlar. Ayrıca et yağ olarak vücutta depolanır), sütlü gıdalar (metabolizmayı yavaşlatır), salam, sosis, kavurma, biber, domates, patates ve lahana ,tropikal meyveler, mandalina, portakal gibi turunçgiller.

A grubuna Uygun sporlar: Tai chi ( 30- 45 dakika) haftada 3-5 kez, hatha yoga (30 dakika) haftada 3-5 kez, hızlı yürüme (30 dakika) haftada 2-3 kez, yüzme (30 dakika) haftada 3-4 kez, dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, gerinme (15 dakika) haftada 3-5 kez.
Sağlık riskleri: Bağışıklık sistemi kalp hastalıkları, kanser, diyabet, sindirim sisteminden kaynaklanan vücut su toplaması.

A Grubu kanı olanlar için diyet listesi örneği:

Sabah: 1 bardak limonlu su (kalkar kalkmaz), 1 küçük kase sütle karıştırılmış yulaf, 1 bardak greyfurt suyu, kahve veya ot çayı
Öğle: Beyaz peynirli marul salatası (taze soğan, salatalık, beyaz peynir, limon ve taze nane, marul), 1 dilim ekmek, elma, ot çayı

İkindi: 2 dilim limonlu kek, 2 erik, yeşil çay ya da suAkşam: Lazanya, brokoli, yoğurt 1 kadeh kırmızı şarap
Akşam: 2-3 adet baklalı zeytinyağlı enginar, 1 dilim tam buğday ekmeği, 1dilim beyaz peynir, bol salata
( az zeytinyağı ilaveli)

Öneriler: Mümkün olduğunca doğal besin alın. B12 vitamini eksikliğine karşı tedbirli olun. Dozunun yüksek olmaması koşuluyla C vitamini takviyesi alın. (250 miligramı aşmamalı), orta yaşlılar günde 300-600 miligram kalsiyum takviyesi almalı. Bildiğiniz gibi vücut demir ihtiyacını kırmızı etten giderir. A grubunun diyetinde kırmızı et bulunmadığı için doktor kontrolünde demir takviyesi yapılmalıdır…

 

  • B Grubu kanlar:

B grubu kan özellikleri: Sindirim sistemi dayanıklıdır. Beslenmede katı kuralcı değildir. Sütlü besinlere ilgi duyabilir. Strese karşı yaratıcılığını kullanır. Formda kalabilmek için fiziksel ve zihinsel faaliyetler arasında denge kurması gerekir.

B Grubunun yemesi gereken gıdalar: Sütlü besinler, dana ve hindi eti, balık (ıstakoz, karides, kalamar, midye gibi kabuklu deniz ürünleri hariç), zeytinyağı , yeşil yapraklı sebzeler (4-5 öğün) patates, lahana ve mantar.

B Grubunun yememesi gereken besimler: Mısır, buğday, mercimek, fındık ve susam, kuzu ya da tavşan eti, piliç ve tavuk eti, susam yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, zeytin

Sağlık riskleri: Yorgunluk, bağışıklık sistemi düzensizlikleri , kan şekerinin düşmesi
Uygun sporlar: Aerobik (45-60 dakika) haftada 3 kez, bisiklet (45-60 dakika) haftada 3 kez, yüzme (30-45 dakika) haftada 3 kez, golf (60 dakika) haftada 2 kez, hatha yoga (45 dakika) haftada 2 kez.

B Grubu kanı olanlar için diyet listesi örneği:

Kahvaltı: Meyve kokteyli, 2 dilim mısır ekmeği, 2 dilim beyaz peynir, 1 haşlanmış yumurta, yeşil çay
Öğle: Marul, salatalık, peynir, zeytinyağı ve limonlu salata, 1 muz, Ot çayı

İkindi: 1 dilim elmalı kek, ot çayı
Akşam: Kuzu pirzolası, esmer pirinç pilavı, haşlanmış sebze, yoğurt , 1 kadeh şarap

Öneriler: Sütlü besinlere tepki gösteriyorsanız soya ürünlerini kullanın. Bu beslenme planını aynen uyguluyorsanız vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacınız yoktur. Piliç etinde bulunan bazı maddeler bu kan grubundakilere zarar verebilir…

 

  • AB Grubu Kanlar: 

A ve B gruplarının karışımından oluşan bu kan grubu çok ender olarak görülür. Doğu ve batıda farklı ulusların birbirine karışması sonucunda ortaya çıkmıştır. M.S. 900 yıllarından itibaren oluşan ve en yeni kan grubu olan AB grubuna dünyadaki insanların ancak yüzde 5’i dahildir. Bu gruptaki insanların bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Ancak bazı kanser türlerine yakalanma riskleri vardır.

AB Grubunun özellikleri: A ile B’nin modern karışımıdır. Çevresel değişikliklerden kaynaklanan beslenme özellikleri gösterir. Sindirim sistemi çok duyarlıdır. Bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Stresi yenmek için zihinsel faaliyetlerden yararlanabilir. A ve B grubu için sakıncalı olan yiyecekler bu grup için de sakıncalıdır.

AB Grubunun yemesi gereken besinler: Domates, deniz ürünleri, süt ürünleri, sebze, koyun, tavşan ve hindi eti, yoğurt, yumurta.
AB Grubunun yememesi gereken gıdalar: Dana ve sığır eti (et vücutta yağ olarak depolanır), tavuk ve piliç eti, sarımsak, biber, sirke, hayvansal yağlar.

Sağlık riskleri: Yaşlılık ve çocuk hastalıkları Alerjiler, astım ve saman nezlesi, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar, kan hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, enfeksiyon hastalıkları, karaciğer hastalıkları, cilt sorunları, kadınların üreme organlarında sorunlar.
Uygun sporlar: Hatha Yoga (30 dakika) haftada 3-5, kez golf (60 dakika) haftada 2-3 kez , bisiklet (60 dakika) haftada 2-3 kez, yüzme ( 30 dakika) haftada 3-4 kez, dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez.

AB kan Grubu kanı olanlar için diyet listesi örneği:

Sabah: Limonlu su (kalkar kalkmaz), 1 bardak greyfurt suyu, 2 dilim mısır ekmeği, 2 dilim beyaz peynir ve kahve
Öğle: 100 gram haşlanmış hindi göğüs eti, 2 dilim kepek ekmeği, salata, 2 erik, ot çayı

İkindi: 1 dilim peynirli kek ve ot çayı
Akşam: Omlet (Çok az yağda pişmiş), sebze, karışık meyve salatası, kafeinsiz kahve, istenirse 1 kadeh kırmızı şarap

Öneriler: Et yerken yanında mutlaka sebze yemelisiniz. Mide asidi az olduğundan azar azar ama sık sık yemek yiyin. C vitamini takviyesi alın…

 

  • 0 Grubu kanlar:

Vahşi hayvanları avlayan ve onların etleriyle beslenen ilk insanların kan grubudur. Dolayısıyla bu kan grubunda olanların asla vazgeçemeyeceği yiyeceklerin başında kırmızı et gelir. A grubunun tersine bu kan grubunda olanlar kilo verebilmek için tahıllardan, taneli sebzelerden uzak durmalıdır.

0 Grubunun özellikleri: 0 Grubu’nda olanlar ilk insanları simgeler. Et yemeye bayılırlar Sindirim sistemleri sağlamdır Bağışıklık sistemleri fazla hareketlidir Diyet yapmaya ve çevreye uymaya zor alışırlar. Stresten kurtulmak için fiziksel faaliyetlere ağırlık verirler. Enerjik ve ince kalabilmek için metabolizmalarının hızlanması gerekir.

0 Grubunun yemesi gereken gıdalar: Kırmızı et, karaciğer, beyaz et, balık ve deniz ürünleri. İyotlu tuz, ıspanak ve brokoli.
0 Grubunun yememesi besinler: Tahıl ürünleri, ekmek, taneli sebzeler, buğday (buğdayda bulunan gluten maddesi, 0 grubundaki kişilerin kilo vermesini engellediği için buğday unundan yapılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır), süt ürünleri ve yumurta, sıvı yağ (özellikle de zeytinyağı).

Sağlık riskleri: Ülser mafsal iltihabı
Uygun sporlar: Aerobik (40-60 dk.) haftada 3-4 kez, yüzme (30-45 dakika) haftada 3-4 kez, jogging (30 dakika) haftada 3-4 kez, ağırlık kaldırma (30 dakika) haftada 3 kez.

0 Grubu kanı bulunanlar için diyet listesi örneği:

Sabah: 2 dilim mısır ekmeği, tereyağı ya da fındık ezmesi, 180 gram sebze suyu, muz, yeşil çay ya da ot çayı
Öğle: 180 gram haşlanmış dana eti, ıspanak salatası, elma veya ananas, su ya da soda

İkindi: 1 dilim elmalı kek, yeşil çay ya da ot çayıAkşam: Kuzu pirzola, haşlanmış brokoli, haşlanmış patates, karışık mevsim meyveleri, bira ya da şarap (bir kadeh).
Akşam: 1 adet orta boy ızgara balık, bol salata (az zeytinyağı ilaveli- bol limonlu)

Tavsiyeler: Vitamin ve mineral takviyesi alın (özellikle B ve K vitaminleri). 0 kan grubundakilere uygun yiyeceklerde C vitamini ve D vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden ekstra olarak C ve D vitamini almanız gerekmez. Kanın pıhtılaşma gücü zayıf olduğu için doktora danışmadan A vitamini takviyesi almayın. Süt ve sütlü besinler diyet listesinde bulunmadığı ve vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanmadığı için çeşitli haplarla kalsiyum takviyesi alın.

KAN GRUBU GIDA LİSTESİ TABLOSU:

kan-gruplarina-gore-beslenme-listesi tablosu
kan-gruplarina-gore-beslenme-listesi tablosu

Kan Grubu diyeti yaparken egzersizi Unutma

Yukarıdaki diyet listesine uygun beslenir ve günde en az 30 dakika yürürseniz kan grubu diyetleri çok daha etkili olmaktadır.

Bunun yanı sıra pilates, yoga gibi egzersizler de kilo verirken sıkılaşmana yardımcı olur ve deri kırışıklıkları ve çatlak gibi olumsuz estetik durumların önüne geçecektir…

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN BASİT EGZERSİZLERİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİ ? O ZAMAN HEMEN YAZIMIZI OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. 

ve

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN ! 🙂

Güzellik dolu günler dilerim.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.