KALP KRİZİ İLE PANİK ATAK ARASINDAKİ EN BELİRGİN FARK

Bazı farklı rahatsızlıklar benzer şekilde belirti gösterir. Panik atak ve kalp krizi, göğüste şiddetli bir ağrı, terleme, yüksek karıncalanma hissi, dikenler batması düzensiz nefes alma ve mide bulantısı gibi benzer belirtilere  sahiptir. Kadın sitesi sağlık bölümümüzde “Kalp Krizi ile panik atak nasıl ayırt edilir” yazımızı sizinle paylaşıyoruz

Kalp krizinin panik atağı tetikleyebilmesi, kişilerin ikisini karıştırması ihtimalini arttırır. Ancak benzer belirtilere rağmen bunları etkin bir şekilde ayrıt edebilirsiniz.

Sihirli kadın sitesi çalışanları olarak sizin veya yakınlarınızdan biri panik atak yada kalp krizi geçirirse, aralarındaki farkları daha ciddi bir şekilde anlamanızı arzu ediyoruz.

Bu makale size panik atak ile kalp krizini ayırt etmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

KALP KRİZİ NASIL TESPİT EDİLİR ?

kalp-krizi-ile-panik-atak-arasindaki-en-belirgin-fark-1-kalpkrizibelirtileri
 • Kalp krizi geçiren insanlar genelde kriz sırasında bir sıkışma acısını tarif ediyor.
 • Kalp krizinde Kural olarak, ağrı göğüsün merkezinde görülür ve sol kol boyunca aşağı doğru hareket edebilir.
 • Ayrıca boyun, diş ve çene alanına da ağrı yayılabilir.
 • Ağrı yoğunluğu ve şiddeti değişkenlik gösterir.
 • Acı beş dakikadan fazla sürer.
 • Kişinin nefes almasını etkilemez.
 • Çoğunlukla sol kola karıncalanma ve veya dikenlenme hissi oluşur ve duyu kaybı olabilir, hareket kısıtlılığı oluşabilir. Buna genellikle soğuk, yapışkan bir ter, bulantı hissi ve hatta seğirmeler ve veya  titreme eşlik eder.
 • Kalp krizi geçirince, insanlar yalnızca göğsündeki ağrı üzerinde yoğunlaşan bir korku yaşarlar ve ölebileceklerinden korkarlar.
 • Kural olarak, yukarıdakilere ilaveten, kalp krizinin panik atak oluşturduğu durumlarda, kişinin çoğunlukla nefes alıp vermesini ( solunum hızlanır )  hızlanır. Yani kişi kalp krizi geçirmesi dolayısı ile aynı anda ölüm korkusu ile panik atak krizi de geçirmeye başlamıştır.

Bu belirtiler ( semptomlar )  5 dakikadan fazla sürüyorsa, hemen bir ambulans çağırın. Eğer bunu başaramayacak gibi hissediyorsanız, en yakınınızda bulunan birine ( aile ferdi yada komşu ) en kısa sürede sizi en yakın hastaneye götürmesini isteyin.

 

PANİK ATAK BELİRTİLERİ NELERDİR ?

kalp-krizi-ile-panik-atak-arasindaki-en-belirgin-fark-2-panikatakbelirtileri

 

Yaygın yanlış düşüncenin aksine, en sıradan koşullarda panik atak meydana gelebilir.

 • Panik atak belirtileri genellikle 10 dakika sonra doruğa ulaşır.
 • Ağrı göğüs bölgesinde yoğunlaşmıştır ve dalgalı bir karaktere sahiptir: yükselir, düşer, tekrar yükselir ve tekrar düşer.
 • Panik atak sırasında oluşabilen dikenlenme ve veya karıncalanma duygusu ve uyuşukluk sol kolla sınırlı değildir, aynı zamanda sağ kol, bacaklar ve parmaklarda da görülebilir.
 • Panik atak sırasında, insanlar birinin onları boğduğu ya da delirmiş olma korkusu gibi gerçeklik dışı (irrasyonel)  korkuları yaşarlar.

Panik atak ya da kalp krizi geçirip geçirmediğinizi fark etseniz de etmeseniz de mutlaka acil olarak bir doktora görünmelisiniz. Her iki durumda da bir uzman doktora danışmak beklemekten daha iyi bir  çözümdür. Kalp krizi geçirdiğiniz ortaya çıktığında, tıbbi yardım almazsan ölebilirsiniz. Panik atak sırasında tıbbi destek eksikliği semptomları ( belirti yada etkileri) daha da kötüleştirebilir ve atakların daha sık ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Uzmanlardan alacağınız zamanında muayene ve yardım, yaşam kalitenizi artıracağı gibi ve ömrünüzü uzatır.

Yazımızı beğendiyseniz KALP DOSTU YİYECEKLER yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz : https://www.sihirlikadin.com/kalp-dostu-yiyecekler/

SAĞLIK KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILARIMIZI MUTLAKA OKUYUN. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.