Kafeinin Vücuda Etkileri Nelerdir ?

Günümüzün neredeyse vazgeçilmez içeceklerinden biri olan en hızlı uyarıcılardan biri olan kahvenin içerdiği kafeinin vücuda dakikalar içerisinde neler yaptığını merak ediyorsanız bu yazıyı okumalısınız…

 

Reklam

Sihirli Kadın sitesi olarak bugün sizlerle kafeinin vücut üzerindeki hızlı etkilerini paylaşmak istiyoruz…

Kafein Vücutta ne Yapıyor

kafeinin-vucuda-etkileri-2-nelerdir

Kahve içtikten içtikten hemen sonra içerisinde ki kafein vücutta hızla bazı etkiler gösteriyor. Bu etkilerin bazıları olumsuz olurken bazıları hayatın hızına yetişmek için bizlere yardımcı oluyor…

 

 • KAFEİNİN UYKU ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: Akşam geç vakitte kafein içeren kahve tüketimi uykuyu kaçırır bunun nedeni vücudun ana uyku hormonu olan Melatonin hormonunun  salgılanmasını geciktiriyor olmasıdır.
 • KAFEİNİN  NABIZ VE TANSİYON ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ:
  Kahve tükettikten çok kısa bir süre sonra tansiyon makul bir oranda yükselmektedir. Makul miktarlarda mesela günde bir fincan içerseniz tansiyonunuzda meydana gelen  küçük artışa bağlı olarak nabız düşüş gösterir. Ancak birkaç fincan içerseniz nabız olması gerekenden daha fazla yükselebilir ve bu durum çarpıntıya neden olabilir..
 • KAFEİNİN ENERJİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: Kahve yorgun hissetmenizi önleyip daha dinç hissetmenizi sağlar fakat üç saat sonra kafeinin etkisi azalabilir ve bu bir enerji düşüklüğüne neden olabilir. Bu nedenle vücudunuz yeniden isteyebilir ve bu fazla tüketime itebilir.
 • KAFEİNİN BEYİN GÜCÜ VE HAFIZA ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ:
  Kafein çok ciddi bir uyarıcıdır. Kahve içtikten yaklaşık 30 dakika sonra odaklanma,  dikkat ve konsantrasyonunuz hatrı sayılır oranda artar. Bu artan konsantrasyon yaklaşık 2 saat sürer.
 • KAFEİNİN GÖZLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ :
  Kahve içtikten yaklaşık yarım saat sonra kafein Adrenalin salgısının salgılanmasına  sebep olur bu da göz bebeklerinizin hafifçe büyümesine ve görü yeteneğinde artışa neden olur.

 

 • KAFEİNİN AKCİĞERLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ:
  Kafein akciğerlerin genişleyerek hacminin büyümesine yardımcı olur böylelikle nefes almak daha kolay hale gelir.
 • KAFEİNİN  MİDE ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: Kafein midedeki asit düzeyini arttırır Midede asit oranının artması sindirime yardımcıdır. Fakat aç karnına kahve içmek yada çok fazla kahve tüketmek , mide sıvılarının olması gerekenden fazla  artması,  mide çeperinde kalınlaşma sertlik , şişkinlik ve mide yanmasına neden olabilir.
 • KAFEİNİN  BAĞIRSAKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: Kahvedeki bazı bileşikler bağırsakları uyarır ve dışkının normalden daha hızlı atılmasını sağlar. Bu durum Türk kahvesini fazla tüketimi durumunda aksine dışkıda yoğunlaşma ve kabızlığa yol açabilir. Ayrıca ishal ( diare ) olma durumunda 2 fincan Türk kahvesi bağırsakların toparlanmasına neden olacağı için faydalıdır.
 • KAFEİNİN RUH HALİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: Kahve iyi hissetmemizi sağlayan Dopamin  adlı  hormonunun salgılanmasını uyarır ve bu sayede , endişe duygusu azalır, mutluluk duygularını artar.”

 

Kahve Nasıl Tüketilmeli

kafeinin-vucuda-etkileri-2-nasil-ne-kadar-hangisi-tüketilmeli
 1. Kahve tüketiminde miktar günde en fazla 2 bardak ve sabah ile ölen saatleri en sağlıklı zamanlardır. Tükettiğiniz kahvenin türü de çok önemlidir.
 2. En sağlıklı kahve bağırsakta çözündüğü ve böbreklere yük yaratmaması nedeni ile en sağlıklısıdır. Granül Kahve böbrekte çözündüğü için en sağlıksızdır bunun yerine filtre kahve türleri daha az zararlıdır.
 3. Ayrıca kafein sadece kahvede yer almaz yeşil çay kola gibi bir çok içecek ve gıdada kafein bulunmaktadır.
 4. Kahveyi  şekersiz ve kremasız tüketmek çok daha sağlıklıdır.
 5. Tüm yiyecek ve içecekler gibi makul miktarlarda kahve tüketmek gereklidir. yüksek miktarlarda tüketim anlık olarak fayda gösterse de bir çok farklı sağlık sorununa yol açabilir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

ve

GIDALAR İLE İLGİLİ YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Reklam

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.