Kafeinin Faydaları ve Zararları nelerdir ?

Kafein artık neredeyse modern dünyanın “su” yu haline gelmiş durumda. Kısa süre öncesine kadar sabah kahvaltıdan sonra içilen ve sosyalleşmek için bir çeşit keyifli bahane olan kahve yavaş yavaş kahve marketleri zincirlerinin çoğalması ve kahvelerin çeşitlenmesi ile birlikte neredeyse gün içerisinde su dan daha fazla kahve tüketen bir çağ içerisindeyiz. Peki içmekte olduğumuz bu uyarıcı ve keyif verici içeceğin yararları ve zararlarını biliyor muyuz.

Reklam

 

ARAŞTIRMALARIN BAZILARI KAFEİN ZARARLI DERKEN DİĞERLERİ FAYDALI DİYOR

kafeinin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-zihni-guclendiriyor

Kahve özellikle bizim kültürümüzde ( Türk Kültürü )  çok değerli bir yer ihtiva etmekte. O kadar ki sabah yenilen ilk ve en değerli öğün olan kahvaltı  bile ismini kahve-altı kelimelerinden birleşerek bu değerli içecekten almıştır. AYnı zamanda sosyalleşmek açısından ve muhabbet bahanesi olarak da değerli bir sosyal işlev gören kahve günümüzde yavaş yavaş farklı bir yere taşınmakta. artık Elde sokakta gezilebilen, farklı farklı çok çeşitleri ve markaralrı ile farklı bir sosyalleşme alanı yaratan amerikan menşeili kahve firmaları ile hayatımıza girmiş durumda.

Bugün bir şekilde ve bir çeşidi ile günde en az 1 defa tükettiğimiz bu içeceğin faydaları ve zararlarının ne olduğu konusunda yapılan bazı araştırmalar;…

 

Kahvenin yararlı olduğunu iddia eden çalışmalar

Son yıllarda Yapılan bir çok çalışma kafeinin sağlık durumuna olumlu etkisi olan özelliklerini ortaya koyuyor.  Yeni bir çalışma ise bir doz kafeinin öğrenme işlemi bittikten sonra alımı uzun süreli akıl işlevlerinin pozitif yönde çalışması konusunda yararlı olabileceğini vurguluyor. Bu çalışma ilk olarak  Nature Neuroscience dergisinde yer aldı..

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Daniel Borota tarafından yürütülen ve açıklanan bu çalışma farklı bir ölçümleme kriteri ile yapılmış. Daha önce yapılmış olan  çalışmalar kafeninin bilişsel gelişime etkisini ortaya koysa da- kafeinin uzun dönemde beyin üzerindeki etkisinin daha önceden incelenmediği ve bu çalışmanın kafeinin uzun dönemli etkileri üzerine yapıldığını vurguluyor…

 

  • Kafeinin Beyin üzerindeki etkisini araştıran Test Nasıl Yapıldı ?

Kafeinin uzun süreli belleğe olan etkisini test etmek için Daniel Borota’nın oluşturduğu takım 18 ile 30 yaşları arasından seçtiği 160 denek katılımcıdan oluşan bir grup oluşturmuş. Çalışmanın ilk gününde, katılımcılara farklı nesnelerin resimleri göstermiş ve bunların açık alan ya da kapalı alan nesnesi olup olmadığı sorulmuş.

Reklam

Bu aşamadan sonra, katılımcılara rastegele olarak 200 mg’lık hap formunda kafein ya da placebo tablet veriliyor. Ertesi günü, katılımcılara daha önceden gösterilen aynı resimler olmak üzere yeni resimler de gösterildi. Bundan sonra katılımcılardan resimlerin yeni, eski ya da orjinaline benzeyip benzemediğini tespit etmeleri isteniyor…

 

Günde 200 mg Kafein Tüketmek Hafızayı Güçlendiriyor

Yapılan araştırma , 200 mg’lık kafein hapı alanların, placebo tablet ( su )  alanlara oranla,  benzeyen resimleri tespit etme testinde daha iyi bir oran yakaladığını ortaya koyuyor.

Ancak, bu araştırma aynı zamanda, iki grubun da -placebo alanlar ve kafein alanlar- yeni ve eski resimleri gayet iyi bir şekilde ayırt edebildiklerini söylüyor.

Çalışmayı yürüten ekip, kafein miktarını kademe kademe artırıyor bir sonraki çalışmada 100 mg,200 mg ve 300 mg kafein üzerine odaklanıyor, bu çalışmaya göre 200 mg kafein alanlar 100 mg kafein alanlara göre çalışmada daha iyi bir beyin işlevi performansı ortaya koyuyor; ancak 300 mg kafein alanlar’da herhangi bir daha etkili üst gelişme yaşanmıyor…

 

FDA’nın yayınlamış olduğu son araştırma verilerine göre Amerika birleşik Devletlerinde ortalama olarak bir günde 300 mg kafein tüketiyor. Tüketilen kafeinin ana kaynaklarından en önde gelenleri  ise kahve, meşrubatlar ve  çay lardır.

Bir çok çalışma kafeinin insan sağlığına yararları olduğunu not ediyor. Geçen yıl, Medical News Today’de yayınlanan bir çalışmaya göre  kafeinin  karaciğer hastalığı riskini azaltabileceğini konusuna yer verilmişti, aynı zamanda diğer çalışmalar da günde 2 ile 4 kupa kahve içmenin intihar riskini azaltabileceğini söylüyor.

Ancak kafein’in zararları ile ilgili yapılan çalışmalar da mevcut…

 

Kafein Tüketiminin Potansiyel Zararları

kafeinin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-turk-kahvesi
  • Kafein nihayetinde bir uyarıcı olduğu biliniyor. Her uyarıcıda olduğu gibi uyardığı konudan alınan haz ve potansiyel bir psikolojik alışkanlık haline gelmektedir. Kısaca uyarıcıya alışan insanlar onsuz yaşamakta zorlanırlar.
  • Kafeini hangi bir çok gıdadan isteyerek yada farkında olmadan alıyoruz. Bu durum kafeini kontrollü biçimde almak konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımız için bir çok olumsuz sonuç yaratabilmektedir. Buna örnek olarak gazlı içeceklerin bir çoğunda Kafein vardır ve fakat genel inanış sadece kola ve kahve içeceği içinde kafein bulunduğudur. Dolayısı ile bunları fazla tüketmek bir nev i bağımlılık yada farklı sorunlar yaratabilmektedir.
  • İnsan vücudu belirli sürede dinlenmek ihtiyacı duyar. Bunun nedeni organların kendini yenileme ve bu şekilde daha uzun süre hayatta kalmaktır. Kafein uyku dağıtıcı çzelliği olan bir uyarıcıdır ve kişiye göre değişiklik gösterecek şekilde fazla kafein tüketimi uyku süresini kısalttığı gibi değerli uyku zamanı olan gece uykusu düzenini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
  • Kafein yaygın ve en güçlü içerik olarak kahvede mevcuttur. Fakat hangi kahvenin ne kadar kafein içerdiği ve ne miktarda tüketilmesi gerektiği konusu muallaktır.
  • Granül kahveler böbreklerde yorucu biçimde çozünmektedir ve bu potansiyel böbrek rahatsızlığı olan veya böbrek rahatsızlığı hali hazırda olan kişiler için tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Filtre Kahve türevleri veya Türk kahvesi böbreğe en az zararı olan kahve türleri…

 

Bizim tavsiyemiz her şeyin fazlasının zararlı olduğunun bilincinde olarak her şeyi tam keyfi ile yaşaak ve değerini küçültmemek olacaktır. Günde 1-2 türk kahvesi gayet güzel sosyalleşme ve keyif alma açısında tam dengesinde olacaktır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN TIKLAYIN, OKUYUN

Sevgiyle kalın …

 

Kaynak: http://www.medicalnewstoday.com/articles/270963.php

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.