Kadınların Beyni mi Erkeklerin Beyni mi Daha Fazla Çalışır?

IQ testlerinin 100 senelik tarihinde, kadınlar erkekleri ilk defa geride bırakıyor. Yapılmış olan son testlerde, kadınların erkeklere oranla beş puan daha zeki olduklarını ortaya koymuştur. Araştırmacı olan James Flynn; Estonya, Arjantin, Yeni Zelanda, ABD, Kanada ve Batı Avrupa üstünde yapmış olduğu çalışmalarının sonuçlarını modern yaşamın bir belirtisi olarak açıklamıştır. Kadınların ev ile iş hayatlarını beraber yürütmesi ile beyinlerinin daha fazla geliştiğini söylemektedir. Nöro-biyolog olan Prof. Donald W. Pfaff ise seneler sürmüş olan çalışmaların sonucunda erkeklerin ve kadınların farklı şekillerde düşünerek farklı şekilde hissettiklerini belirtmektedir. Yapılmış olan bu araştırmalar neticesinde;

Hipotalamus Erkekte Büyük

Erkeklerin algısı.
Erkeklerin algısı.

Kadınlar genelde bir şey ifade ettiklerinde erkeklerin farklı bir şey anladıklarından veya işin daha da kötüsü söylediklerini hiç anlamadıklarından sıklıkla şikâyet etmektedirler. Ama bu anlamda erkekleri çok da suçlamamak gerekir. Çünkü bu tarz durumlar erkeklerin beyinlerinin farklı çalışmasından kaynaklanır. Kadın ve erkek beyninin; hem özellikleri hem de boyutları birbirlerinden farklıdır. Bundan dolayı sevgiliniz ya da eşiniz farklı şeyler algıladığından onlara kızmamalısınız. Onların beyinlerinin nasıl işlediğini anlamaya çalışmak gerekir.

Erkek ve kadın beyni arasında Ne Tarz Farklar Bulunur?

Erkeklerin beyni kadınların beyinlerine matematiksel açıdan daha iyidir. Ama erkek beyni herhangi bir objeyi ya da herhangi bir problemi algılamakta çok daha farklı bakar. Arzu etme, aşırı derecede acıkma, âşık olma ve korku tarzındaki birçok duygunun merkezi halinde olan limbik sistemde bulunan hipotalamus erkeklerde daha büyüktür. Bu da onların şiddete ve sekse daha duyarlı olmalarına sebep olmaktadır. İki beynin arasında ağırlık farkı bulunur. Erkeğin beyni kadınların beynine göre daha ağırdır. Zekâ açısından herhangi bir fark bulunmaz. Kadın ve erkeklerde zekâyı belirleyecek olan şeyler çevresel ve genetik olan faktörlerdir.

Erkek ve Kadın Beyni Arasında Bulunan Farklar

  • Duygusal olan tepkiler kadınların beyinlerinde hem sol hem de sağ kürede oluşmaktadır. Erkeklerde bu merkezler sadece sol yarım kürede oluşmaktadır. Erkeklerin olağan duygularını ifade ederken yaşadıkları zorluklarda bundan kaynaklanmaktadır.
  • Kadınlar ekşi ve tatlı şeylere karşı oldukça duyarlıdır. Erkekler ise tuzlu olan maddelere daha sık ihtiyaç duyarlar.
  • Kadınlarda işitme duyusu erkeklere göre daha çok gelişmiştir. Ses tonlarında bulunan küçücük değişimleri bile hemen fark edebilirler.
  • Kekemelik sıkıntısı erkeklerde daha sık rastlanır. Kadınlar ise yabancı dili erkeklere göre daha kolay öğrenir.
  • Kadınlarda konuşma yeteneğini yönlendirmekte olan merkez beynin sol kısmında bulunur. Erkeklerde ise bu merkez beynin arka ve ön kısımlarına dağılmış bir şekilde bulunur. Bundan kaynaklı olarak kadınların konuşma yetenekleri daha gelişmiştir.
  • Erkeklerde beynin sol ve sağ yarım küreleri aralarında bilgi akışlarını sağlayan kısım kadınlarınkine göre daha küçüktür. Bu beynin duygusal tarafı olan sol lob ile mantık tarafı olan sağ lob arasında var olan bilgi alışverişini kısıtlama getirir. Kadınlar ise karşılaşmış oldukları durumlarda her iki tarafı da kullanır. Hem duygusal hem de mantıksal bakışlarından kaynaklı olarak dengeli çözümler bulurlar.
  • Kadınların beyinlerinde Serotonin oranları daha fazladır. Bu durum kadınların kontrollü olmalarına sebebiyet verir.
  • Erkeklerin beyinleri kadınların beyinlerine göre 10 daha fazla Testosteron hormonu salgılamaktadır. Ayrıca bu oran ergenlik dönemlerinde 20 kat daha fazlaya çıkar. Bu hormonların sayesinde insanlar daha gürültücü, saldırgan ve hareketli olur.
  • Kadınların beyinlerinde dil ile alakalı olan işlemci daha gelişkindir. Bundan kaynaklı olarak da kız çocukları erkek çocuklarına nazaran daha erken konuşur. Sohbet etmek ve konuşmak gibi arzular kadınlarda daha gelişkindir. Erkeklerin uzay şekil işlemcileri daha geniş bir yer kaplamaktadır. Mühendislik, inşaat ve makine gibi alanlarda da çok erkeğin bulunması da bundan kaynaklanmaktadır. Görünen o ki erkek ve kadın beyni arasında belli farklar gözlemlenmektedir.

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.