Yumurta Dondurma İşlemi Nedir ?

Her yıl birçok insan çocuk sahibi olmak istemekte ve bu konuyla ilgili doğal yollardan çocuk sahibi olamayan birçok insan Farklı birçok yöntem deneyerek çocuk sahibi olabilmektedir. Kadın sitesi kadın sağlığı ve anne bebek bölümünde ” yumurta dondurma işlemi nedir ? nasıl yapılır, ne zaman yapılmalı ? ” sorularını cevaplıyoruz…

 

Yumurta dondurma işlemine kimler ihtiyaç duyar?

Kadınlara Uygulanan Yumurta Dondurma İşlemi Nedir
Kadınlara Uygulanan Yumurta Dondurma İşlemi Nedir

Yumurta dondurma işlemi ise henüz çocuk sahibi olmayı planlanmayan fakat farklı sağlık problemleri ile karşı karşıya olan kişiler tarafından ileriki zamanlarda çocuk sahibi olabilmek amacıyla uygulanan ileri gebelik koruma yöntemlerinden biridir.

Bir şekilde gebelik yöntemlerinin birçoğunu bilmekteyiz bu yöntemler genellikle O anda çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin bu konudaki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak farklı teknikler sunar. Fakat yumurta dondurma işlemi genel olarak o anda çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara değil ileride çocuk Sahip olmayı isteyebilecek ve içerisinde bulunduğu olumsuz sağlık durumunun gidişatı nedeniyle ileride bu ihtimali ortadan kalkabilmek riski olan kadınlara uygulanmaktadır…

Genellikle farklı konularda kanser tedavisi gören çikolata kisti bulunan ve kanser cerrahisi yönünde operasyonlar geçirme ihtimali olan kişilere ya da yumurta rezervinin bir sebepten azaldığı gözlemlenen ve sağlık kurulu raporu adı verilen 3 uzman doktor onayı doğrultusunda yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kısaca yumurta dondurma işleme olası bir mücbir durum karşısında doğurganlığını yitirme ihtimaline karşı önceden alınan bir tedbir doğrultusunda ileriki zamanlarda çocuk sahibi olabilme ihtimalini artıran yöntemlerden biridir. 1980’li yılların başından bu yana uygulanmakta olan yumurta dondurma işlemi son 38 yıldaki gelişmeler sonucunda uygulanan yeni tekniklerle çok yüksek başarı oranları göstermektedir.

Özellikle kadınsal hastalıklara bağlı olan hastalarda kadın yumurtalığı dondurma işlemi yaygın biçimde uygulanmaktadır…

 

Yumurta dondurma işlemi nasıl uygulanır

kadinlara-uygulanan-yumurta-dondurma-islemi-nedir-nasil-yapilir

Bir şekilde yumurta dondurma işlemine gerek görülen ve ileride çocuk sahibi olma ihtimalini göz önünde bulunduran kadınlar laboratuvar ortamında Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen ve ultrasonografi yardımıyla kadın yumurtalıklarında toplanan sağlıklı yumurta veya kadın Üreme hücrelerinin kriyoprotektan ismi verilen koruyucu maddelerle Etkileşim ne geçirilmesinin ardından hızlı yada yavaş dondurma işlemine tabi tutularak -196 santigrat derecede saklanma sürecinin tamamına yumurta dondurma işlemi adı verilmektedir…

 

Yumurta dondurma işlemi için yaş sırınırı nedir ?

Yumurta dondurma işlemi ile ilgili kesin bir ideal yaş aralığı olmamakla birlikte genç yaşta kanser tanısı koyularak bir şekilde tedavi görmek durumunda olan veya farklı nedenlerle yumurta rezervinde azalma görülen tüm yaştaki ve doğurganlığı hali hazırda  devam etmekte olan kadınlara yumurta dondurma işlemi uygulanabilmektedir. Aynı zamanda 35 yaşından sonra yumurta kalitesi ve sayısının hızla düşmesi bu yaş üzerinde ki çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara da yumurta dondurma işlemi uygulanabilmektedir.

2010 lı yılların ortasında kadar Sadece kanser tedavisi olan kadınlara uygulanan yumurta dondurma yöntemi 2014 yılından itibaren çok daha geniş ve kapsamlı bir biçimde uygulamaya koyulmuştur.

Hem özel tüp bebek ve doğum merkezlerinde hem de devlet kurumlarında yüksek bir başarı oranı ile uygulanan yöntem konusunda bilinçlenme artmaktadır.

Bu konu ile ilgili yardıma ihtiyacı olan kadınların kadın hastalıkları uzmanı ve hatta kadın doğum uzmanına başvurarak konuyla ilgili doğru şekilde yardım almalarını önermekteyiz.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı ve Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.