Kadınlarda Stresi Azaltmanın 8 Yolu

Günümüz stres kaynaklarının sürekli arttığı ve stresli durumlardan oluşan bir dünyanın içerisine sürüklendiğimiz bir yüzyıl içerisinde bulunuyoruz. İş yaşamı ile kaygılar, maddi endişeler, gelecek korkusu, aşk ilişkisi endişeleri, aile içi düzen korkusu, sevgili veya eşi kaybetme endişesi gibi bir çok stres kaynağı günümüzde zamana yetişememe gibi kaygılar ile birleşerek günden güne stres dünyasını büyütmekte.Kadın sitesi kişisel gelişim bölümümüzde stresi dengeleme yöntemleri yazısına yer veriyoruz

Reklam

 

STRES NASIL AZALTILIR ?

Bu durumla baş edebilmenin bir çok yolu mevcut. Biz bunlardan en temel 7 tanesini sizinle paylaşmak istiyoruz.

 

       1. HAYATI OLDUĞU GİBİ KABULLENMEKhayati-oldugu-gibi-kabul-etmek

Yaşadığınız her ne olursa olsun yaşadığınız şeyi olduğu gibi kabullenmekten kaçınmak, aslında var olmayan bir dünyayı kişinin içinde yaşatmasına sebebiyet vermekte ve her ne olursa olsun gerçeğe dayanmayan bu durum süren zaman içerisinde kırılganlık yaşamaya mahkum olduğu için stresi artırmakta. Olayları olduğu gibi kabullenmeye çalışın bu hayal kırıklığı ihtimalini yol ettiği gibi beklenmedik olası stresi azaltmaktadır.

       

2. İNSANLARI DEĞİŞTİRME ÇABASINDAN VAZGEÇMEKdegistirmek

Her ne kadar inkar etsek de biz kadınlar özellikle karşımızdaki erkekleri ve hatta tüm insanları istediğimiz gibi olmasını arzu ederiz. Bu arzunun doğal refleksi olarak da onları yaptığımız küçük kurgu ve akıl dolu planlarla yavaş yada hızlı biçimde değiştirme çabasına gireriz. Genel olarak hepimiz iyi niyetli olarak bunu yapsak da büyük değişimlerin hızla veya tümü ile olması eşyanın tabiatına olduğu gibi insan tabiatına da aykırı. Dolayısı ile bunu başaramama durumunda ki bunu başarmak neredeyse mümkün değil, büyük hayal kırıklıkları ve stres yaşamamız kaçınılmaz. İnsanları oldukları gibi kabul etmek hem hayatı kolaylaştırır, hem de gerçek bir yaşam sürmenizi sağlar. İnsanları oldukları gibi kabul edin ki onlar da sizi olduğunuz gibi kabul etsin  🙂

 

       3. MADDİ KONULARI SAPLANTI HALİNE GETİRMEYİNcalisan-kadin

Maddiyat hepimiz için çok önemli bir konu. Burada kastettiğimiz “boş verin paranın önemi yok” değil. Sadece maddiyat ile herşeyin çözüme ulaşacağı düşüncesinden sıyrılmanız gerektiği. Çünkü sadece paranın çözemediği konular olduğunu hayat içerisinde görmüşsünüz veya göreceksiniz. Para insanın hayatı güzel yaşaması için sadece bir araçtır. Bunu aklınızdan çıkartmazsanız zaten önünüze gelecek maddi imkanları korku perdeleri önünüzden çekildiği için görecek ve çok daha kolay arzu ettiğiniz imkanlara kavuşacaksınız.

 

   

    4. SADECE EVLİLİĞE VE ÇOCUK DOĞURMAYA ODAKLANMAYIN

Genel olarak biz kadınların ergenliği takip eden yıllarda tek odağı evlenmek ve çocuk sahibi olmak olabiliyorevlilik2. Bu muhteşem 2 duyguyu yaşadıktan sonra hayat bilinmeyen ve sadece eş ve çocuk odaklı hale gelip bizlerin kendini unuttuğu bir dönem içerisine sürüklenebiliyor.

 

     

   5. ARKADAŞ SEÇİMİNE DİKKATarkadaslik

Genellikle hayatı katlanılır kılabilmek için seçtiğimiz arkadaşlıklar bizleri farkı yönlerde etkileyebilmekte. Sahip olduğunuz arkadaş ile kurduğunuz arkadaşlığın şekli hayat yolunda bizleri strese sürükleyen bir etken olabiliyor. Buna örnek vermek gerekirse eğer arkadaşınız hayatı çok daha kolay karşılayan bir yapıya sahipse sizin hayatınızı kolay olması yönünde güdülüyor, eğer olumsuz karşılayan pesimist bir kişilikse olumsuz yönde etkileyerek stres duygusunun içerisine itebiliyor. Daha stressiz bir yaşam için hayatı daha fazla gülerek karşılayan arkadaşlıklar edinilmesi gerekiyor.

 

     6.  TATİL BİR LÜKS DEĞİL BİR GEREKLİLİKTİR. tatil

İçerisinde bulunduğumuz maddi kaynaklı dünya düzeni insanlara tatilin bir lüks olduğunu aşılamakta. Halbuki tatil insanların yenilenmek hayata taze başlangıçlar yapabilmek için bir gerekliliktir. Her sene en az 2 adet büyük yada küçük fark etmez kendinize tatil imkanı vermelisiniz. İçerisinde bulunduğunuz olumsuz durumlara daha kolay göğüs gerebilmenizi sağlayacak olan vereceğiniz küçük molalar. Tekrar ediyoruz. Uzun yada kısa maddi durumunuza uygun 1 sene içerisinde en az 2 tane tatil yapacak şekilde kendinizi ayarlayın ve bunu muhakkak yapın. Tatilinizi evde değil mutlaka ev dışarısında tabiatla yakınlaşabileceğiniz bir yerde değerlendirmeye çalışın.

 

     7.  MUTLAKA BİR HOBİ EDİNİNhobi

Her insanın bir hobisi olmalıdır. Bu herhangi bir şey olabilir. Etrafınızdaki insanların söylediklerine odaklanmak zorunda değilsiniz kendi hobinizi mutlaka bulmalısınız. Bu el ile yapabileceğiniz sanatsal bir aktivite de olabilir yada dans etmek gibi bir faaliyet de olabilir. Hobi edinmek konusunda en önemli nokta hobi konusunun sadece sizin olacağı ve illa eşinizle,sevgilinizle ya da arkadaşınızla birlikte yapılmak zorunda olmadığınız, hatta mümkünse sadece kendi edineceğiniz ve kimseye bağlı kalmayacağınız bir hobi sahibi olmanızdır. Böylelikle sadece kendinizle baş başa kalabilir, yaşamınız içerisinde süre gelen akışın dışarısında farklı bir alan yaratabilirsiniz. Hobi edinmeniz hayatın üzerinizdeki baskısını azaltacak ve sizlere çok daha gerçek bir alan yaratarak gereksiz stresi boşaltabilmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Erkeklerin bu konuda bizden daha başarılı olduklarını oynadıkları konsol oyunlarına odaklanmaları ve hiç bir şey görüp duymadıkları durumundan gözlemleyebilirsiniz. İnanın bu aslında yanlış bir şey değil. Siz de yapın bir hobiniz olsun ve sadece ona odaklanın ne gözünüz o hobiyi gerçekleştirirken başka bir eyi görsün ne de kulağınız duysun.

 

8. SPOR YAPINyuruyus-yapmak

Fizyolojik durumunuzu bilmiyoruz fakat spor yapmanız stresi azaltan önemli faktörlerden biridir. sizlere önerimiz en azından belirli mesafeleri,yürüyerek kat etmeniz  bile stres düzeyinizi düşürecektir ve daha dinç olan bedeninizin bir parçası olan beyninizde daha sağlıklı kararlar verebilmeniz konusunda çok daha kuvvetli olur.

 

Yukarıda belirttiğimiz şekilde bu 8 maddeyi uygulayabilmeniz durumunda çok daha uzun yaşayan, hep genç kalan, daha kuvvetli bir kadın haline geleceğinize emin olabilirsiniz.

Tavsiyeler ve Kişisel gelişim ile ilgili diğer yazılarımızı OKUMAK İÇİN …

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Stressiz günler dileriz…

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.