İdrar Tutmak ve Zararları

Kadınlar olarak sürekli yaşadığımız sorunlardan biri sürekli idrar yapma ihtiyacı duyuyor olma durumudur.Evden çıkarız daha köşeyi dönmeden tekrar sıkışırız. Yemekten çıkarız olduk olmadık yolun ortasında çok münasebetsiz bir yerde çişimiz gelir. Erkekler gibi öyle sokak ortasında duvara dönüp açı değiştirerek de gideremediğimiz bu idrar yapma ihtiyacı hayatımızın her noktasında bizleri zor duruma düşürür. Bir de bu yetmiyormuş gibi çok narin ve mikrop kapıp hastalanmaya çok müsait olan anatomik yapımız gereği temizlik konusunda sıkıntı yaşarız. Yok tuvalet hijyenik midir acaba, önce girenlerde bir hastalık var mıdır . İşte bu ve benzer konularda tüm kadınların ortak hareket şekli çişini tutmak doğrultusunda olur. İdrarını tutmanın bizleri şekilden şekle sokmak ve bundan dolayı utandırmanın yanı sıra bir çok zararı vardır…

 

Çişini tutmanın zararları

İdrar tutmanın zararları konusunda kadınlar olarak hepimizin bilmesi gereken birkaç bilgiyi sizinle paylaşmak isteriz. Öncelikle belirtelim , “Kadınlar Prostat olur mu “diye korkmayın. Prostat bezleri sadece erkeklerde bulunmakta dolayısı ile Kadınlar prostat olmaz ama idrar tutmanın kadın sağlığı açısından  birçok farklı tehlikesi vardır…

 

İdrar tutmanın zararları nelerdir ?idrartutmak

  • İdrar Tutmak Kas Yapısına Zarar Verir

İdrar tutmak yaklaşık 300-350 mililitre olan idrar kesesinin genişlemesine sebep olur ve bu genişlemeden dolayı kas yapısı genellikle zayıflar.

  • İdrar Tutmak Mikrobik Enfeksiyonlara Sebep Olur

Vücudun idrar tutmaya alışması sonucu tutulamayan idrarın geriye böbreklere itilmesi sonucu kanallarda olan mikropların böbreğe girmesine ve bunun sonucu da böbrekte tekrar süzülmeye çalışan dışarıdan gelen idrarla birçok mikrobik rahatsızlığa maruz kalabiliriz…

 

 

  • İdrar Tutmak Böbrek Rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Uzun süre idrar tutmak böbreklerde iltihaplanma sistit gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Böbrek rahatsızlıklarından biri olan Böbrek Yetmezliği ölümcül bir rahatsızlıktır. Çocuklukta oyundan yada yapılan eğlenceli aktiviteden kendini alıkoyamama gibi nedenlerle başlayıp ardından az önce belirttiğimiz sebeplerden dolayı süre gelen idrar tutma alışkanlığı Böbrek Yetmezliğine sebep olabilir.

Aynı zamanda idrar yolu iltihaplanması sorunlarının bir çoğu çiş tutma alışkanlığından doğar…

 

  • İdrar Tutmak İleride İdrarı tutamamanıza neden olabilir.

Az önce belirttiğimiz idrar tutmanın kas yapısını bozması durumu ile karşılaşıp bir süre sonra tutamaz hale gelebilir ve hayat kaliteniz çok fazla bozulabilir.

Eğer çocuğunuz var ise veya etrafınızda çocukları olan tanıdıklarınız varsa onları da çocuklarını en fazla 2 saatte 1 tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri gerektiği bilgisini mutlaka verin. İleride yukarıda belirttiğimiz sorunlar ile karşılaşmaması açısından yardımcı olmuş olacaksınız.

İdrar Tutmak ve Zararları Konusunda öğrendiklerimizin ardından heğimizin tuvalet alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmesi ileride yaşayabileceğimiz kadın hastalıkları ile ilgili sorunlardan biraz daha uzak olmamız konusunda bizlere yardımcı olacaktır. 

 

Sağlıklı günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.