Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur ?

Cinsel ilişki bir ikili ilişkinin en temel kavramlarından biridir. İlişkinin Temel yapı taşlarından birini oluşturan cinsel ilişki bir kadının duygusal bağ kurduğu erkek ile arasında geçen en özel ve mahrem temel durumu inşa eder…

 

Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenleri

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Hem kadınlarda hem de erkeklerde gözlemlenebilen cinsel isteksizlik her iki cinsel kimlik açısından farklı nedenlerden dolayı olabilmektedir.

Cinsel isteksizlik kavramını birazcık açmak gerekirse çok basit bir dille ne Partner eşliğinde cinsel ilişkiye girme , ne de kendi başına mastürbasyon yapma ihtiyacı duymama durumudur.

 

Cinsel isteksizlik erkeklerde genellikle iki ana başlıkta toplanır.

 1. Fizyolojik problemler sonucu cinsel isteksizlik
 2. Psikolojik nedenler Dolayısıyla cinsel isteksizlik

ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİK KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN …

Kadınlarda cinsel isteksizlik 2 ana başlık altında toplanabilir.

“Cinselliğin sadece erkek cinsel organının kadın cinsel organına nüfuz etmesi olarak algılanmaması gerekmektedir.”

 1. Primer cinsel isteksizlik: kadınlarda Primer cinsel isteksizlik kadının ergenlik Döneminden itibaren cinselliği ilgi duymaması anlamına gelmektedir. Bunun psikolojik nedenleri olabildiği gibi fizyolojik nedenlerden dolayı Primer cinsel isteksizlik durumu söz konusu olabilir.
 2. Kadınlarda Sekonder cinsel isteksizlik: Kadınlarda sekonder cinsel isteksizlik ikincil nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bunlardan biri kadının ilerleyen yaşı Dolayısıyla menopoz öncesi ve menopoz dönemi semptomları Diğeri ise psikolojik diğer nedenlerdir. Sekonder cinsel isteksizlik daha önce cinsellik ihtiyacı duyan Fakat daha sonra bu isteği kaybeden kadınları ifade eder.
 • Sekonder cinsel isteksizlik durumu ya fiziksel ya da psikolojik olarak kadın tarafından yaşanılan başarısız cinsel ilişki deneyimleri sonucu cinsellikten soğuma ya da cinsel kimliğinin oluşması sonucu hemcinsine ilgi duyma yani eşcinsellik durumu olabilir.
 • Özellikle doğum sonrası annelik duygusunu olması gerekenden çok daha fazla giren kadınlarda cinselliğin misyonunu tamamladığı duygusu veya annelik duygusu ağır basarak psikolojik anlamda cinselliği yok sayma duygusuna girebilir.
 • Evlilik veya sevgililik durumunda olduğu kişiyi Aslında sevmediğini anlamak sonucunda kadınlar partnerleri ile cinsel ilişkiye girmek istemeyebilir. Bu durum aynı zamanda kadının aklında başka bir erkek olması durumunda da söz konusu olabilir.
 • Menopoz öncesi semptomların da veyahut menopoz dönemi süresince kadınlar cinsel isteksizlik duyabilir.
 • Farklı deneyimler Dolayısıyla cinsellikten tiksinme duygusu ağır basabilir ve cinsel isteksizlik durumu söz konusu olabilir.
 • Fizyolojik nedenlerden dolayı hissedilen acı korkusu ile cinsellikten soğuma kadınlarda görülebilmektedir.
 • Partneri tarafından cinselliğin tek taraflı bir iletişim haline dönüşmesi kadınları cinsellikten soğutabilir.
 • Tekdüze bir cinsel yaşam kadın için cinselliği sıradan bir iş haline getirerek bir görev adlı etmesine neden olabilir Ve bu durum cinsel ilişkiye girmekten soğutabilir….

 

Cinsel ilişkiden soğumanın tedavisi var mıdır ?

kadinlarda-cinsel-isteksizlik-duygusu-soguma

Her ne kadar belli bir dönem sonrasında cinsel ilişkiye girmekten soğuma durumu normal görülse de Aslında cinsel ilişkiye girmekten cinsel ilişkiden soğumak normal bir durum değildir.

Fizyolojik sorunlar nedeniyle cinsel ilişkiden soğuma sorununun tedavisi nedir ?

Fizyolojik nedenlerden dolayı cinsel ilişkiden soğumanın çözümü bir kadın sağlığı uzmanına görünerek Öncelikle kadınların sağlığı için bu sağlık sorununun çözülmesi Hayati önem taşımaktadır.

Ardından cinsel hayatın sağlığa kavuşması mümkündür.

Psikolojik nedenlerden dolayı cinsel ilişkiye girmekten soğumanın tedavisi için gereken ilk şehir sorunun tespit edilmesi ardından Bu soruna yönelik olan Tedavinin cerrahi Medikal bitkisel veya yaşam şeklini iyileştirme şeklinde çözümleri uygulanır…

 

Psikolojik nedenlerle cinsel ilişkiden soğumanın tedavisi nedir

Kişilik daha önce yaşadığı olumsuz cinsel deneyimler, duygusal anlamda farklı yönelimler ( özgür olmayan eşcinsellik duygusu ) , istediği kişiyle birlikte olmama durumu, cinsel anlamda erkeğin tek taraflı tatmine odaklı olması  gibi birçok nedenden veyahutta nedenler bütününden dolayı cinsel isteksizlik hissediyor olabilir.

Bu durumun çözümü için konusunda uzman bir psikolojik danışman dan destek alınması gerekliliği çok önemlidir…

 

Cinsel isteksizliğin olumsuz sonuçları nelerdir?

kadinlarda-cinsel-isteksizlik-duygusu-iliski-uzarinde-vekendi-uzerinde-olumsuz-etkileri

Cinsel isteksizlik durumunun en olumsuz sonuçlarından biri kadınların bu durumu yaşları ilerlemesi veya belli bir çoklukta yaşamaları sonucu “Normal” olarak addetmeleri durumudur.

Cinsel isteksizliğin olumsuz sonuçları karşılıklı olarak duygusal anlamda tatmin olmama mutlu olmama gibi sonuçlar doğurmaktadır. Nihayetinde cinsellik iki kişi tarafından paylaşılan bir durum olarak görünse de aslında kişinin kendi ruhu ile bedeni arasında bağ oluşturan çok önemli bir faktördür. Dolayısıyla isteksizlik durumu doğal olarak yetersizlik duygusunu da birlikte getirebilir bu durum kişinin kendi ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkide bulunabileceği gibi aynı zamanda ilişki dinamiklerini ve kişinin kendisine ait olan ilişki duygusunu da olumsuz yönde etkileyebilir.

Cinselliğin sadece erkek cinsel organının kadın cinsel organına nüfuz etmesi olarak algılanmaması gerekmektedir.

Sağlıklı cinsel iletişim Dokunmak öpmek koklamak bedensel tüm seksüel kavramları ifade eden bir bütündür. Bu bütün doğal olarak karşınızdaki kişi için olumsuz sonuçlar doğuracağı gibi aynı zamanda kişinin kendi iş dünyasında da farklı olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Eğer cinsel isteksizlik durumunuz varsa lütfen Bunun nedenini bir an önce bulun Eğer bulamıyorsanız mutlaka bir uzmandan konu ile ilgili yardım alın…

DİĞER CİNSEL SAĞLIK YAZILARIMIZI MUTLAKA OKUYUN

yada

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. OKUMAK İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.