CİNSEL İSTEKSİZLİK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kadınlar için cinsel sağlık hem psikolojik hem bedensel sağlıkları açısından çok önemlidir. Cinsel sağlık göstergelerinden biri de cinsel istek durumunda meydana gelen keskin değişimlerdir. Cinsel sağlık sorunlarından en önde gelenlerinden biri de cinsel isteksizliktir. Bugün sizlerle kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri konusunu paylaşmak istiyoruz.^..

Reklam

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur ?

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ
kadinlarda-cinsel-isteksizlik-sorunu-2

Günümüzde Kadınlarda 20-30’lu yaşlardan itibaren bile cinsel istek sorunları görülebiliyor. Hatta cinsel isteksizlik cinselliğin ilk başladığı dönemlerden itibaren bile oluşabiliyor. Ancak özellikle orta yaşlardan itibaren, menopoz süreciyle başlayarak vücut hormon değişiklikleri olmasıyla birlikte kadınların cinsel isteksizliğinde artış olmaktadır. Yani yaş ilerledikçe cinsel isteksizlik yaşama olasılığı da artıyor. Ancak burada çok ilginç bir durumdan bahsetmek gerek.

Yapılan çalışmalar yaşla birlikte cinsel isteksizlik yaşayan kadınlarda artış olduğunu ancak bu durumdan rahatsız olan kadınların sayısının azaldığını gösteriyor. Yani kadınlar yaşla birlikte cinsel isteksizlik yaşasa da bu durumdan rahatsız olmuyor. Kadınlar yaşla birlikte meydana gelen değişiklikleri ve cinsel sorunları “normal” kabul ediyor.

Bir de bizim toplumumuzda “benim artık yaşım geçti.” “Anneanne yaşındayım, cinsellikle ne gibi bir alakam olabilir” gibi bir anlayış görüyoruz. Bu durumda da çözüm aramaya yönelmiyorlar. Oysa kadınlarda tüm cinsel sorunların tedavisi vardır. Birçok uzmana göre kadınların en belirgin şikayetleri cinsel davranışların ötesinde, sevgi, iletişim kurma, dokunma konusunda tatminsizliktir. Sorun, cinsel cazibe ve istekle ilgili problemler etrafında toplanmaktadır…

Reklam

 

Cinsel isteksizliğin sebepleri Nelerdir ?

Cinsel isteksizlikte bir veya birden fazla faktör bir arada görülebiliyor.

Hormonal eksiklikler cinsel isteksizliğin başta gelen nedenlerinden biri. Kadınlarda cinsel isteği oluşturan testosteron eksikliği halinde “uyarılma” ve “isteksizlik” sorunu meydana gelebiliyor. Kadınlarda görülen cinsel isteksizlik durumunun hem ilaçla hem de ilaçsız tedavisi mümkün. Bu nedenle menopoz sonrası kadınların kadın sağlığı uzmanları tarafından dikkatle izlenmesi gerekiyor. Bu nedenle hangi sıklıkta kadın doktoruna gitmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir.

Kötü alışkanlıklar Cinsel isteksizliğe neden olabiliyor

Özellikle son dönemde hayat tarzı faktörleri önem kazandı. Sağlıksız beslenme, egzersiz seviyeleri, sigara-alkol kullanımı, aşırı stres gibi olumsuz faktörler hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel isteği azaltabiliyor.

Psikolojik Sorunlar Cinsel isteksizliğe neden olabiliyor

Bunların yanı sıra  sorun altta yatan psikolojik rahatsızlıklar nedeni ile cinsel isteksizlik sorunu meydana gelebiliyor . Özellikle depresyon ve endişe-kaygı hastalıkları, nörolojik problemler, ameliyatlar, kullanılan ilaçlar cinsel isteği azaltabilir. Kadının isteksizliğinde partnerinin etkisi de büyük. Partnerinde erken boşalma, isteksizlik varsa kadın da etkileniyor. Hatta bazı durumlarda partnerin sağlık sorunları veya kullandığı ilaçlara kadar araştırıp tedaviye öyle karar verilmesi gerekmektedir.

İlerleyen Yaş nedeni ile cinsel isteksizlik

Kadın cinsel sorunları hormonal değişiklikler başta olmak üzere çeşitli sebeplerle ilerleyen yaşlarda daha sık görülüyor. Özellikle cinsel isteksizlik, uyarılma ve ağrı sorunu yaşayanlar artıyor. Kadın cinsel fonksiyonlarında yaşla birlikte hem yapısal hem de fizyolojik değişimler meydana gelir. Yaşı ilerleyen kadın cinsel problemler yaşamaya başlarsa “Artık cinselliğim bitti” diye düşünebiliyor.

Cinsel İsteksizlik Sorunu Nasıl çözülür ?

Cinsel isteksizlik ve diğer kadın cinsel problemlerinde öncelikle doğru tanı koymak gerekir. Hasta önce jinekolojik, nörolojik, hormonal, metabolik ve psikolojik yönden incelenir.

Çeşitli tanı ve test yöntemleriyle teşhis netleştirildikten sonra uygun tedavi yolları belirlenir. Kısaca: eğer problem hayat tarzı ile ilgili ise bunlar değiştirilir. Beslenme, egzersiz, alışkanlıklar çok önemli. Altta yatan hastalıklar da araştırılıp sorun varsa çözümlenir. Hormon eksikliği söz konusu ise dışardan desteklenebilir. İlişki problemleri veya depresyon-kaygı-aşırı stres faktörleri veya başka psiko-sosyal nedenler varsa terapiler ile tedavi edilir. Kadın cinselliğinde sistemik veya lokal ilaç tedavilerinin yanı sıra psiko-sosyal tedaviler, kişisel psikoterapi ile çift terapileri de çok önemlidir.

Eğer bu tarz bir sorun yaşıyorsanız mutlaka kadın sağlığı uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Kadın sağlığı açısından cinsel sağlığın büyük önem taşıdığını lüafen unutmayın.

EN ÇOK RASTLANAN KADIN RAHATSIZLIKLARI VE BELİRTİLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN…

Sağlıklı günler dilerim.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.