AMH Testi…

Kadınlar belirli dönemlerde yapılan sağlık tetkikleri gereği testler ile kadın sağlığı konusunda bilgi sahibi olur ve bu testlerin verileri ile hormonların sağlığı  ve doğurganlıkları hakkında bilgi sahibi olur. Bu testlerden biride AMH testidir. Bugün sizlerle AMH testi, neden yapılır hangi değerler neyi gösterir konularını paylaşmak istiyoruz…

 

AMH testi nedir?

amh-degeri-2

AMH testinin açılımı Anti-Müllerian Hormon Testidir.

AMH hormonu, hem kadın hem de erkeklerde bulunan bir hormondur.
Kadınlarda öncü yumurta keselerinin ( folikül ) gelişmekte olan hücrelerince salgılanan bir glikoprotein türüdür…

AMH testi neden yapılır ?

AMH Testi kadının yumurtalık rezervini ölçmek için yapılan bir kan testidir.

AMH Testi kadın doğurganlığı konusuna genelde ağırlıklı olarak kısırlık sorunu araştırmalarında yapılır.
Kadınlarda Anne karnında salgılanmaya başlayan bu hormon menopozun sonuna kadar salgılanmaya devam eder. Fakat menopoz ile beraber hızla azalır ölçülemeyecek kadar düşük seviyeye geriler.

AMH testinin en önemli özelliklerinden biri kadınların üreme sağlığı hakkında sağlıklı veri oluşturmasıdır. Kadınların yumurtalık rezervini gösteren AMH böylelikle yumurta azlığı ya da erken menopoz gibi olumsuzlukların tespitini sağlayabilmektedir.

Kısa süre öncesine kadar tüp bebek tedavilerinde yumurtalık rezervinin takibi amacı ile FSH testi yapılırken sağlık alanında olgunlaşayeni gelişmeler doğrultusnda AMH testi kadınların doğurganlık durumlarında belirleyici etkisi olan yumurta rezervi ve kalitesi konusunda çok daha kesin veriler veren bir kaynak olmuştur…

AMH Testinin tüm yapılma nedenleri

 • AMH testinin en yaygın olarak yaptırılma amacı kadınların yumurtalık rezervinin ölçümlenmesidir. Kadınlar belli sayıda yumurta ile doğar ve bu yumurtalar gördükleri her adet süreci ile birlikte azalır. AMH testi (over rezervi) yumurtalık kapasitesini ölçmek için kısırlık araştırmasında ve tüp bebek çalışmaları için istenir..
 • AMH ,Polikistik Over Sendromu
  (PCOS) rahatsızlığı şüphesi olan kadınlarda kadın sağlığı uzmanları tarafından tanı amaçlı istenerek yumurtalıkların fonksiyonları ölçülür ve değerlendirilir
 • AMH Yumurtalık kanseri şüphesinde, kanser tedavisi sonrası hasar tespitinde kadın sağlığı uzmanları tarafından istenilen bir testtir.
 • AMH Menopoz dönemi tespitinde yapılan bir testtir…

 

AMH Testi Nasıl Yaptırılır?

Kan örneğinden bakılarak yapılan bir testtir. AMH testi yaptırmak iç kan vermek yeterlidir. AMH Testi adetli olmayı gerektirmeyen herhangi bir gün yapılabilir .

AMH değeri kaç olmalı

amh-degeri-3

Ortalama 38 yaşından genç kadılarda yapılan AMH testi normal değerleri 2.6 – 6.8 ng /ml aralığında olması normal kabul edilir.

Amh değerinin yüksek olması anlama gelir

Bir çok hormon  bozukluğu nedeni ile AMH değeri yüksek çıkabilir.

En çok rastlanan rahatsızlık ise polikistik over sendromu adı verilen rahatsızlıktır

Yapılan testlerde PCOS olan kişilerde AMH testi değeri 6.8 ng /ml den daha yüksek seviyede olduğu görülmektedir…

 

AMH Seviyesi Düşük Çıkarsa Ne Olur?

Üreme sağlığı açısından AMH testinde değerlerin düşük çıkması kadındaki yumurta sayısı düşüklüğünü gösterir. 1’in altındaki değerler acele et yumurta bitiyor anlamını taşır.
AMH sonucu düşük çıkan ve anne olmak isteyen kadınların zaman kaybetmemeleri gerekmektedir. Yumurta dondurma bu aşamada gebelik şansını korumak için önerilen yöntemlerden biridir…

AMH Testi ile FSH Testi Arasındaki Fark nedir ?

 • Açlık tokluk AMH testini etkilememektedir.
 • FSH‘ın aksine AMH testi için adetin herhangi bir günü yapılabilir.
 • AMH Testi Yumurtalık Kapasitesini FSH testine oranla çok daha net ölçüleyemeyebilir. FSH değeri saatler içerinde oynar ve değişkenlik gösterir, AMH değeri ise sabittir.
 • AMH testi kadındaki yumurta rezervinin sayısını göstermektedir.
 • AMH testi doğum kontrol haplarından etkilenmemektedir.

AMH Testinin Önemi

AMH testi Tüp Bebek Tedavisi sırasında uzmanlara kişiye özel olarak en doğru tedavinin oluşturulabilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine, ne tür ilaçlar kullanılacağına dair bilgi vermektedir.
Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.