Kadınlara Özel Tacizden Korunma Yöntemleri

Gün geçmiyor ki yeni bir kadın tecavüz ve cinayet haberi ile karşılaşıyoruz. Kayıp kadınlar hunharca öldürülen kadınlar, taciz tecavüz , çocuk istismarı. Hiç kimse bedeninin özel sınırlarının isteği dışında aşılmasını istemez fakat biz kadınların gerek fiziksel gerekse sözel olarak tacize uğrama oranları erkeklere nazaran çok çok daha fazla. Bu nedenden dolayı tacize uğrama ihtimalini ortadan kaldırabilmek için kadın sitesi tavsiyeler ve kişisel gelişim bölümümüzde anlık uygulamaya tabii bazı ” tacizden kaçınma yöntemleri ” tavsiyelerinizi sizinle paylaşmak istiyoruz…

 

Her kadın tacize uğruyor

kadinlara-tacizden-korunma-tuyolari-ne yapmali

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre dünyada ortalama 55 yaş sınırına Erişen kadınlar hayatlarında en az 1 defa erkek veya hemcinsi olan kadınlar tarafından tacize uğramakta. Bu durum kimi zaman fiiliyata geçerek bir şekilde tecavüz noktasına kadar gelişebilmektedir. Biz bu konuyu sizler için sıkıcı bir hale getirmek istemiyoruz ve direkt olarak sizlerle aniden gelişen olumsuz durumlar da mesela toplu taşıma aracında iken tek bayan olduğunuz gibi özel durumlarda uygulayabileceğiniz bazı basit taciz önleyici taktikler öneriyor olacağız…

 

Tacizden korunmak için ne yapmalı

Kadınlara Tacizden Korunma Tüyoları
Kadınlara Tacizden Korunma Tüyoları

Öncelikle aşağıda size belirttiğimiz tavsiyelerin önleyici bazı yöntemler olduğunu ve tacize uğrama anında uygulanacak şekilde  değil uğrama ihtimalini ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu belirtmek istiyoruz.

 • Toplu taşıma aracında tacize nasıl önlem alınır ?

Bir toplu taşıma aracı içinde yolculuk yapıyorsunuz ve ne yazık ki tek kadın sizsiniz bir sebepten dolayı kendinizi güvende hissetmiyorsunuz. İlla Çevrenizde bulunan bir erkeğin sizi taciz etmiş olması gerekmiyor, siz olma ihtimaline karşı huzursuzluğu gidermek istiyorsunuz.

 1. Eğer ayakta duruyorsanız, öncelikle otobüsün ,trenin, minibüsün veya Metrobüsün her alanına hakim olabileceğiniz en arka ve hatta en önüne Doğru giderek sırtınızı cama veyahut bir duvara vererek her yere hakim olabilecek şekilde durmaya gayret edin. Böylece arkanızdan herhangi bir şekilde elle veya farklı bir şekilde tacize uğrama ihtimalini en aza indirmiş olacaksınız
 2. Telefonunuz yanınızdaysa sesini olabildiğince kısarak sanki erkek arkadaşınızı, babanızı ya da ağabeyinizi arıyormuş numarası yapabilirsiniz. Kendisine içinde bulunduğunuz otobüs veya minibüsün hangi hat olduğunu orta bir seste herkesin duyabileceği şekilde söyleyip bulunduğumuz yeri ve ne kadar süre içerisinde orada ( varacağınız yerde olacağınızı belirtin. Aynı zamanda sanki o da sizinle aynı yerden gelip aynı yere gidiyormuş gibi minibüsün içerisinde mutlaka bir yerde yazıyordur plakasını bakarak ” öyle mi o zaman yolda belki bana rastlarsın bindiğin Aracın plakası şu” diyerek orta bir sesle söyleyebilirsiniz.
 3. Olabildiğince Maskülen (erkeksi ) tavırlar sergileyin. Üzerinizde ne kadar seksi bir kıyafet olursa olsun bacak bacak üstüne atmamalısınız pelvisinizi ( kalça bölgesi )  biraz öne doğru verin ve erkek tabiriyle yengeç duruşuna geçtiğimiz an karşınızda , çevrenizde bulunan libidosu yükselmiş veya yükselmek için fırsat kollayan haddini aşma ihtimali olan erkeklerin alt benliklerini karşısındakinin rahatlıkla hükmedilebilecek olan bir kadın olduğundan ziyade dirençli bir erkek olduğu hissini uyandırma ihtimaliniz yüksektir.
 4. Çevremizdeki insanlarla yada şoförle iletişim kurarken cümlelerin başına yine maskülen bir tonla “abicim” gibi bir ek koyabilirsiniz aynı zamanda telefonla konuşurken de koyu bir tonla “abiciğim, abisi” gibi kelimeleri çok fazla tekrarlamamak kaydı ile kullanabilirsiniz.
 5. Toplu taşıma araçlarından bineceğiniz noktayı mümkün olduğunca kalabalık, aydınlık yada dükkanların yoğun olduğu bir alanda seçmeye özen gösterin. Eğer gece yolculuk ediyorsanız mutlaka uzun dahi olsa ışıklı sizin çevrenizi ve etrafımızdakilerin sizin görebileceği yerleri seçmeye dikkat ederek belirleyin…

 • Yalnız başınıza bir yerde yürürken dikkat

 1. Az önce de belirttiğimiz gibi mümkün olduğunca Işık olan ve etrafınızda yerleşim yerleri bulunan Sokak veya Yolları seçmeye gayret edin.
 2. Kıyafetiniz ne kadar çıtı pıtı olsa da,  yine pelvik bölgenizi öne çıkartarak hafif bir yengeç yürüyüşü yapmaya gayret edin.
 3. Çantanızı kolunuzda değil elinizde aşağı sarkıtarak yürüyün Böylece kadınsı tavırlarınız biraz da olsa erkeksi hale gelecektir.
 4. Telefonda konuşmuyor olsanız bile telefonu kulağınızda tutun. Sesini kapatın tabi biri ararsa rolünüz ortaya çıkabilir.
 5. Takip edildiğinizi düşünüyorsanız sanki telefonuna kayıt ediyormuş ya da fotoğraf çekiyormuş gibi takip edildiğinizi düşündünüz yöne doğru çok hızlı hareket etmeden sanki çekim yapıyormuş gibi yavaş yavaş dönün. Böylece bizi takip eden kişiyi karşımızdaki birine gösteriyor yada  fotoğrafını çekiyormuşsunuz hissini uyandırırsınız
 6. Asla koşmayın. Kişi o an henüz aklında ki kötü düşüncelerle sizin sınırlarımızı zorlamaya , taciz etmeye karar vermemişse onu hızla buna karar verme doğrultusunda teşvik etmiş olursunuz. Bu çok hayvansal bir harekete geçme şeklidir. Mümkün olduğunca sakin kalmaya gayret edin.
 7. Eğer Mümkünse, Saat kaç olursa olsun size yardımı olabildiğince hızlı şekilde ulaştırabileceğine inandığınız biriyle gerçekten telefonla konuşun.  Saat kaç olursa olsun lütfen gereğinden fazla nezaket göstermeyin. Söz konusu olan sizin hem ruh hem de bedensel sağlığınızdır…

 

Tacize uğrayacağınız hissi çok yoğun ve hatta bundan emin gibi hissediyorsanız mutlaka birden fazla kişinin bulunduğu bir ticarethaneye girin veya hemen 155 polis imdat arayın ardından da lütfen size yardım edebilecek birini arayın. Artık teknoloji ilerledi ve telefonunuzun navigasyonundan polis karakolu gibi bir yeri bulabilirsiniz ve yakınsa oraya sığınabilirsiniz.

Allah korusun tacize uğrar yada  çok daha kötü durumlarda kalmanız söz konusu olursa lütfen gerekli kadın kolları ve polis gibi güvenlik güçlerine konu ile ilgili bilgi vermekten çekinmeyin. Bu olumsuz yaşanmış olaydan dolayı utanması gereken Sizler değilsiniz. Bu çirkin durumlar hepimizin her yerde her an başına gelebilecek olan Bizim isteğimiz dışında meydana gelen olumsuz  olaylardan biridir.

Ayrıca giydiğimiz kıyafetler, yaptığınız makyajdan yürüyüşünüz kadınsı olmasından dolayı hiç kimsenin sizi taciz etmeye ve bedensel ve ruh sınırlarınızı çiğnemeye hakkı yoktur. Bu yüzden nerede nasıl yeneceğini ve davranacağını ve nasıl sonuçlar oluşturabileceğini kendiliğinden rahatça idrak edebilen Biz kadınlara bu şekilde ne tavsiye verilmesini kabul etmiyor ne de tavsiye vermeyi tercih ediyoruz.

Çocuklarınızı tacizden korumak için önerileri BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Sevgiyle kalın huzurlu günler diliyoruz

Benzer yazılar

2 yorum var: “Tacizden Korunmak için önemli Tavsiyeler

 1. Bunu Turkce bilmeyen biri mi yazmis? Direk Ingilizce bir siteden Google ile cevirdiginiz bir yazi mi yoksa? Bazi cumleler anlasilmiyor bile. Okumadan, ustunde gecmeden, duzeltmeden mi yayinliyorsun yazilarinizi?

  1. Bahar Hanım ,
   Öncelikle Olumlu uyarınızı için çok teşekkür ediyoruz. Gerekli düzenleme yapılmıştır. Amacımız kadınlara yardımcı olmaktır. Yazım hataları editör onayı alınarak denetlenmekte fakat bazen bu tip hatalar gerçekleşmektedir.
   Saygı ve sevgilerimizle

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.