Kadın tipi Kanser Belirtileri Nelerdir ?

Çağımızın hastalığı olan kanser Biz Kadınlar için özellikle kadınlık ile ilgili organlarımız olan göğüs veya diğer adıyla meme Rahim Rahim ağzı ve yumurtalık bölgelerinde hayatımızı erkeklerden farklı biçimde tehdit etmekte. Bugün sihirli kadın sitesi kadın sağlığı bölümünde “Rahim, Rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerinin belirtileri” yazılımızı  sizinle paylaşarak erken tanı koymanız konusunda yardımcı olmak arzusundayız…

Reklam

Kadın üreme organı kanserlerinin belirtileri nelerdir ?

Bu yazımızda sizlere paylaşacağımız kadınlık organı yani  üreme organı kanserleri konusunda ön belirtiler doğru şekilde izlenip kadın sağlığı ile ilgili doktorlara erken başvurulması durumunda söz konusu olan Erken teşhis hayatta kalabilmemiz ve daha kaliteli bir yaşam süre bilmemiz için hayati önem taşımakta.

Erken teşhis ve zamanında tedavi konusunda kişilerin kendi bedenlerini tanıyıp semptomlara yani ön belirtilere hakim olması bir çok hastalıkta olduğu gibi kadınlık kanserleri konusunda da çok büyük hayati önem taşımaktadır. aşağıda sizler ile paylaşacağımız semptomlar en yaygın biçimde gözlemlenen kadınlık kanserleri ile ilgili belirtilerdir. Bu belirtileri kendinizde gözlemleye bilir ve erken teşhis ve tedavi konusunda kadın hastalıkları uzmanları ile birlikte gerekli tedavileri uygulayarak hayatınızı kurtarabilir ve daha kaliteli  uzun  bir hayat yaşayabilirsiniz….

  • Vajinal Koku
vajinal-kanserlerinin-belirtileri-kotu-koku

Akıntılı kanlı ve içerisinde parçalar içeren durumlara eşlik eden vajinal kötü kokular rahim ağzı kanserlerinin de yaygın belirtilerinden biridir. Aynı zamanda bu kokular Rahim ağzındaki Tahribattan veya lokal olarak ilerlemiş büyük olarak nitelendirilebilecek tümör türlerinde de meydana gelebilmektedir.

Yumurtalık iltihaplanmaları türlerinde üşütmeye bağlı olarak böbrek sorunları yaşandığında vajinal kokular oluşabilmektedir. Dolayısı ile her koku rahim, rahim ağzı veya vajinal kanser türlerinden biri olmayabilir fakat koku mutlaka olumsuz bir durum göstergesidir ve ihmal edilmemelidir

Bu durumun ne olduğunu öğrenmek ve farklı bir soruna yol açmasının önlemini almak için yine, Vajinal kötü koku durumlarında kadın hastalıkları uzmanınıza danışmanızı  tavsiye etmekteyiz…

 

  • Olağan Dışı Vajinal Akıntılar

Olağandışı vajinal akıntılar Rahim iç duvarı yada rahim ağzı kanseri sebebiyle meydana gelen doku tahribatının belirtisi olabilmektedir.

Akıntılara eşlik eden kanama nedeniyle kahverengi akıntılar olarak gözlemlenen akıntı türleri enfeksiyonu işaret eden iltihap benzeri yeşil sarı bir renkte olabilmektedir…

Reklam
vajinal-kanserlerinin-belirtileri-akinti
  • Adet dönemi dışında gerçekleşen kanamalar

Adet dönemi dışında veya cinsel ilişki sırasında ki Herhangi bir olağandışı durum veya zorlama haricinde meydana gelen içsel vajinal kanamalar kadın üreme organı kanser belirtilerinden en önde gelenlerden biridir.

Tabii ki her türlü kanamayı kanser kanaması olarak nitelendirmek mümkün olmamaktadır özellikle Üreme çağındaki kadınların hormona bağlı ve mevsimsel değişikliklere bağlı olarak adet kanamaları günlerinde şaşırma lar farklılıklar miktarlarında değişiklikler gözlemleme bilmektedir.

Cinsel ilişki sonrasında veya sırasında meydana gelen kan lekelenmeleri tarzındaki kanamalar rahim ağzı kanserinin belirtileri olabilmektedir.

Doğurganlık dönemi bitmiş yani menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda görülen vajinal kanamalar Kesinlikle ihmal edilmemelidir rahim kanseri türlerinin belirtilerinden biri Yüksek ihtimalle olabilmektedir. Bu tarz bir durumla karşılaşan menopoz dönemi kadınlarının oyalanmadan bir kadın hastalıkları ve doğum hastalıkları uzmanı tarafından tetkiklerini yaptırması gerekmektedir…

 

 

 

  • Karın, Alt Kasık, Alt Bel’de Olağandışı Ağrı
vajinal-kanserlerinin-belirtileri-agri

Kanser ilk evrelerinde herhangi bir ağrı veyahutta acı hissi vermemektedir. Bu vücudun otomatik korunmasına yarayan sigortası olan ağrının önemini ve kanserin ne kadar sinsi bir hastalık olduğunun en önemli göstergelerinden biridir.

Ne yazık ki Alt bel karın ve alt kasık bölgesinde hissedilen olan dışı şiddetli ağrılar genellikle kadın üreme sistemleri kanser türlerinde İleri aşamalarda hissedilmektedir.

Sıvı toplanması ile basınç hissi ile birleşen ağrı yumurtalık kanseri durumlarının ilerleyen aşamalarında ki en yaygın belirtilerinden biridir…

 

  • Karın Bölgesindeki Şişlik
vajinal-kanserlerinin-belirtileri-siskinlik

Karın bölgesinde Adet semptomu olmayan olağan dışı şişlik durumları yine Ağrı’da olduğu gibi çoğu zaman yumurtalık kanseri belirtilerinden biridir ve ileri evrede olan yumurtalık kanseri belirtileri arasında gözlemlenmektedir.

Bu şişliğin nedeni yine kanser nedeniyle oluşan asit sıvısı adı verilen karın iç sıvısının meydana getirdiği şişliktir.

Şişkinliklere çok nadir görülen ve belirtileri yumurtalık kanserine benzeyen farklı türde rahim içi kanser türlerinde de rastlanabilmektedir…

 

  • Sürekli Yorgunluk veya Halsizlik
vajinal-kanserlerinin-belirtileri-yorgunluk

Herhangi bir bedensel ve hatta psikolojik yorgunluğa bağlı olmayan nedensiz halsizlik türleri genellikle ileri evrelerde ki kanser türlerinde gözlemlenmektedir. Rahim kanseri türlerinden bazılarının çok şiddetli kanamalı olanları ilk evrelerde ki kanser türlerinde halsizlik ve yorgunluk yaratabilmektedir.

 

  • Şiddetli kaşıntı

Rahim içi ve yumurtalık kanseri türlerinde Kaşıntı çok yaygın bir biçimde görünmemektedir.

Şiddetli kaşıntı cilt kanseri türünün belirtisi olabilmekte veya farklı bir vajinal hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Menopoz döneminde vajinal bölgede meydana gelen kaşıntılar da kadınların mutlaka kadın hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir, Nadiren de olsa kaşıntılar vulva kanseri adı verilen kanser türünün belirtisi olabilmektedir.

Kadın hastalıkları uzmanları, jinekolog ve tüm doktorlar kişinin kendisini rahat ve güvende hissetmesi ile değişiklik göstermektedir dolayısı ile taraflı bir tavır içerisinde bir kurum veya bir uzman ismini şimdilik sizlerle paylaşmamaktayız.

Tüm kanser türleri ve diğer bir çok kronik ve salgın hastalıkta da olduğu gibi Kadınlara özel olan rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseri gibi vajinal kanser türlerinde de  erken teşhisin Hayat kurtardığını sizlere yeniden hatırlatmak istiyoruz.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı ve mutlu bir gün diliyoruz…

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.