KADINLAR NEDEN ERKEKLERDEN DAHA ÇOK ÜŞÜR?

Kadınlar ve erkekler arasında yaşanan en yaygın diyaloglardan biri kadınlar mı daha soğuk kanlı yoksa erkekler mi daha soğuk kanlı ?. Bu sorunun cevabını ruhsal anlamda aramak bir yana biz bugün gerçek vücut ısısından bahsedeceğiz…

 

Peki erkekler mi daha çok üşür kadınlar mı?

kADINLAR NEEN DAHA ÇOK ÜŞÜYOR
kadinlar-neden-erkeklerden-daha-cok-usur-2

Spor uzmanları herkesin kendine özgü bir üşüme biçimi olduğunu vurgularlar. Çünkü her bireyin teninde sıcak ve soğuğu algılayan sensörler bulunur. Ve bu sensörlerin ciltte dağılımı herkeste farklı olduğundan ısı algısı da farklı bir şeklinde ortaya çıkar.  Örnek olarak bazı insanların burunlarında soğuğu algılayan algılayıcılar (sensörler)  daha fazla olduğundan burunları üşürken, bazılarının ise kulakları veya ayakları hep üşür, bir türlü ısınmaz… Oysa tüm insanlar yaklaşık olarak aynı vücut sıcaklığına sahiptir. Yani ister kadın olsun ister erkek, standart vücut ısısı yaklaşık 36,5 – 37,5 derece arasındadır.

Aşırı üşümenin gözle tespit edilebilen ilk belirtisi ise vücuttaki tüylerin diken diken olmasıdır.  Çünkü tüylerin çıkış noktasında küçük bir kas bulunur ve soğuk ortamda bu kas kasılır. Bu da tüylerin dikleşmesine sebep olur.

Soğuk ortamda bir diğer vücut tepkisi ise dişlerin birbirine vurması ve titreme olup, çenedeki kaslar titremeye başladığında dişler de hızlı bir şekilde birbirine vurmaya başlarlar.

Üşüme nedeniyle kaslarda oluşan istemsiz titreme tepkisi dolaşımı hızlandırıp, ısınmayı sağlar.

Bu nedenle, vücutta bulunan kas oranı üşüme üzerinde etkili bir etmendir. Kadınlarda yaklaşık olarak yüzde 25  (%25) oranında kas varken, erkeklerde ise bu oran yaklaşık yüzde 40 (%40) oranlarındadır. Bu şu demektir; vücuttaki kas oranı yükseldikçe soğuğa dayanıklılık da artar. Bu sebepten dolayı kadınlar, erkeklerden çok üşür. Diğer bir anlatımla kilolu yani yağ oranın fazla olması soğuğa karşı dayanıklı olabilmeye neden olmaz. Tam tersine vücuttaki kas oranı fazla olanlar daha az üşür. Eğer üşümek istemiyorsanız, yağ oranını arttırıp kilo almaya çalışmak yerine kas oranını arttırmak için düzenli egzersiz ve spor yapmayı tavsiye ediyoruz…

 

SORU: Kadınların mı erkeklerin mi vücut ısısı yüksektir ?

Bir insanın normal vücut ısısı 36,5-37,5 derece olduğuna göre kadın ve erkeklerin vücut ısıları aynıdır. Bu gerçeklik karşısında kadınlar neden üşümez veya erkekler üşümez demek doğru değildir. Fakat hastalıklar, aşırı performans ve hatta psikolojik faktörler ısıyı arttırabilir.

Örnek olarak; Aşırı yemek yedik­ten sonra, çok sıcak ve nemli iklim şartlarında, uzun ve yorucu idmanlardan sonra, vücut ısısı yükselir.

Aynı şekilde vücut ısısı zaman olarak bile farklılık arzedebilir. Çünkü vücut sıcaklığı saat 14:00-21:00 arası en yük­sek seviyede, 1,30-7 arası ise en düşük seviyededir.
Yüksek vücut ısısı kesin olmamakla birlikte bakteri veya vi­rüs enfeksiyonu belirtisi olabilir. Zira; Vücut ısısı, güneş çarpması, bazı tür beyin has­talıklar veya beyin hasarlarında ve özellikle çocuklarda meydana gelen sinirsel şok durumlarında çok belirgin oranlarda artar. Çünkü beyin, ısı üretimi ve tüketimi arasında­ki dengeyi kontrol etmek ve böylelikle vü­cut ısısını düzenlemekle görevlidir…

 

SORU: Kadınlarda vücut ısısı neden artar?

CEVAP: Yüksek ateş yaratan ateşli hastalıklar dışında normal olarak kadın fizyolojisi gereği vücut ısısının yükselmesinin en önemli nedeni yumurtlama ilgili olup, başkaca aşırı ısı artışları hastalık habercisi olduğundan, hızlı bir şekilde doktora gidilmesi önerilir.

Bir diğer ifadeyle kadınların vücut ısısı,  adet dönemi boyunca değişkenlik arz edip, tam yumurtlamadan önce belirgin bir şekilde yükselir  ki bu da doğum kon­trolünde ve hamile kalınabilecek günler veya  gebe kalına­mayacak günlerin hesabında kullanılır.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.