Kadınlar Hangi Yaşta ne Yemeli ?

Kadınlar için Her Yaş Ayrı bir güzelliktir. Her dönemin farklı güzellik ve alımlılığı bulunur ve bu güzelliği sağlayan yaşam şeklimiz ve gıda tüketimimizdir. Yaptığımız egzersizler , sosyal yaşamımız ilerleyen dönemlerde sağlık durumumuz üzerinde çok etkiliyken özellikle beslenme şekillerimiz sağlığımız konusunda büyük önem taşıyor. Bugün Kadın Sitesi Sağlık  bölümümüzde sizlerle “ Sağlıklı bir ömür için hangi yaşta ne yemeliyiz? ” konusunu sizlerle paylaşmak istiyoruz…

 

Yaşa göre kadın beslenmesi nasıl olmalı ?

kadinlar-hangi-yasta-nasil-beslenmeli-2

Aşağıda sizlerle paylaştığımız beslenme prensipleri organik ve sağlık açısından olumlu besinler prensibi güdülerek hazırlanmıştır. Hali hazıra aldığınız gıdalar kadar gıdanın sağlık açısından kalitesi de çok önemlidir. Organik ve Ketojenik beslenme prensiplerini zamanında yetişen gıdalar ve sağlıklı besinlerle her yaşta beslenmeyi prensip haline getirmeniz büyük önem taşıyor…

 

20 YAŞLARDA KADINLAR NASIL BESLENMELİ?

kadinlar-hangi-yasta-nasil-beslenmeli-3-0-20-yas-kadinlar-nasil-beslenmeli

Genellikle kadınlar ve yaşa göre beslenme alışkanlıkları konusu ele alındığında 20’li yaşlardan sonra ki beslenme alışkanlıkları ele alınır. Fakat 20 li yaşlardan önce beslenme alışkanlıkları hayatın geri kalanı açısından büyük önem taşır.

20 li yaşlardan önce beslenme alışkanlıklarının sağlıklı besinler ile olması çok önemlidir. Trans Yağlar şekerli gıdalar bu yaşlarda tüketilmemeli. Bunların yerine zeytinyağı organik tereyağı ve şeker alımlarının da organik bal hurma meyve gibi besinlerden sağlanması alışkanlığı ilerleyen yaşlarda da bu alışkanlıkların devamlılığı ve hücre yapısın sağlıklı şekilde oluşması açısından çok önemli .

Aynı zamanda besin miktarlarının çocukluk ve ergenlik dönemi çocuklarında olması gerektiği miktarda olması da ilerleyen yaşlara fazla besin tüketimine bağlı fazla kilo ve ilerleyen yaşlarda kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Tüm vitaminler mineraller mikro besinlerin dengeli ve gereği kadar tüketimi bu yaşlar için çok önemli…

 

20’li YAŞLARDA KADINLAR NASIL BESLENMELİ  ? 

kadinlar-hangi-yasta-nasil-beslenmeli-4-20-li-yas-kadinlar-nasil-beslenmeli

Araştırmalara göre 18  ile 40 yaş arası yetişkin kadınlar günlük aldıkları toplam kalorinin yaklaşık  yüzde 16’sını hazır gıdalardan karşılıyor. Bu sebepten dolayı 20’li yaşlarda, ilerleyen zamanlar için doğru alışkanlıklar kazanmak adına sağlıklı beslenme çok büyük önem taşıyor.

Sağlıklı atıştırmalıklar bu yaşlardaki hızlı yaşam tarzı düşünüldüğünde pratik bir çözüm. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Paketlenmiş sağlıksız gıdalarla hem kendinizi zehirlemeyin hem de  gereksiz kalori almak yerine hızlıca yiyebileceğiniz ceviz, hurma ,  fındık, gibi faydalı ve doyurucu atıştırmalıklara yönelin.

Bol su için Yeterli miktarda su tüketmeye özen gösterin. Okul, iş ve sosyal etkinlikler arasında mekik dokurken su içmeyi unutan genç kadınlar yanlarında büyük bir su şişesi bulundurarak her gün en az iki litre su içme alışkanlığını edinebilir.

Kadınlarda kemik gelişimi 20’li yaşların ortasına kadar devam eder . Bu dönemde beslenme ilerleyen yaşlarda olası kemik sorunları açısından da çok önemlidir. Alınması gereken temel besinler: Kalsiyum ve folik asit’dir.

Her gün en az bin miligram kalsiyum alarak kemiklerinizi güçlendirin. Örneğin, yoğurt ve kefir kalsiyum açısından güzel bir gıdadır.

Haftada en az 1 öğün Balık tüketmeniz hem folikasit hem de Omega-3 açısından çok önemlidir…

 

30’lu YAŞLARDA KADINLAR NASIL BESLENMELİ

kadinlar-hangi-yasta-nasil-beslenmeli-5-30-lu-yas-kadinlar-nasil-beslenmeli

30 lu yaşlarda kalori alımı hem sağlık hem de estetik açıdan çok önemlidir. Aldığınız kaloriye dikkat etmelisiniz.

Yeşil Yapraklı taze sebzeler tüketin . Tatlı yerine meyve tüketin

Kadınlar 30’lu yaşlardan başlayarak her on yılda bir yaklaşık olarak  yüzde beş oranında kas kaybı yaşar. Ayrıca bu yaşlarda metabolizma yavaşlamaya başlıyor .  Bu yaş grubu kadınların 20’li yaşlarındaki gibi beslenerek kilolarını korumaları pek mümkün değil. Bu sebepten dolayı egzersizlerle kaslarını güçlendirmeleri ve sağlıklı  kalori alımına dikkat etmeleri büyük önem taşıyor . Kas kütlenizi sağlıklı biçimde koruyabilmek için egzersizlerinize mutlaka güç antrenmanları ekleyin ve kas kaybını azaltmaya yardımcı proteinlerden oluşan sağlıklı gıdaları ihtiyacınız oranında  tüketin.

Beyaz ekmek ve unlu mamuller gibi Rafine karbonhidratlar ve şekerli yiyecek içecekler  yerine tam tahıllı ürünleri, taze yiyecekleri tercih etmelisiniz.

30’lu yaşlarda da su dostunuz . Bu yaşlarda içecek olarak suyu tercih edin.

30’lu yaşlarda Alınması gereken temel besinler: Protein ve Folik asitler .  Çocuk sahibi olmak için 30’lu yaşlarını bekleyen kadınların sayısı çok fazla. Eğer Sİz de çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız hem kendiniz hem de bebeğiniz için Folik asit alımınızı artırın…

 

40’lı YAŞLARDA KADINLAR NASIL BESLENMELİ

kadinlar-hangi-yasta-nasil-beslenmeli-6-40-li-yas-kadinlar-nasil-beslenmeli

Koyu yeşil yapraklı sebzeler,  Domates  ağırlıklı menüler yapmanız bu yaşlarda çok önemli

40’lı yaşlara gelindiğinde  Kadınlar D vitamini depoları yavaş yavaş tükenmeye başlıyor. Alınması gereken temel besinler,  D vitamini ve antioksidanlar. Yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan emin olun; D vitamini vücudunuzun kalsiyum emilimini artırıyor.

Güneş ışıklarından faydalandığınız günler hayatınızın  parçası olsun

Kalp sağlığınızı korumak için trans yağlar ile işlenmiş gıdalardan ve kızartmalardan kesinlikle uzak durun. En zararlı oldukları tehlikeli yaşlar 40’lı yaşlar .

Kadınların  Özellikle Menopoz dönemine yaklaştıkça kolesterol ve tansiyon değerlerinde yükselme artmaktadır. Düzenli egzersiz ve kalp dostu gıdalar ile bu değerleri düşürmek ve kalbi korumak mümkündür.

40’lı yaşlarda artan hücre hasarı, yaşlanmayı hızlandıran en önemli faktör olarak öne çıkar . Turunçgiller, Kırmızıbiber, orman meyveleri, havuç, tatlı patates ve sert kabuklu yemişler  tüketimini artırın . Bu besinlerde A, C ve E vitamini gibi antioksidanlar hücre hasarını önleye elementler var.  Bu vitaminler, bu besinlerde bol miktarda  bulunuyor…

 

50’li YAŞLARDA KADINLAR NASIL BESLENMELİ

kadinlar-hangi-yasta-nasil-beslenmeli-7-50-li-yas-kadinlar-nasil-beslenmeli

Yapılan uluslar arası araştırmalar kadınlarda 55 yaşından sonra kalp hastalığı riskinin artırdığını gösteriyor.  Aynı zamanda yaş ilerlemesi ile birlikte beyin sağlığı da büyük önem taşıyor

Eğer 50 li yaşlardaysanız daha fazla lifli besinler tüketmeye gayret etmelisiniz . Lifli gıdalar kolesterol düzeylerinin düşmesine yardımcı olmasının yanı sıra kalp sağlığını da korumaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda lifli gıdalar uzun süre tok kalmayı sağlayarak kiloyu kontrol altında tutmaya da yardımcı oluyor.

Bu yaşlarda zihin sağlığı açısından, beyin hücreleri yenilenmesi ve kalp sağlığı için  yağlı balıklar tüketmeniz çok önemli

Omega-3 yağ asidi alımınızı yükseltin. Eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) bakımından zengin olan somon balığı gibi yağlı balıklarla bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Cevizde ve öğütülmüş keten tohumunda yüksek oranda alfa linolenik asit (ALA) mevcuttur. Alfa linolenik asit,  kolesterolü düşürmeye yardımcı bir omega-3 çeşididir.

50 li yaşlarda Omega-3 yağları  ve B12 vitaminleri çok önemlidir . Yapılan bilimsel araştırmalar , 50 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık ortalama %20 sinde besinlerden alınan B12 vitaminin emiliminin azaldığını gösteriyor. 50’li yaşlarda B12 takviyesi alımı bu nedenle önemli…

 

60’lı YAŞLAR VE SONRASI YAŞLARDA KADINLAR NASIL BESLENMELİ

kadinlar-hangi-yasta-nasil-beslenmeli-8-60-yas-ve-uzari-kadinlar-nasil-beslenmeli

60 lı yaşları geçmenin ardından doğal olarak yavaşlayan vücut metabolizması kullanılan İlaçlar,  tat duyusunda ki değişimler ve ilerleyen yaşa bağlı olan diğer faktörler 60’lı yaşlarda ve sonrasında yaşanan iştahsızlığın temel nedenleri . Yeteri kadar yemek yiyememek de bu yaşlarda farklı bir sorun haline geliyor.

İyi beslenmeye odaklanırken sağlığa yararlı çeşidi bol yiyecekler yemek çok önemli.

Düzenli olarak orta ve kısa mesafelerde yürümek çok önemli . &0 lı yaşlar ve üzerinde hareket etmek çok önemlidir. Hareket etmeye devam edin.

60 lı yaşları geçen kadınlar tarafından tüketilmesi gereken temel besinler, Probiyotikler başta olmak üzere  tüm diğer temel besinlerdir.

Yaş ilerledikçe sindirim sisteminin sağlığında değişiklikler meydana gelir. Sindirim sisteminde olması gereken yararlı bakteriler azalır ve ince bağırsak besinlerin emilimini eskisi kadar hızlı ve sağlıklı gerçekleştiremez.

Gerekli olan bu yararlı bakteri gelişimini artırmak ve sağlıklı kalmak için beslenmenize probiyotik gıdalar eklememiz çok önemlidir.

Lahana turşusu gibi fermente yiyecekler ve yoğurt ve kefir yararlı bakteriler içeren önemli kaynaklardandır. Turşuları içerdiği tuz nedeni ile dengeli tüketmeye, kefir ve yoğurdu hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmeye özen göstermeliyiz..

Bu arada her yaşta ve her gün mutlaka 1 fincan yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin…

 

Sosyal Anlamda Beslenmeyi unutmayın

İnsan beyni genellikle unutulan bir organdır. Tüm bedeni organize eden bilinçli ve bilinçsiz görevleri olan bu organın sağlığı açısından ruh sağlığı çok büyük önem taşır. Her yaşta sosyalleşmek beynin sağlıklı kalması ve hayattan zevk alarak yaşam sevincinin artmasına yardımcı olur.

Sevdiklerinizle güzel vakit geçirmeyi değişik deneyimler yaşamayı ve yeni insanlarla tanışıp dünyanızı güzelleştirmeyi sakın ihmal etmeyin.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı, mutlu günler ve bir ömür dilerim.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.