KADIN VE  ERKEK ARASINDA KANITLANMIŞ 10 FARK

Yüz yıllardır süre gelen erkek hegemonyasının ardından ilerleyen bilim, teknoloji ve iletişim kaynakları ile birlikte artık kadınların en az erkekler kadar zeki ve dayanıklı olduklarını biliyoruz. Fakat farklı konularda erkekler ile farklı özellikler taşımamızdan dolayı biz kadınlar bazen yine o ataerkil toplum kaidelerinin altında ezilerek kendimizi 2. sınıf insan gibi hissedebiliyoruz. Kadın sitesi Kişisel gelişim ve tavsiyeler bölümünde  kadınların erkeklerden daha iyi olduklarını ispatlayan kanıtlanmış 10 bilimsel gerçekten bahsetmek istiyoruz.

Reklam

 

Kadın ve Erkek Farklılıkları Neler ?

kadin-ve-erkek-arasinda-kanitlanmis-10-fark-1

Yanlış bir sonuç çıkmasın diye de baştan uyarmak istiyoruz Sihirli Kadın sitesi olarak amacımız erkeklerden ayrıştırmak değil aksine Aslından ne kadar güçlü olduğumuzu farkına varmak ve hayatı denk bireyler olarak yaşamaya devam etmenizi sağlamak. Bu yüzden Kadınların erkekler ile farkları çok daha fazla olmakla birlikte yaşamsal anlamdaki farklılıklarını sizinle paylaşmak istedik..

 

  • Kadın Hafızası Erkek Hafızasından daha iyi

Norveç’te gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda kadınların geçmişte yaşanan olayları ve ayrıntılarını erkeklerden çok daha hızlı şekilde hatırladıklarını gösterdi. Bunun sebebinin erkeklerin kadınlara nazaran  tansiyon rahatsızlıklarına daha erken ve daha çok yakalanmaları olduğu düşünülmekte. Daha erken damar sertliğine ve buna bağlı olarak yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalanan insanların beyin yaşlanmalarının daha hızlı oluyor olması. Kadın beyninin olayları ve ayrıntıları daha net hatırladığı konusu her ne kadar erkekleri rahatsız etse de bu kanıtlanmış bir gerçek !..

Reklam

 

  • Kadınlar Erkeklerden Daha Sosyal

İş yaşamında kadınlar ve erkekler ortalama olarak aynı kelimeleri ve aynı yoğunlukta kullanmakta. Fakat sosyal yaşam içerisinde kadınlar erkeklerin yaklaşık 3 katı daha fazla konuşuyor. Bu durum da iletişim kurmak konusunda kadınların işini kolaylaştırıyor ve erkeklerden daha hızlı yol almalarını sağlıyor dolayısı ile kadınlar erkeklerden çok daha kolay sosyalleşe-biliyor. Kesin bir kanıt olmamakla birlikte en belirgin tez; Duygularını dışa vurmak konusunda kadın beyninin ayırdığı alan erkek beyninin ayırdığı alandan daha fazla işlev görüyor olması.

  • Kadın kalbi daha kolay kırılıyor

Tabi bu durumu duygusal narinliği ifade eden bir başlık altına aldık ama aslında durum sağlık konusundaki bir gerçekliği içermekte. Kadın kalbinin 1 dakikada atma adedi erkek kalbinden daha fazla ve bu durum kadınların erkeklerden daha fazla çarpıntı ismi verilen durum ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Ayrıca kadın kalbi damarlarının erkek kalbi damarlarından daha ince olması nedeni ile yaşanan her hangi bir kalp hasarı durumunda kadınların hayatta kalma oranları erkeklerinkinden daha düşük…

 

  • Kadın Kalbi Erkeklerinkinden Daha Dayanıklı

Yukarıda bahsettiğimiz durum ile sanki taban tabana zıtmış gibi görünüyor fakat dikkatli okursanız fark edebileceğiniz gibi eğer kadınlar kalp hasarı yaşarlarsa kalpleri erkeklerinkinden daha hassas. Fakat kadınların kalpleri olası bu hasar ve rahatsızlıklarla erkeklerden yaklaşık 10 yıl daha geç karşılaşmakta. Yani erkeklerin kalpleri kadınlarınkinden daha erken yorulmaları dolayısı ile daha dayanıksız. Bu durumun sebebi olarak kadınların hormonlarının doğurganlık üzerine kurulu olması dolayısı ile erkeklerinkinden çok daha fazla onarıcı ve yeni hücre yaratıcı özelliği olarak düşünülüyor.

  • Kadınlar, Acı’ya Erkeklerden daha dayanıklı

Bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek de kadınların ağrı eşiklerinin erkeklerden daha yüksek olması. Bu durumun en öne çıkan sebebi kadınların doğum sancısına dayanabilecek şekilde sinirsel yapılarının oluşmuş olması ve her ay rutin olarak adet olmaları dolayısı ile acı eşiklerinin artması olarak gösteriliyor . Fakat bu durum avantaj gibi görünmesinin yanı sıra kalp rahatsızlıkları gibi bazı önemli rahatsızlıkların belirtilerini erkeklerden daha az ve farklı hissetmeleri dolayısı ile acil müdahale konusunda daha fazla risk taşıyor olmaları. Buna örnek olarak erkeklerin kalp krizi riskleri ve oranları daha fazla olmasına rağmen şiddetli göğüs ağrısı gibi belirtiler gösterirken kadınlarda şişkinlik halsizlik gibi belirtiler göstermesi ve ciddiye alınmaması durumunu verebiliriz…

 

  • Kadınlar, Erkeklerden daha az madde bağımlısı

Yapılan araştırmalar kadınların sigara alkol ve diğer keyif verici maddelere erkeklere oranlar çok daha az bağımlılık gösteriyorlar. Bunun sebebi kadın beyninde yer alan haz hissi uyandıran hormonların keyif verici maddeleri kullandıktan sonra daha az tepki veriyor olması. Bu kadınların sigara ve alkol gibi maddelere daha az bağımlılık gösterdiğini göstermekle beraber, depresyona girme olasılıklarını erkeklere nazaran daha fazla olduğunu gösteriyor. Yani kadınlar erkeklere nazaran daha az sigara içiyor ve daha az alkol tüketiyor fakat erkeklerden daha fazla depresyona meyilli.

  • Kadınlar, Erkeklerden daha esnek

Kadınların eklem yapıları erkeklere nazaran hem daha esnek hem de daha dayanıklı. Bu durum eklem rahatsızlıklarını erkeklerden çok daha az yaşadıkları anlamına geliyor. Eklemlerin daha esnek olmasının sebebi olarak kadının doğurgan yapısının getirmiş olduğu bir özellik olarak düşünülmekte. Bunun yanı sıra kadınlar esnek yapıları dolayısı ile kalp kapakçıklarındaki gevşeklik nedeni ile erkeklere nazaran daha fazla çarpıntı problemi yaşamakta.

  • Kadınlar daha iyi koku alıyor

Bilimsel olarak kanıtlanan bir özellik de kadınların erkeklerden daha fazla koku aldıkları. Bu sebep dolayısı ile kadınlar olumsuz kokulara erkeklerden daha duyarlılar ve bu özellikleri sayesinde bozuk gıdaların kokularını da erkeklere nazaran çok daha kolay tespit edebiliyorlar. Bu durum depresyonda ve regli dönemindeki kadınlarda çok daha belirginleşiyor. Yani kadınlar psikolojik anlamda stresli oldukları zaman ve adet dönemlerinde çok daha fazla kokuya duyarlı oluyorlar. Kadınların güzel kokulara ve parfümlere olan düşkünlüğünün sebeplerinden birinin de kokuya duyarlılıkları olduğu düşünülüyor..

 

  • Kadınlar, Erkeklerden daha az obezite sorunu yaşıyor.

Anatomik olarak kadınlar erkeklerden daha az oranda bel çevresinden kilo almaya meyilli. Damar yapısını koruyan ve kalp rahatsızlıklarını azaltan bu özellik günümüzde hatalı beslenme ve genleri ile oynanan gıdalar dolayısı ile değişmekte. Kısaca tabi gıdalarla beslenmeyen kadınlar bu oranı yavaş yavaş değiştirmekte ve obezite oranları da günden güne artmakta.

  • Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor

Dünya genelinde nüfus üzerinde yapılan araştırmalar, Kadınların erkeklerden ortalama 5 yıl daha fazla yaşadığını gösteriyor.  Bunun sebebi olarak kadınların sosyalleşmeleri dolayısı ile psikolojik anlamda erkeklere nazaran daha az stresli olmaları, kalp ve damar yapılarının kötü alışkanlıklarının da aaz olması nedeni ile erkeklere nazaran daha sağlıklı olması ve kişisel bakım konusunda erkeklere nazaran daha özenli olmaları düşünülüyor.

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Mutlu bir iş yaşamı diliyorum, Sevgiyle kalın …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.